eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Techniki prezentacji - jak radzić sobie z tremą

Techniki prezentacji - jak radzić sobie z tremą

2006-06-26 11:51

Przeczytaj także: Techniki prezentacji - mowa ciała


Umiejętności wzmacniają poczucie wartości

Im więcej będziesz ćwiczył występowanie przed publicznością, tym większa będzie twoja siła intelektualna i wiara w siebie. Wychodząc poza obszary, w których czujemy się pewnie, zaczynamy się denerwować i odczuwać niepokój. Dlatego musimy wzmocnić poczucie własnej wartości poprzez zwiększenie swoich kompetencji.

Nigdy nie czujemy się niepewnie przed zrobieniem czegoś, w czym jesteśmy dobrzy. Boimy się jedynie rzeczy, o których myślimy, że się w nich nie sprawdzamy. Gdy próbujemy zrobić coś po raz pierwszy albo coś, z czym sobie wcześniej nie poradziliśmy, ogarnia nas zdenerwowanie, ponieważ uważamy, że nie jesteśmy w tym dobrzy. Każdy postęp czyniony w jakiejś dziedzinie umacnia w nas wiarę w siebie, sprawia, że jesteśmy bardziej kompetentni i zaczynamy odnosić sukcesy.

Wizualizacja

Nie ma lepszego sposobu na zaprogramowanie swojej podświadomości niż wizualizacja. Utwórz wyraźny obraz takiej osoby, jaką chciałbyś się stać i celów, które chciałbyś osiągnąć. Stwórz w myślach obrazy i zobacz siebie jako dobrego i pewnego siebie mówcę. Ujrzyj przed sobą
publiczność i popatrz, jak z zainteresowaniem reaguje na to, co mówisz. Twoja podświadomość uaktywni się pod wpływem takich obrazów i powtarzanych przez siebie na głos poleceń. Wypełnij umysł pozytywnymi myślami tuż przed wystąpieniem przed publicznością. Twój mózg potrzebuje po prostu nieco mentalnej rozgrzewki przed rozpoczęciem wystąpienia.

Technika

Jedną z najważniejszych przyczyn tremy jest brak wiedzy o tym, jak się przeprowadza prezentację. Wszystkie pozostałe rozdziały tej książki opisują właśnie technikę prezentacji. Im więcej przyswoisz sobie informacji w tym zakresie, tym mniej będziesz się denerwował przed każdym wystąpieniem.

Praktyczne szczegóły

Decydujące znaczenie dla przebiegu twojej prezentacji mają przygotowania. Musisz znać się na tym, o czym będziesz mówił i wiedzieć, o czym mówisz. Dlatego też musisz być oczytany i obeznany w temacie swojego wystąpienia.

Musisz także zadbać o wszystkie praktyczne szczegóły. Odwiedź wcześniej pomieszczenie, w którym odbędzie się twoja prezentacja. Sprawdź, czy sprzęt i oświetlenie działają bez zarzutu. Nie ma nic gorszego niż problemy techniczne podczas prezentacji: gdy nie działa projektor albo brakuje gąbki do tablicy. Jeśli nie możesz osobiście odwiedzić lokalu, poproś o jego zdjęcie lub rysunek, i z jego pomocą spróbuj wyobrazić sobie, jak występuje się w takim pomieszczeniu.

Sprzymierzeńcy

Godnym polecenia chwytem jest wytypowanie już na samym początku prezentacji dwóch sprzymierzeńców, po jednym w każdym końcu sali. Sprzymierzeńcy nie mogą wiedzieć o tym, że są sprzymierzeńcami - jest to konstrukcja myślowa stworzona wyłącznie na twój własny użytek. Na sprzymierzeńców wybierz dwóch słuchaczy, którzy wydają się pozytywnie nastawieni i pogodni. Osoby, które mają pozytywne oczekiwania co do wystąpienia, zwykle lekko przechylają głowę w bok i słuchając, kiwają potakująco głowo, podczas gdy ty mówisz. W czasie pierwszych minut swojego wystąpienia zwracaj się jedynie do tych osób, aby potem, jak tylko się rozgrzejesz, wciągnąć resztę słuchaczy do swojego świata.

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: