eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dla kogo renta dożywotnia?

Dla kogo renta dożywotnia?

2019-11-05 15:30

Dla kogo renta dożywotnia?

Dla kogo renta dożywotnia? © vivoo - Fotolia.com

Jak wynika z najświeższej analizy Funduszu Hipotecznego DOM, polscy seniorzy swoje M zamierzają zostawić bliskim. 64 proc badanych wskazuje, że przekaże je dzieciom, 9 proc. chce obdarować nim wnuki, a 2 proc. - współmałżonka. Badanie wyraźnie potwierdza, że instytucja renty dożywotniej wciąż postrzegana jest jako rozwiązanie przeznaczone dla osób samotnych lub pogrążonych w tarapatach finansowych.
W badaniu Funduszu Hipotecznego DOM zebrano opinie przeszło 600 emerytów, reprezentujących miasta zamieszkiwane przez ponad 100 tys. osób. 71 proc. badanych zadeklarowało, że nieruchomość, w której mieszkają jest ich własnością. Co trzeci z badanych mieszka w pojedynkę (34 proc.), a pozostali żyją w dwuosobowych (50 proc.) lub trzyosobowych (7 proc.) gospodarstwach domowych. 91 proc. respondentów wskazało, że renta dożywotnia i hipoteka odwrócona to znane im rozwiązania. Jednocześnie niemal 40 proc. seniorów podkreśliło, że są one przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie mają komu przekazać swojego majątku.
- Wyniki naszego badania opinii są spójne z doświadczeniami, które zdobyliśmy w ciągu dziesięciu lat funkcjonowania na polskim rynku. Większość seniorów chciałaby zostawić mieszkanie dzieciom, wnukom lub komuś z rodziny. Tak odpowiedziało łącznie 80 proc. ankietowanych. Dla większości z nich renta dożywotnia jest rozwiązaniem dedykowanym osobom, które nie mają dzieci i innych spadkobierców. Pozostałe 20 procent jeszcze nie wie kto będzie w przyszłości dziedziczył ich lokum lub nie ma zdania w tej kwestii. To spory odsetek. Jeśli przyjmiemy, że w Polsce żyje obecnie ok. 9,5 mln osób w wieku 60+ to blisko 2 miliony z nich stanowi grupę potencjalnie zainteresowaną skorzystaniem z renty dożywotniej – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

fot. vivoo - Fotolia.com

Dla kogo renta dożywotnia?

Wielu seniorów wciąż postrzega rentę dożywotnią jako rozwiązanie skierowane przede wszystkim do osób samotnych, borykających się z problemami finansowymi.


Dla kogo jeszcze renta dożywotnia?


Większość seniorów uważa, że renta dożywotnia to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają spadkobierców (39 proc.). Co piąty ankietowany (19 proc.) twierdzi, że renta dożywotnia jest dobrą ofertą dla osób długo żyjących, które mogłyby korzystać ze świadczeń wypłacanych przez fundusz hipoteczny w długiej perspektywie czasu.

– Wiedza na temat renty dożywotniej sukcesywnie rośnie. Coraz więcej seniorów zaczyna racjonalnej podchodzić do oferty funduszy hipotecznych. Zastanawiające jest również to, że w naszym badaniu żaden z seniorów nie wskazał zamiany mieszkania na mniejsze jako sposobu na poprawę swojej sytuacji finansowej. Scenariusz zamiany mieszkania jest często promowany, jednak ja uważam, i nasze badania oraz wyliczenia to potwierdzają, że to nie jest racjonalne rozwiązanie z punktu widzenia seniora mieszkającego w mieszkaniu, a może być jedynie słuszne w przypadku przeprowadzki z domu do budynku wielorodzinnego.– mówi Robert Majkowski.

Wielu emerytów oceniło, że renta dożywotnia może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy borykają się z dużymi problemami finansowymi i ledwo wiążą przysłowiowy „koniec z końcem”. Tak odpowiedziało 16 proc. respondentów.

– To jeden ze smutnych wniosków, z którymi spotykamy się w codziennej pracy. Wśród pobudek, które wpływają na podjęcie decyzji o podpisaniu umowy są problemy finansowe, a nawet długi. Pozytywna strona jest taka, że pomagamy seniorom wydostać się z tych tarapatów finansowych. Z poprzedniego badania opinii, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku wynikało, że dzięki rencie dożywotniej ponad połowa naszych klientów spłaciła długi lub inne zobowiązania – podsumowuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: