eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Dodatki i zasiłki w Niemczech: sprawdź, jak otrzymać dodatkowe pieniądze

Dodatki i zasiłki w Niemczech: sprawdź, jak otrzymać dodatkowe pieniądze

2019-08-01 12:55

Dodatki i zasiłki w Niemczech: sprawdź, jak otrzymać dodatkowe pieniądze

Dodatki i zasiłki w Niemczech © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Niemcy to wciąż popularny kierunek wyjazdów zarobkowych Polaków. Część z nich zatrudnia się u naszych zachodnich sąsiadów na krótko, inni - pracują tam przez wiele lat. Nasi eksperci podpowiadają, na jakie zasiłki i dodatki można liczyć w Niemczech.
Niemcy to nie tylko bardzo silny gospodarczo kraj, ale również posiadający kompleksowy i bardzo rozbudowany system socjalny. Mogą z niego korzystać także często nie tylko obywatele Niemiec, ale również innych krajów należących do Unii Europejskiej.

- Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Niemcy to państwo opiekuńcze, które przywiązuje bardzo dużą wagę do pomocy finansowej swoim obywatelom, a szczególnie dzieciom. Nasi zachodni sąsiedzi mają bardzo wiele różnych świadczeń socjalnych skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Wydają na pomoc socjalną około 27% swojego PKB, podczas gdy średnia na świecie na takie cele nie przekracza 21% - zauważa ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A., firmy specjalizującej się w zwrotach podatku z Niemiec.

– Z wielu zasiłków socjalnych i dodatków mogą skorzystać także Polacy pracujący u naszych zachodnich sąsiadów. Wystarczy wymienić chociażby zasiłek rodzinny, świadczenie socjalne na dzieci lub na ich kształcenie, a to zaledwie mała część wsparcia gwarantowanego przez niemieckie państwo – podkreśla przedstawiciel Euro-Tax.pl.

Kindergeld – zasiłek rodzinny


Kindergeld to jeden z najpopularniejszych zasiłków wśród Polaków pracujących w Niemczech. Jeszcze do niedawna można było ubiegać się o pieniądze do 4 lat wstecz, ale od 1 stycznia 2018 roku ten okres skrócono do 6 miesięcy wstecz. Polak może starać się o zasiłek na dziecko do 25. roku życia (nadal uczące się) bez względu na to, czy znajduje się ono w Niemczech, czy w Polsce. Należy mieć nieograniczony obowiązek podatkowy u naszych zachodnich sąsiadów, a do tego jeden z rodziców musi być zameldowany z dzieckiem.

Wysokość Kindergeld:
  2018 rok 2019 rok
Pierwsze dziecko 194 euro 204 euro
Drugie dziecko 194 euro 204 euro
Trzecie dziecko 200 euro 210 euro
Każde kolejne dziecko 225 euro 235 euro

Aby ubiegać się o Kindergeld należy złożyć szereg różnych dokumentów m.in.: kopię Lohnsteuerbescheinigung i kopię pasków wypłat za każdy miesiąc (Lohnabrechnung), zaświadczenie od pracodawcy (Arbeitgeberbescheinigung), kopię zameldowania/wynajmu mieszkania, kopię aktu małżeństwa i aktów urodzenia dzieci, zaświadczenie o składzie rodziny (Familienstandsbescheinigung), kopię zaświadczenia z MOPS/GOPS. Na przyznanie zasiłku czeka się około 6 miesięcy.

Kinderzuschlag – świadczenie socjalne na dzieci


Kinderzuschlag jest świadczeniem socjalnym na dzieci, których rodzice mają niskie dochody. W 2016 roku wynosiło ono 160 euro, w 2017 roku i latach późniejszych – 170 euro, natomiast od czerwca 2019 roku zasiłek wynosi 185 euro. Dzieci jednak muszą mieszkać w jednym gospodarstwie domowym z rodzicami.

O Kinderzuschlag mogą się ubiegać osoby, które pobierają Kindergeld, zarabiają co najmniej 900 euro brutto (oboje rodzice) lub 600 euro (osoby samotnie wychowujące dzieci) i nie przekraczają górnej granicy dochodu ustalaną przez rząd Niemiec. Na przykład dla małżeństwa z dwójką dzieci płacącego za wynajem mieszkania 600 euro górna granica dochodu wyniesie 1500 euro. Wniosek o Kinderzuschlag składa się w Familienkasse.

Krankengeld – zasiłek chorobowy


Gdy pracownik w Niemczech choruje długotrwale i nie jest zdolny do pracy, może wystąpić o zasiłek chorobowy (Krankengeld). Wysokość tego zasiłku wynosi 70% otrzymywanego wynagrodzenia brutto. Nie może ono przekroczyć 90% wynagrodzenia netto. Należy jednak pamiętać, że przez pierwsze 6 tygodni choroby zasiłek wypłaca pracodawca, a dopiero potem kasa chorych. Wypłata Krankengeld może trwać maksymalnie 3 lata. Gdy mija ten termin, a stan zdrowia się nie poprawi, konieczne jest zgłoszenie się do niemieckiego Urzędu Pracy i tamtejszej ubezpieczalni emerytalnej. Zasiłek chorobowy przysługuje od dnia, w którym pracownik otrzyma od lekarza zaświadczenie o niezdolności do pracy.

Elternzeit – urlop wychowawczy


Podobnie jak w Polsce, również w Niemczech można wziąć urlop wychowawczy (Elternzeit). Na jedno dziecko przysługuje 3 lata urlopu, po którym pracodawca musi zapewnić pracownikowi powrót do pracy. Przy czym należy zdawać sobie sprawę, że wsparcie finansowe ze strony niemieckiego państwa jest wypłacane tylko przez pierwsze 14 miesięcy urlopu, a potem nadal można pozostawać na Elternzeit, ale już bez zasiłku. Z urlopu wychowawczego mogą korzystać nie tylko matka i ojciec, ale również dziadkowie i krewni opiekujący się dzieckiem. Wniosek o Elternzeit składa się u pracodawcy.

Wohngeld – dodatek mieszkaniowy


Osoby o niskich zarobkach mogą starać się o dodatek mieszkaniowy Wohngeld, który ma zapewnić godne warunki bytowania. Dodatek jest w rzeczywistości subwencją, a zatem jest bezzwrotny. Wohngeld jest wypłacany zarówno najemcom/podnajemcom, jak i właścicielom mieszkań lub domów. O dodatek mieszkaniowy można się starać, gdy miesięczny dochód brutto na osobę nie przekracza 1010,64 euro. Wraz z wnioskiem o Wohngeld należy złożyć zaświadczenie od wynajmującego, od pracodawcy i ewentualnie takie dokumenty, jak legitymacja o niepełnosprawności czy zaświadczenie ze szkoły. Każde miasto lub gmina ma urząd ds. dodatku mieszkaniowego i tam należy składać wniosek o Wohngeld.

Bildungs- und Teilhabepaket – świadczenia na kształcenie dzieci


W przypadku niskich zarobków można się starać również o świadczenia na kształcenie dzieci (Bildungs- und Teilhabepaket), które są wypłacane przez państwo. Zasiłek został wprowadzony, aby wyrównać szanse edukacyjne dzieci z biedniejszych rodzin. Świadczenia na kształcenie przysługują automatycznie pobierającym zasiłek dla bezrobotnych, dodatek na dziecko, na mieszkanie lub zasiłek socjalny. Bildungs- und Teilhabepaket pobiera dziecko do 25. roku życia, a pieniądze można przeznaczyć na pomoce szkolne, korepetycje, dojazdy do szkoły, obiady oraz płatne zajęcia szkolne i pozaszkolne. Wniosek składa się w Jobcenter.

Przedstawiliśmy najważniejsze zasiłki i dodatki socjalne, z jakich można skorzystać, pracując i mieszkając w Niemczech. W rzeczywistości jest ich dużo więcej, warto zatem dokładnie zapoznać się z informacjami o świadczeniach na stronach internetowych miast, urzędów pracy czy Familienkasse. Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w uzyskaniu zasiłku rodzinnego z Niemiec, wejdź na www.euro-tax.pl i sprawdź jak możemy Ci pomóc!

oprac. : Komunikat PR

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: