eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wielopokoleniowy zespół pracowników to atut firmy

Wielopokoleniowy zespół pracowników to atut firmy

2019-09-16 10:32

Wielopokoleniowy zespół pracowników to atut firmy

Zespół pracowników © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Na rynku pracy spotyka się dziś kilka generacji. Różnorodność pokoleniowa w zespole pracowników jest nie lada wyzwaniem, ale okazuje się, że sami zainteresowani cenią sobie tego rodzaju współpracę. Potwierdzeniem tego jest badanie zrealizowane dla Ricoh w ramach projektu "Workforce United". Wynika z nich, że 63% pracowników pracuje w zespole, którego członkowie reprezentują różne grupy wiekowe, a 2 na 3 takie środowisko pracy uznaje za atut firmy.
Z Raportu Ricoh wynika, że - zapowiadane jako rewolucja -pojawienie się na rynku pracy najmłodszej generacji Z nie zaowocowało drastyczną zmianą stylu pracy. Najmłodsi pracownicy są pozytywnie postrzegani przez starszych kolegów, a połowa badanych wskazuje, że nie dostrzega wyraźnych różnic pokoleniowych w stylu pracy. Starsze pokolenia w Zetkach cenią przede wszystkim świeżość spojrzenia (41%), kompetencje cyfrowe (41%) oraz nowoczesny styl pracy (42%).

Nowoczesne technologie a różnice pokoleniowe


Niegdyś pojawiały się głosy, według których umiejętności technologiczne oraz podejście do nowych rozwiązań z tego obszaru miały być czynnikami przyczyniającymi się do pogłębiania różnic pokoleniowych w zespole pracowników. Wyniki zebrane w raporcie Ricoh „Workforce united” pokazują, że nowoczesne technologie nie są uważane za barierę, a wiek nie różnicuje w znaczący sposób tego podejścia. Pracownicy dostrzegają pozytywny wpływ innowacyjnych rozwiązań na poprawę efektywności pracy. Ponad połowa (51%) z nich zgadza się, że odpowiednio wdrożone narzędzia technologiczne w znaczący sposób pomagają w realizacji zadań zespołu pracowników. Kolejne 69% chciałoby mieć do nich dostęp by zwiększyć efektywność, usprawnić procesy, ułatwić komunikację i współpracę oraz przyspieszyć realizację rutynowych zadań. Tak funkcjonująca technologia umożliwia pracownikom wykorzystanie ich pełnego potencjału. 63% uważa, że nowoczesne technologie pozwolą im wykonywać swoje obowiązki w najlepszy sposób. Niezależnie od wieku badani wskazywali, że dostosowanie się do konieczności korzystania z nowych technologii nie stanowi dla nich problemu. 73% uważa, że bez problemu nadąża za zmianami w tym obszarze.

O badaniu
Badanie przeprowadzono w 2019 r. na grupie 4580 respondentów z Austrii, Belgii, Luksemburga, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rosji, Słowacji, RPA, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W puli badawczej znaleźli się przedstawiciele pokoleń: Baby Boomers (1946–1964), X (1965–1980), Y (1981–1995), Z (1996–dziś).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: