eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Śmierć robaków komunikatorów internetowych?

Śmierć robaków komunikatorów internetowych?

2006-07-24 00:35

Przeczytaj także: Inteligentny robak


• Największe znaczenie ma jednak to, że w ten sposób można kontrolować rozmiar botneta. Wcześniejsze warianty Kelvira nadal rozprzestrzeniałyby się w niekontrolowany sposób. Jeżeli jednak polecenie rozpoczęcia rozprzestrzeniania się otrzyma tylko jeden albo dwa IRCBoty, nie wystąpi epidemia na dużą skalę, która zwróciłaby uwagę firm antywirusowych, organów ścigania i mediów.

Istnieją warianty robaków Kelvir i Opanki, które potrafią wysyłać dynamiczne wiadomości i/lub pobierać odnośniki. Oznacza to, że osoba obsługująca bot posiada pełną kontrolę nad zawartością wysyłaną przez robaki komunikatorów internetowych. Jest to obecnie standard dla backdoorów, które potrafią rozprzestrzeniać się poprzez komunikator AIM.

Szkodnik ten nie tylko potrafi rozprzestrzeniać odnośniki do dużej liczby sieci komunikatorów internetowych. Możliwe jest również zmienianie wiadomości i odsyłacza do szkodliwego kodu. Być może jest to najwyższa faza rozwoju funkcjonalności robaków komunikatorów internetowych.

Wniosek

W artykule tym nie przeanalizowano złośliwych programów, takich jak Trojan-PSW.Win32.PdPinch, które rozprzestrzeniają się poprzez ICQ i stanowią poważny problem dla Rosji i niektórych innych nieeuropejskich państw. Poza tym, próbowano dokonać przeglądu krajobrazu złośliwych programów komunikatorów internetowych.

Od czasu, gdy po raz pierwszy pojawiły się robaki komunikatorów internetowych, obserwowano znaczne zmiany: w metodach dystrybucji, w stopniu zaawansowania wykorzystywanego kodu i w celach ataków na sieci komunikatorów internetowych. Dodatkowo, wiadomości dynamiczne pomagają przedłużyć cykl życia złośliwych programów i botnetów, a dzięki kontrolowaniu rozprzestrzeniania złośliwych programów ich twórcy mogą uniknąć zwrócenia na siebie uwagi.

W większości przypadków, robak komunikatorów internetowych nie powinien być traktowany jako samodzielny złośliwy program, a raczej jako "sługa", który może pomagać w rozprzestrzenianiu się IRCBota.

Pojawienie się szkodnika IRCBot.lo pokazuje, że robak internetowy jest wektorem infekcji, który nie został jeszcze w pełni wyeksploatowany. Poza tym, kod ten można łatwo skopiować, co potencjalnie może prowadzić do znacznego wzrostu liczby IRCBotów mogących rozprzestrzeniać odnośniki we wszystkich dużych sieciach komunikatorów internetowych. Jest całkiem prawdopodobne, że w przyszłości zaczniemy otrzymywać zgłoszenia o rosnącej liczbie ataków na inne sieci komunikatorów internetowych.

Zdolność rozprzestrzeniania się poprzez komunikatory internetowe jest funkcjonalnością, którą bez wątpienia twórcy wirusów będą nadal wykorzystywać w swoich wielofunkcyjnych IRCBotach. Możliwe jednak, że w dłuższej perspektywie proces wymierania wyspecjalizowanych złośliwych programów, które rozprzestrzeniają się za pośrednictwem komunikatorów internetowych, będzie kontynuowany.

poprzednia  

1 ... 7 8

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: