eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy boją się wandali

Polacy boją się wandali

2006-06-25 09:56

Wandalizm i przemoc to najczęściej wymieniane zachowania antyspołeczne wywołujące poczucie zagrożenia wśród Polaków. Wyniki najnowszego raportu przygotowanego na zlecenie firmy ADT w 7 krajach Europy wskazują, że zachowania antyspołeczne stają się bolączką Europejczyków. Ponad 83 proc. Polaków uczestniczących w badaniu uważa, że problem ten stale narasta.

Przeczytaj także: Czego boją się Polacy

Spośród zachowań antyspołecznych, o które pytano Polaków w badaniu, respondenci zdecydowanie wyróżnili dwa - wandalizm, określony jako niebezpieczny przez 40 proc. badanych, oraz stosowanie przemocy wobec słabszych, wskazane przez 31 proc. ankietowanych. Stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej wobec słabszych, definiowane jako np. nękanie młodszych uczniów przez starszych lub też zaczepianie starszych osób na ulicy jest odbierane jako najbardziej zagrażające przez osoby z wykształceniem wyższym (41 proc.), mieszkające w dużych i bardzo dużych miastach (37 proc.) i prywatnych przedsiębiorców (45 proc.).

Celem badania miało być również wskazanie przez respondentów miejsc, w których ich zdaniem najczęściej dochodzi do łamania zasad współżycia społecznego. Badani wyróżnili dwa równie w ich ocenie niebezpieczne miejsca, w których najczęściej można spotkać się zachowaniami antyspołecznymi. Obszarem największego skupienia takich zachowań są w Polsce zdaniem co trzeciego respondenta kluby nocne, bary i puby oraz ich okolice. Niemal równie często ankietowani wskazywali na okolice ich miejsca zamieszkania (np. osiedla, blokowiska, przedmieścia). Wśród miejsc potencjalnie niebezpiecznych 19 proc. badanych wskazało dworce PKP i PKS oraz przystanki autobusowe i tramwajowe.

Badanie przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie firmy ADT stanowi element ogólnoeuropejskiego programu sondującego poziom poczucia zagrożenia wśród Europejczyków. Badanie zostało wykonane wśród 7 tys. respondentów z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii oraz Hiszpanii.

oprac. : Jerzy Piątek / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: