eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Trwałe i bezpieczne czyszczenie dysku zewnętrznego. Jak to zrobić?

Trwałe i bezpieczne czyszczenie dysku zewnętrznego. Jak to zrobić?

2020-02-25 12:28

Trwałe i bezpieczne czyszczenie dysku zewnętrznego. Jak to zrobić?

Dysk przenośny © fot. mat. prasowe

Czyszczenie dysku zewnętrznego czy pendrive'a wydaje się być czynnością niezwykle prostą. I tak w rzeczywistości jest, o ile podejdziemy do tego z odpowiednią dozą profesjonalizmu. W przeciwnym razie usunięte dane będzie można w dość łatwy sposób odzyskać, co może okazać się szczególnie kłopotliwe, jeżeli naszym zamiarem jest sprzedaż nośnika.

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaka jest skuteczność różnych sposobów czyszczenia dysku?
  • Jak fizycznie zniszczyć nośnik?
  • Dlaczego warto zadbać o formatowanie dysku?


Programowe czyszczenie dysku


Czyszczenie podłączonego do komputera dysku zewnętrznego nie jest zadaniem o wysokim stopniu komplikacji - czytamy w komunikacie Transcend. Właściwie wystarczy podpiąć nośnik do komputera, kliknąć jego ikonę prawym przyciskiem myszy i wybrać z menu polecenie „Formatuj”.

Jeżeli przystępujemy do czyszczenia dysku zawierającego kilka partycji, to wówczas wygodniejszym rozwiązaniem będzie kliknięcie prawym przyciskiem myszy w ikonę „Ten komputer”, a następnie wybranie opcji „Zarządzaj” i „Zarządzaj dyskami”. W przypadku użytkowników systemu macOS analogiczne narzędzia do formatowania dysków ukryte jest pod nazwą „Narzędzie dyskowe”.

Do czyszczenia dysku można wykorzystać jedną z trzech opcji:
  1. formatowanie szybkie,
  2. formatowanie pełne oraz
  3. zerowanie.

Formatowanie szybkie oznacza usunięcie znaczników plików, co sprawia, że stają się one niewidoczne dla systemu operacyjnego. Dalej jednak znajdują się na dysku, przez co ich odzyskanie jest możliwe i stosunkowo mało skomplikowane. Ta metoda będzie więc wystarczająca do czyszczenia dysku nowego lub instalacji systemu operacyjnego, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli np. dysk przygotowywany jest do sprzedaży.

W procesie formatowania pełnego wykorzystywane jest natomiast nadpisywanie danych nowymi, utrudniając tym samym ewentualne odzyskanie poprzedniej zawartości.

Najskuteczniejszą metodą na całkowite pozbycie się danych z mechanicznego twardego dysku jest jego „zerowanie” , które czyni odzyskanie straconych danych niemal niemożliwym. Polega ono na wielokrotnym nadpisaniu każdego z sektorów dysku ciągiem zer. Bardzo ważne jest, aby nadpisać cały nośnik, a nie tylko jego obszary, z którego dane przeznaczone są do usunięcia. W przypadku systemu operacyjnego Windows można skorzystać z aplikacji Hardwipe, natomiast dyski podłączone do komputerów z system macOS są poddawane zerowaniu, jeśli we wspomnianym już „Narzędziu dyskowym” w „Opcjach bezpieczeństwa” ustawiony zostanie poziom 2, 3 lub 4.
Uwaga! Proces zerowania nie jest wystarczająco skuteczny w przypadku dysków SSD, co wynika z konstrukcji zastosowanych w nich kości pamięci i zarządzającego zapisem danych kontrolera.

W takiej sytuacji zalecane jest skorzystanie z funkcji „Secure Erase” dostępnej w specjalnym oprogramowaniu dołączonym przez producenta dysku SSD (w przypadku nośników firmy Transcend jest to aplikacja SSD Scope, dostępna dla systemu Windows). Wówczas za trwałe wykasowanie informacji odpowiada kontroler wbudowany w nośnik, a nie znajdujące się na komputerze oprogramowanie.

Jeśli użytkownik korzysta z komputerów firmy Apple i zależy mu na uniemożliwieniu dostępu do danych nawet po zwykłym sformatowaniu, zalecane jest szyfrowanie nośników SSD za pomocą funkcji FileVault w ustawieniach „Ochrony i prywatności”.

Zniszczenie fizyczne


Żaden dysk nie będzie się nadawał do dalszego użytkowania, jeśli zostanie uszkodzony fizycznie. Nośniki wykorzystujące zapis magnetyczny, jak np. dysk twardy czy dyskietki, najskuteczniej niszczy się za pomocą impulsu elektromagnetycznego, który rozmagnetyzowuje pamięć. Podobnie zadziała poddanie nośnika wysokiej temperaturze, w której ferromagnetyki tracą swoje właściwości. Stuprocentowo skuteczna jest też metoda chemiczna, polegająca na zastosowaniu odpowiedniej cieczy nie posiadającej właściwości magnetycznych, która niszczy strukturę talerzy dysku twardego. W przypadku dysku SSD wystarczy zniszczenie elementów krzemowych. Najtańszą domową metodą nieodwracalnego uszkodzenia dysku jest rozebranie go i wywiercenie w kościach pamięci kilku dziur za pomocą zwykłej wiertarki.

Po co formatować nośniki?


Dostępne w Internecie oprogramowanie pozwala w ciągu kilku minut odzyskać zawartość nośników, z których dane zostały usunięte w najprostszy sposób (czyli, de facto, tylko „zakryte”). Jeśli więc niepotrzebny dysk jest komuś odsprzedawany, jego nabywca mógłby odtworzyć rodzinne zdjęcia, ważne projekty czy zalogować się do banków czy serwisów społecznościowych, jeśli wśród danych zawieruszył się plik z zapisanymi hasłami.

fot. mat. prasowe

Dysk przenośny

Do czyszczenie dysku przenośnego można wykorzystać jedną z trzech opcji: formatowanie szybkie, pełne oraz zerowanie.


– O opcji formatowania nośników danych przypominamy sobie zazwyczaj, gdy chcemy wyczyścić całkowicie nasz dysk twardy, pendrive czy kartę pamięci z dużej liczby starych projektów, prywatnych zdjęć i filmów czy innych niepotrzebnych plików – zauważa Dante Huang, Territory Account Manager firmy Transcend. – Tymczasem warto robić to częściej, także w ramach profilaktyki. Należy regularnie czyścić urządzenia, które są często podłączane do publicznych komputerów, bowiem istnieje ryzyko, że nieświadomie zapisało się na nich jakieś złośliwe oprogramowanie, potencjalnie groźne dla naszego komputera.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Monitor Samsung U28R550

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: