eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Polski rynek inwestycyjny: inwestorzy znowu nie zawiedli

Polski rynek inwestycyjny: inwestorzy znowu nie zawiedli

2019-09-12 09:40

Polski rynek inwestycyjny: inwestorzy znowu nie zawiedli

Biurowiec © Tiberius Gracchus - Fotolia.com

Rynek inwestycyjny w Polsce nie ma powodów do narzekań. Wyniki, które notuje, zapewniają mu dominującą pozycję w regionie CEE. Charakteryzują go nie tylko najwyższe zróżnicowanie oraz płynność produktów, ale również największa różnorodność inwestorów. W I połowie br. na brak popytu nie mógł uskarżać się właściwie żaden z sektorów, ale zdecydowany prym wiodły na rynku transakcje biurowe.
Jak wynika z informacji opublikowanych przez Colliers International, wartość zawartych w I połowie br. transakcji inwestycyjnych osiągnęła 2,58 mld euro, co jest drugim, najlepszym wynikiem w historii, po rekordowych rezultatach z I półrocza minionego roku. W 57 transakcjach sprzedano 75 aktywów, co jest wyraźnym dowodem na utrzymywanie się wysokiej płynności rynku.
– Najwięcej zainwestowano w aktywa biurowe – ponad 60% całkowitego poziomu obrotów (1,62 mld euro). Na drugiej pozycji uplasował się rynek handlowy (18%) o wartości 0,45 mld euro, dalej magazyny (14%, ok. 0,36 mld euro) i nowe, alternatywne klasy aktywów, takie jak hotele i domy studenckie (6%), w które zainwestowano rekordowe 150 mln euro – mówi Piotr Mirowski, senior partner, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers International.

Wydarzeniem, o którym warto wspomnieć, było sfinalizowanie pierwszej w regionie CEE transakcji inwestycyjnej na rynku domów studenckich. Pochodzący z Japonii inwestor instytucjonalny Kajima zakupił od Oaktree większościowy, warty około 60 mln euro, pakiet udziałów w Student Depot, który oferuje studentom około 2 tys. łóżek w akademikach zlokalizowanych w pięciu polskich miastach.

fot. Tiberius Gracchus - Fotolia.com

Biurowiec

Najwięcej zainwestowano w aktywa biurowe – ponad 60% całkowitego poziomu obrotów (1,62 mld euro).


Ponad miliard euro w Warszawie


Warszawa nadal pozostaje rynkiem cieszącym się największym zainteresowaniem inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej – w I połowie 2019 r. zainwestowano w niej 1,17 mld euro. Jednocześnie umocniła swoją pozycję jako kluczowa lokalizacja dla inwestycji biurowych, silnie przyciągając nowy kapitał – krajowy, europejski i zza oceanu. W 19 transakcjach sprzedano tu 25 biurowców za łączną kwotę 1 mld euro. Jest to nowy rekord półrocza. Główne kontrakty to przejęcie przez Mapletree od HB Reavis kompleksu West Station za ok. 190 mln euro, sprzedaż Globalworth Warsaw Trade Tower za około 133 mln euro czy zakup budynku biurowego Ethos w Warszawie za 115 mln euro przez Credit Suisse.

Wartość transakcji na rynkach regionalnych wyniosła w pierwszym półroczu 1,42 mld euro (55% udziału w rynku), potwierdzając stabilny popyt na wysokiej jakości produkty inwestycyjne i wyższe stopy zwrotu w porównaniu do Warszawy. Swoją ekspansję w regionach kontynuowali inwestorzy z Dalekiego Wschodu. W dwóch największych transakcjach na rynku biurowym filipiński ISOC Holding poszerzył swoje portfolio nabywając Business Garden Wrocław od dewelopera Vastint za ok. 95 mln euro oraz Argon (trzecią fazę kompleksu Alchemia) w Trójmieście za ok. 92 mln euro od firmy Torus.

Głównym motorem kapitał amerykański i brytyjski


W I półroczu 2019 r. kapitał nadal pochodził przede wszystkim od zarządców aktywów z USA i Wielkiej Brytanii, a także funduszy niemieckich i nabywców z Republiki Południowej Afryki. Rynek odczuł również napływ kapitału instytucjonalnego i prywatnego z Azji. W I połowie 2019 r. aktywa o wartości 0,5 mld euro nabyli inwestorzy z Korei Południowej, Singapuru oraz Filipin.

Niższe stopy zwrotu


W ostatnich 12 miesiącach nastąpiła dalsza kompresja stóp kapitalizacji we wszystkich klasach aktywów. Na rynku handlowym na wartości zyskiwały tylko najlepsze nieruchomości. Stopy zwrotu z najatrakcyjniejszych budynków biurowych w centrum Warszawy spadły z 5,2% do 4,5% r/r, natomiast na dwóch głównych rynkach regionalnych (Wrocław i Kraków) z 5,9% do 5,5%.

Szacuje się, że stopy zwrotu z najlepszych aktywów logistycznych typu BTS z długimi umowami oraz najlepszymi najemcami będą wyceniane poniżej 5%, natomiast dla tradycyjnych magazynów – na poziomie 6,5%-7,5%.

Optymistyczne prognozy


W II połowie 2019 r. eksperci Colliers International prognozują wzrost napływu kapitału.
– Na rynku prowadzonych jest obecnie szereg procesów sprzedaży z perspektywą na zamknięcie transakcji do końca roku, zwłaszcza w sektorze biurowym. Aktywa alternatywne, takie jak domy studenckie czy projekty z mieszkaniami na wynajem będą budzić coraz większe zainteresowanie inwestorów – przewiduje Marcin Mędrzecki, dyrektor w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers International.

Oczekuje się, że ceny nieruchomości pozostaną stabilne, przy dalszej kompresji stóp kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w centrum Warszawy i w miastach regionalnych, takich jak Wrocław, Kraków, Poznań i Gdańsk.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: