eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2019: gdzie pojadą Polacy?

Wakacje 2019: gdzie pojadą Polacy?

2019-06-14 11:31

Wakacje 2019: gdzie pojadą Polacy?

Wakacje © Sunny studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Na wakacje 2019 wypoczynek zaplanowało ponad 20 mln naszych rodaków, a więc znacznie więcej niż w minionym roku (+2 mln). 52 proc. wyjeżdżających pozostanie w kraju, pozostali wyjadą zwiedzać odleglejsze zakątki, najchętniej Chorwację, Grecję oraz Hiszpanię i należące do niej Kanary. Brak planów wakacyjnych deklaruje 28 proc. Polaków - wynika z opracowania Mondial Assistance.
- Jak podaje 35 proc. badanych głównym powodem rezygnacji z wakacji 2019 są inne obowiązki (spadek o 3 p.p. w porównaniu do zeszłorocznego badania). Na drugim miejscu respondenci podają brak pieniędzy na wyjazd 29 proc. (wzrost o 1 p.p.), na trzecim stan zdrowia własnego 24 proc. (wzrost o 8 p.p.) – wyniki badania komentuje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

W wakacje 2019 odwiedzimy Chorwację i Grecję


Na wakacje 2019 wybieramy przede wszystkim Chorwację (16 proc., wzrost o 4 p.p.), Grecję (16 proc., wzrost o 6 p.p.) oraz Hiszpanię i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.). Tuż za podium uplasowała się Bułgaria (8 proc.), a w TOP 10 nie zabrakło również miejsca dla coraz popularniejszej wśród Polaków Albanii (3 proc.).

fot. mat. prasowe

Najbardziej popularne destynacje

Latem 2019 polscy turyści wybierają Chorwację i Grecję.


Ponad połowa Polaków wakacyjny wyjazd zorganizuje samodzielnie


51 proc. Polaków (wzrost o 2 p.p., czyli o 1,4 mln) deklaruje, że wakacje 2019 zorganizuje na własną rękę. Pozostali skorzystają z usług touroperatorów (spadek o 2 p.p.).
Zwolennicy samodzielnej organizacji wyjazdu tłumaczą ten wybór możliwością decydowania o własnym czasie (72 proc., wzrost o 9 p.p.) oraz ceną (36 proc., wzrost o 9 p.p.).

fot. mat. prasowe

Planowane formy wypoczynku

Polacy będą aktywnie spędzać zagraniczne wakacje w 2019 roku.


Wybór biura podróży jako organizatora wyjazdu Polacy tłumaczą najczęściej tym, że nie muszą martwić się o formalności i organizację/wygodę (81 proc., wzrost o 4 p.p.). Respondenci wybierający biura podróży podkreślają, że te w swojej ofercie posiadają dodatkowe świadczenia (28 proc., spadek o 3 p.p.).

fot. mat. prasowe

Koszty

Wyjazd zagraniczny kosztuje 3 162 zł, czyli o 298 zł więcej niż rok temu.


70 proc. planujących wyjazd kupi ubezpieczenie


Zdecydowana większość Polaków (70 proc., spadek o 4 p.p.) planujących tegoroczne wakacje zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne w związku z wyjazdem zagranicznym. W najbliższych miesiącach prawie 7 mln osób ma zamiar skorzystać z oferty ubezpieczycieli.

fot. mat. prasowe

Liczba osób chcących się ubezpieczyć

Na ubezpieczenie turystyczne decyduje się coraz większa liczba Polaków.


- Liczba osób zamierzających wykupić ubezpieczenie turystyczne rośnie z roku na rok. W porównaniu do zeszłego roku zwiększyła się ona o ponad 1,3 mln osób. To bardzo budujące dane. Zarówno my i inni gracze na rynku ubezpieczeń turystycznych życzylibyśmy sobie, żeby deklaracje respondentów przełożyły się na konkretne działania. Cieszy nas ciągle rosnąca świadomość ubezpieczeniowa Polaków. Wiele lat pracowaliśmy na to, aby polski turysta miał wyobrażenie jak drogie jest leczenie za granicą – dodaje Tomasz Frączek.

fot. mat. prasowe

Środek transportu (zagranica)

Na zagraniczny urlop Polacy najczęściej docierają samolotem.


Turyści planujący wykupić ubezpieczenie to przede wszystkim osoby pomiędzy 30 a 49 rokiem życia (48 proc., spadek o 6 p.p.), posiadające dochód na gospodarstwo domowe powyżej 3 500 zł (69 proc., spadek o 1.p.p.), wykształcenie wyższe (45 proc., spadek 14 p.p.) i zamieszkujących największe miasta (25 proc., spadek o 1 p.p.).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

 • mczay / 2019-06-15 17:49:56

  Ja pojadę do Kołobrzegu, konkretniej do Aquarius SPA. Miałem okazję być w nim w zeszłym roku i było naprawdę fajnie :-). Świetna miejscówka, nie najtańsza, ale naprawdę ekstra! odpowiedz ] [ cytuj ]

 • indygo123 / 2019-06-17 10:52:50

  Mozaika Izraela z Konsorcjum ;) Izrael wydaje się być niesamowitym krajem więc bardzo chcę go zobaczyć na własne oczy. Program wycieczki wydaje się być ciekawy się nie mogę się już doczekać ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Wakacje 2019: gdzie pojadą Polacy?

  leszekmarciniak / 2019-06-20 13:29:14

  Pewno że za granicę. Bałtyk jest niezmienrie urokliwy, ale drogi i nieopłacalny. Wczoraj byłem na stronie Itaki i za 1200 zł można kupic TAKIE wczasy last minute. Pytanie nad czym się tu w ogóle zastanawiać. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Ekspert Superpolisy

  Ekspert.Superpolisy / 2019-06-25 09:45:36

  Niezależnie od tego, w jak odległe zakątki świata się wybieramy, zawsze warto pamiętać o odpowiednio dobranej polisie, która pozwoli na pokrycie kosztów niespodziewanych wydatków wynikających z niepożądanych sytuacji. Bardzo dobrze, że coraz więcej ludzi decyduje się na to rozwiązanie. Ofert na rynku jest wiele, dlatego warto je sprawdzać w dobrej porównywarce, np. Superpolisa, która umożliwia dobranie najkorzystniejszej oferty. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: