eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Techniki prezentacji - jak radzić sobie z tremą

Techniki prezentacji - jak radzić sobie z tremą

2006-06-26 11:51

Techniki prezentacji - jak radzić sobie z tremą

© fot. mat. prasowe

Serce zaczyna bić mocniej. Pocą ci się ręce. Robi ci się sucho w ustach, trzęsą ci się kolana. Ściska cię w gardle. W głowie masz zamęt. Jesteś spięty i denerwujesz się przed przemową, którą zaraz musisz wygłosić do 50-ciu osób. Dlaczego tak jest? Przecież nie wydarzy się nic strasznego, jeśli staniesz przed grupą osób i przez parę chwil o czymś poopowiadasz. Lecz mimo to jesteś zdenerwowany.

Przeczytaj także: Techniki prezentacji - mowa ciała

W tym artykule omówione zostaną przyczyny, które sprawiają, że przemawiając na forum denerwujemy się. Przedstawione będą także sposoby, które pomogą zredukować napięcie przed prezentacją; napięcie, które potocznie nazywamy tremą.

To, czego boimy się najbardziej

W ramach badań przeprowadzonych w USA trzem tysiącom osób postawiono pytanie: Czego boisz się najbardziej ? Jaka odpowiedź znalazła się na szczycie tej listy? Śmierć? Węże? Choroby? Awarie elektrowni atomowych? Wojny? Otóż nie. Na szczycie tej listy znalazło się hasło: Przemawianie przed publicznością. 41% pytanych odpowiedziało, że najbardziej ze wszystkiego boi się stanąć przed grupą i przemawiać. Jedynie 19% pytanych odpowiedziało, że najbardziej boi się śmierci. Na drugim miejscu znalazł się lęk wysokości, na trzecim owady i robactwo, a na czwartym problemy finansowe.

W USA już małe dzieci przygotowuje się w szkole do przemawiania na forum, a umiejętność dobrego komunikowania się uważana jest za ważny czynnik sprzyjający sukcesowi. W Polsce nie ma takiej tradycji. Wystarczy spojrzeć i posłuchać polskich polityków i innych osób publicznych. Próżno porównywać ich z tymi amerykańskimi.

Umiarkowana trema jest dobra

Artysta, który chwali się, że nigdy nie odczuwa tremy, nie jest artystą - jest kłamcą albo durniem, powiedział kiedyś słynny śpiewak operowy Caruso. Niemal wszyscy ludzie czują jakiś stopień napięcia przed publicznym wystąpieniem. Trema nie jest więc czymś, na co cierpisz wyłącznie ty. Wszyscy czują napięcie przed wystąpieniem przed grupą słuchaczy. Decydującą różnicą między doświadczonym a początkującym mówcą jest sposób, w jaki rozpoznają oni i traktują tremę.

Na początku należy nauczyć się, jak traktować swoje napięcie. Samo w sobie jest ono niezwykle pomocne w nowych i trudnych dla nas sytuacjach. Największy problem pojawia się, gdy nie mamy odwagi przyznać przed samymi sobą lub przed innymi, że jesteśmy zdenerwowani. Aby stać się dobrym mówcą, nie trzeba pracować nad tym, by przysłowiowe motyle w brzuchu znikły. Jedyne, co należy zrobić, to sprawić, by wszystkie motyle leciały w tym samym kierunku. Przyczyną tego, że zaczynają ci się trząść kolana, jest nagłe wydzielanie kwasu mlekowego. Nie jest to stan chorobowy, ale coś całkowicie naturalnego.

Kontroluj zdenerwowanie

Chodzi więc o to, by zaakceptować fakt, że pojawia się napięcie i zdenerwowanie. Mogą one wręcz pomóc bardziej efektywnie przeprowadzić prezentację. Spróbuj nauczyć się kontrolować napięcie, aby cię ono nie blokowało. Zanim zaczniesz pokonywać jakąś przeszkodę, musisz zrozumieć, dlaczego właściwie się pojawiła i co ją stwarza.

Strach przed zdenerwowaniem

Nic nie pomoże powtarzanie sobie w duchu: Teraz się nie denerwuj! Murowane, że zaczniesz się denerwować tym, że możesz się zdenerwować. Nieoczekiwane momenty mogą nadejść w każdym wystąpieniu, lecz to nastawienie decyduje o tym, jakie one będą. Spróbuj najpierw zebrać jak najwięcej informacji do swojej prezentacji po to, by twoje ewentualne zaskoczenie nie było spowodowane brakiem przygotowania. Jeśli przygotujesz się rzetelnie i przeprowadzisz swoje zadanie tak dobrze, jak tylko potrafisz, uda ci się. Musisz uwierzyć w swój własny sukces.

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: