eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Sektor mieszkaniowy w Europie. Magnes na inwestorów?

Sektor mieszkaniowy w Europie. Magnes na inwestorów?

2019-06-19 11:09

Sektor mieszkaniowy w Europie. Magnes na inwestorów?

Inwestorzy kupują mieszkania na wynajem © igor - Fotolia.com

Europejski sektor mieszkaniowy może spodziewać się wzmożonego zainteresowania ze strony inwestorów. Ostatnie badanie JLL wskazuje, że skala inwestycji może zanotować nawet 30-procentowy wzrost. Podobna tendencja powinna dać się zauważyć również na terenie naszego kraju.

Przeczytaj także: Inwestycje w sektorze mieszkaniowym rozważa co czwarty inwestor w CEE

Sektor mieszkaniowy w Europie nie powinien narzekać na zainteresowane inwestorów. Ubiegłoroczna wartość inwestycji w projekty związane z rozumianym szeroko „zamieszkaniem” osiągnęła 69 mld EUR, a inwestorzy w największym stopniu skupiali swą uwagę na nieruchomościach w Wielkiej Brytanii. Na rynki regionu CEE trafiło 16% wartości inwestycji.

Jak wynika z ostatniego badania JLL European Living Survey, które Aberdeen Standard Investments zrealizowało dla JLL, obecnie aktywa z kategorii Living (mieszkania na wynajem, mieszkania studenckie, nieruchomości typu coliving oraz obiekty powstające z myślą o seniorach) znajdują się w centrum uwagi 80% inwestorów, którzy planują rozszerzenie swej aktywności na kolejne rynki europejskie. 41% tych, którzy już posiadają aktywa w sektorze mieszkaniowym, ma zamiar zintensyfikować swoją aktywność, a 45% tych, którzy w mieszkaniówkę jeszcze nie inwestowali, rozgląda się za takimi możliwościami. Takie deklaracje pozwalają szacować, że do sektora mieszkaniowego, w którym w zeszłym roku zainwestowano 69 mld euro, trafić może kolejne 40 mld. Produkty z segmentu Living kuszą inwestorów m.in. perspektywą stabilnego, długoterminowego zysku.

Czynnikiem najczęściej branym pod uwagę przez firmy rozważające inwestycje w nowe klasy aktywów jest przede wszystkim skala popytu, a ta, przy zmieniających się dynamicznie czynnikach demograficznych jest, w większości krajów Europy, wciąż wyższa niż podaż. To zapewnia stabilny strumień dochodów - mówi Maximilian Mendel, Dyrektor Działu Inwestycji Mieszkaniowych JLL.

fot. igor - Fotolia.com

Inwestorzy kupują mieszkania na wynajem

Rośnie apetyt globalnych inwestorów na aktywa z obszaru Living.


Demografia motorem zmian


Urbanizacja, starzenie się społeczeństwa, wzrost liczby studentów generują w regionie popyt na nową kategorię produktów inwestycyjnych, jakimi są aktywa z obszaru Living. Postępujące zmiany społeczne i demograficzne znajdują odbicie w sposobie alokacji środków. Dotychczas inwestorzy najchętniej wybierali mieszkania na wynajem. Ponad 3/4 podmiotów biorących udział w ankiecie zadeklarowało, że posiada aktywa tego typu, a ¼ ogranicza się niemal wyłącznie do nich (ponad 90% zainwestowanych środków). Kolejnym pod względem popularności był segment mieszkań studenckich, w który zainwestowała ponad połowa uczestników badania. Jednocześnie 75% inwestorów przyznało, że ich zdaniem w najbliższych latach najszybciej mają szansę rosnąć inwestycje w projekty colivingowe.

Zdaniem Maximiliana Mendla również w Polsce obserwujemy rosnącą rolę tych czynników w kształtowaniu sektora mieszkaniowego.
Zmiany na rynku pracy i odejście młodego pokolenia od własności na rzecz szeroko rozumianej elastyczności wyboru (pracy, miejsca i standardu zamieszkania), to jeden z głównych czynników zwiększających zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. Młodzi Polacy żyją inaczej niż ich rodzice – nie chcą przywiązywać się do miejsca ani obciążać budżetu wieloletnim kredytem, znacznie później zakładają rodziny lub decydują się na życie w otwartych związkach, a to istotnie zmienia ich wymagania dotyczące formy zamieszkania. Postępująca nomadyzacja życia i rosnąca popularność rozwiązań opartych na ekonomii współdzielenia skłania do poszukiwania ich również w sferze dotyczącej zamieszkania.”

Nowe kierunki rozwoju sektora mieszkaniowego


W oparciu o bieżące i planowane inwestycje, najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla ankietowanych inwestorów pozostaje Wielka Brytania, gdzie 68% z nich działa aktywnie lub zamierza ulokować kapitał w najbliższych latach. Przy tym dominującym segmentem są tu mieszkania studenckie. Na drugim miejscu pod względem dotychczasowej alokacji środków znajdują się Niemcy. Tu z kolei kluczową rolę odgrywają inwestycje w segmencie mieszkań na wynajem. Na największy wzrost zaangażowania inwestorów w najbliższych latach mogą liczyć Francja, Holandia i Szwecja, a tuż po nich – zgodnie z deklaracjami złożonymi na potrzeby JLL European Living Survey – Hiszpania i Irlandia. Rynki Europy Środkowej i Wschodniej, na których znajduje się obecnie 16% kapitału zainwestowanego w sektorze mieszkaniowym w Europie, jako nowy cel inwestycyjny wskazane zostały przez 18% respondentów.
Wskazuje to na rosnące zainteresowanie regionem, w którym jeszcze 5 lat ten segment rynku nie istniał w ogóle. Ostrożne jeszcze plany inwestycyjne w tej części Europy wynikają m.in. z braku gotowych produktów o określonej wielkości. Gdybyśmy mieli w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej ustabilizowane portfele odpowiedniej skali, przyciągnęlibyśmy również tych inwestorów, których strategia inwestycyjna wyklucza transakcje typu forward purchase czy forward funding - podsumowuje Maximilian Mendel.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: