eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy ubezpieczeniowe: wyniki po II kw. 2019 r.

Firmy ubezpieczeniowe: wyniki po II kw. 2019 r.

2019-09-18 12:19

Firmy ubezpieczeniowe: wyniki po II kw. 2019 r.

Ubezpieczyciel © Gajus - Fotolia.com

Jakie wyniki osiągnęły firmy ubezpieczeniowe w pierwszej połowie br.? Z informacji udostępnionych właśnie przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń osiągnęła poziom 20,6 mld zł, a więc była o 20 proc. wyższa niż w analogicznym okresie minionego roku. Statystycznie co godzinę poszkodowanym w wypadkach drogowych wypłacano z OC 1 mln zł.

Najważniejsze dane o rynku ubezpieczeń po II kw. 2019 r.


  • Na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy br. firmy ubezpieczeniowe wypłaciły poszkodowanym 20,6 mld zł, w tym:
  • W obligacjach i innych papierach wartościowych o stałej kwocie dochodu firmy ubezpieczeniowe ulokowały 74,4 mld zł, wspierając tym samym gospodarkę i finanse publiczne
  • 16,1 mld zł aktywów ulokowano w akcjach spółek z GPW i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu
  • kwota odprowadzonego do budżetu państwa podatku dochodowego wyniosła 690 mln zł

– Warto zwrócić uwagę na duży wzrost wypłat odszkodowań w ubezpieczeniach związanych z żywiołami. Poszkodowani otrzymali w ciągu pół roku aż o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak wskazywaliśmy w naszym raporcie „Klimat ryzyka”, ekstremalne zjawiska pogodowe będą się zdarzały w Polsce coraz częściej – mówi J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

fot. Gajus - Fotolia.com

Ubezpieczyciel

Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym ponad 20 mld zł.


W I połowie br. na ubezpieczenie nieruchomości mieszkalnym i firmowych przed ogniem i innymi żywiołami przeznaczyliśmy 1,8 mld zł, a więc o 5 proc. więcej niż rok wcześniej.
– Największą część rynku ubezpieczeń majątkowych stanowiły jednak jak co roku ubezpieczenia komunikacyjne. Na ubezpieczenie OC pojazdów wydaliśmy 7,6 mld zł, o 1 proc. mniej niż rok wcześniej, zaś na autocasco 4,4 mld zł, o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

Na ubezpieczenia na życie Polacy wydali 10,6 mld zł o 4,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Ubezpieczyciele wypłacili z ubezpieczeń na życie 9,8 mld zł świadczeń, w porównaniu z 10,8 mld zł rok wcześniej.

Polscy ubezpieczyciele wypracowali po II kw. 2019 r. 4,1 mld zł zysku netto – o 7,1 proc. więcej niż rok wcześniej. To oznacza zasilenie budżetu państwa w 690 mln zł podatku dochodowego. Dodatkowo, firmy ubezpieczeniowe odprowadziły też ok. 360 mln zł tzw. podatku od aktywów.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: