eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Kupno domu na rynku pierwotnym we Wrocławiu - popularne lokalizacje i ceny

Kupno domu na rynku pierwotnym we Wrocławiu - popularne lokalizacje i ceny

2019-06-10 09:36

Kupno domu na rynku pierwotnym we Wrocławiu - popularne lokalizacje i ceny

Kupno domu na rynku pierwotnym we Wrocławiu - popularne lokalizacje i ceny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Komunikat PR

Wrocław nieruchomościami stoi. W ostatnim roku wrocławianie zainwestowali prawie 4 miliardy złotych w mieszkania, działki i domy jednorodzinne. Te ostatnie stawiają również deweloperzy, choć to ciągle niewielki fragment ich działalności.
Co ciekawe, w ostatnim roku aż 70% wrocławskich nieruchomości zostało kupione za gotówkę. Pokazuje to, że traktowane są jako dobra i pewna lokata kapitału. Jednak w większości są to pieniądze zainwestowane w mieszkania, a osoby kupujące domy najczęściej robią to z intencją zamieszania w nich. Nie powinno to dziwić. Dom jednorodzinny trudniej wynająć (przy większej ilości pokojów cena może sięgnąć kilku tys. miesięcznie), takie nieruchomości położone są dalej od centrum (lokalizacja jest kluczowa dla studentów i młodych pracowników, a to oni stanowią ogromną część wynajmujących) oraz trudno zamieszkać tam kilku różnym lokatorom (5 różnych osób przy jednej łazience znacznie obniża standard mieszkania). Dlatego na ich zakup decydują się najczęściej rodziny z dziećmi o ustabilizowanej sytuacji życiowej i zawodowej.

Budujący własne domy wrocławianie od lat wybierają podmiejskie gminy, z których wiele stało się „sypialniami” dla pracującej w mieście klasy średniej. Kamieniec Wrocławski, Smolec, Siechnice, Wysoka i Kiełczów, ale także dalej położony Uraz, to najpopularniejsze miejscowości, do których przeprowadzają się mieszkańcy Wrocławia. Dla przykładu liczba mieszkańców Długołęki wzrosła w ciągu 10 lat o 30%, czyli 10 tys. osób. Kolejne inwestycje w infrastrukturę, jak obwodnica Wrocławia, czy ukończony już dolnośląski odcinek drogi S5 (docelowo łączącej stolicę Dolnego Śląska z Poznaniem) znacznie ułatwiają komunikację i sprawiają, że dojazd np. z Obornik Śląskich skrócił się nawet o kilkanaście minut.

- Wrocław jest wyjątkiem jeśli chodzi o oferty na domy jednorodzinne od deweloperów. W tym momencie z samego miasta znajdują się w naszym serwisie jedynie pojedyncze oferty. Dla porównania w Krakowie i Warszawie mamy ich po kilkadziesiąt - mówi Michał Swat, Dyrektor Sprzedaży w obido.pl platformy pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości między klientami a deweloperami - Jeśli ktoś chce mieszkać poza centrum i zależy mu na sporym metrażu, to dom od dewelopera wydaje się racjonalnym wyjściem. Dla przykładu za 120 metrowy dom na Wojnowie wraz z 100 metrowym ogrodem zapłacimy około 540 tys. zł, co daje 4800 zł za m kw. To znacznie mniej niż średnia cena mieszkania we Wrocławiu wynosząca obecnie 7145 zł za m kw - wyjaśnia Swat.

fot. mat. prasowe

Nowe mieszkania i domy we Wrocławiu i okolicach - rynek pierwotny

Wyszukiwarka pozwalająca znaleźć dobrze dopasowane oferty - np. domy w samym Wrocławiu lub we Wrocławiu i okolicach.


Wyszukiwarka pozwalająca znaleźć dobrze dopasowane oferty - np. domy w samym Wrocławiu lub we Wrocławiu i okolicach; źródło: https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-wroclaw/

W zeszłym roku mocno podrożały materiały budowlane i koszty pracy (choć mimo to pracowników wciąż brakuje), a dodatkowo fabryki nie nadążały z produkcją prefabrykatów. To wszystko miało wpływ na podniesienie średniej ceny wybudowania 1 m kw domu jednorodzinnego, która na koniec 2018 roku zatrzymała się wg GUS na 2500 zł. Oczywiście, ta cena nie zawiera w sobie ceny działki i projektu. Poza tym, to średnia, która w przypadku Dolnego Śląska jest taka sama dla wioski pod Wałbrzychem i ościennej gminy Wrocławia, co sprawia, że około 5 tys. za m kw., za które deweloperzy sprzedają gotowe domy, nie jest wcale wygórowana.

oprac. : Komunikat PR

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: