eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Agent ubezpieczeniowy - król rynku

Agent ubezpieczeniowy - król rynku

2019-11-07 10:38

Agent ubezpieczeniowy - król rynku

Agent ubezpieczeniowy © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kto w Polsce sprzedaje ubezpieczenia? Przede wszystkim agent ubezpieczeniowy. W przypadku dystrybucji niektórych produktów nie jest przesadą stwierdzenie, że agenci wręcz opanowali rynek. Tak jest np. w przypadku OC. Popularność ich usług w tym zakresie nie powinna być jednak zaskoczeniem - nie od dziś mówi się, że porównywanie wielu ofert polis komunikacyjnych potrafi wygenerować oszczędności rzędu nawet 1000-2000 złotych rocznie.
Agent ubezpieczeniowy silną pozycję ma jednak nie tylko na rynku obowiązkowych polis komunikacyjnych - dowodzą opublikowane przez KNF dane dotyczące sposobów dystrybucji ubezpieczeń w minionym roku. Porównywarka Ubea.pl wzięła je pod lupę i wyciągnęła z nich również inne, ciekawe wnioski odnośnie sprzedaży polis w naszym kraju.

Ubezpieczenia na życie wciąż nie są w Polsce zbyt popularne


Wspomniane powyżej dane na temat dystrybucji ubezpieczeń pochodzą z rocznego biuletynu ubezpieczeniowego KNF. Eksperci Ubea.pl przyjrzeli się im, a najważniejsze z opublikowanych przez nadzór finansowy statystyki ujęli w zamieszczonej poniżej tabeli.

To zestawienie wskazuje między innymi, że łączna wartość sprzedanych polis na życie (mierzona składką przypisaną brutto) była w 2018 r. prawie dwa razy mniejsza od wartości rynku pozostałych ubezpieczeń.

„Przypisana składka polis na życie (Dział I) wynosi 21,7 mld zł. Składka innych ubezpieczeń (Dział II) jest na poziomie 40,2 mld zł” - wymienia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Agent ubezpieczeniowy mają mocniejszą pozycję sprzedażową w Dziale II


Samodzielnie obliczenia ekspertów Ubea.pl wskazują, że w 2018 r. agenci sprzedali polisy o wartości odpowiadającej około dwóm trzecim całego rynku ubezpieczeniowego w Polsce.

Warto podkreślić, że udział rynkowy agentów w przypadku polis na życie (60,7%) był gorszy od wyniku dotyczącego pozostałych ubezpieczeń (67,9%).

„Podczas dystrybucji ubezpieczeń życiowych o wiele większe znaczenie miała natomiast bezpośrednia (własna) sprzedaż ubezpieczycieli. Wygenerowała ona 35,4% przypisanej składki brutto z Działu I oraz jedynie 13,9% składki polis należących do Działu II (ubezpieczenia majątkowe i pozostałe ubezpieczenia osobowe)” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jakie ubezpieczenia sprzedają banki i brokerzy?


Na podstawie danych z rocznego biuletynu KNF można wyciągnąć również inne ciekawe wnioski odnośnie kanałów dystrybucji ubezpieczeń w 2018 r. Na uwagę zasługuje wysoki udział w składce przypisanej brutto polis na życie (22,2%), który osiągnęli bankowi pośrednicy (agenci).
„Ten wynik jest związany m.in. z faktem, że banki sprzedają wiele ubezpieczeń na życie jako obowiązkowy lub nieobowiązkowy dodatek do kredytów” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.


Kolejny ciekawy wniosek jest związany z działalnością brokerów ubezpieczeniowych. Osiągnęli oni ponad cztery razy lepszy wynik (niemal 17% przypisanej składki brutto) w przypadku dystrybucji polis majątkowych i pozostałych polis osobowych.

„Warto jednak pamiętać, że oferta brokerów dotyczy m.in. ubezpieczeń majątkowych dla firm, które cechują się dużą jednostkową wartością sumy gwarancyjnej oraz składki” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czy Polacy kupują ubezpieczenia online i przez telefon?


Nie sposób także pominąć szczegółowych danych o sposobach bezpośredniej sprzedaży polis przez ubezpieczycieli. W przypadku ubezpieczeń na życie tak zwany kanał direct (Internet + telefon) nie odgrywa żadnej roli. Trudno się temu dziwić, bo ubezpieczenia życiowe są mniej ustandaryzowane niż polisy majątkowe.

fot. mat. prasowe

Sposoby dystrybucji ubezpieczeń w 2018 r.

W dziale II ubezpieczeń bezpośrednia sprzedaż ubezpieczycieli przez Internet i telefon w 2018 r. wygenerowała odpowiednio 1,9% oraz 1,6% składki przypisanej brutto.


Jeżeli natomiast chodzi o Dział II ubezpieczeń, to bezpośrednia sprzedaż ubezpieczycieli przez Internet i telefon w 2018 r. wygenerowała odpowiednio 1,9% oraz 1,6% składki przypisanej brutto.

„Można żałować, że nie dysponujemy informacjami KNF-u o tym, jaką część swojej sprzedaży przez Internet oraz telefon zrealizowali agenci ubezpieczeniowi” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: