eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Redukcja smogu zależy od nas

Redukcja smogu zależy od nas

2019-06-12 00:15

Redukcja smogu zależy od nas

Redukcja smogu zależy od nas © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Co drugi Polak jest zdania, że smog panujący w pobliżu jego domostwa stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Z przeciwnego założenia wychodzi 39% badanych. Odpowiedzialność za redukcję smogu dzielimy między siebie samych (36% respondentów uważa, że sytuację mogą zmienić zwykli obywatele) a władzę (37%). 13% uważa, że powinni zająć się tym przedsiębiorcy, a 11% stawia na Unię Europejską.
Temat smogu, który spowija polskie miasta, powraca wraz z każdym ochłodzeniem. O kłopotach Krakowa mówiło się od dawna, ale ostatnio głośno robi się również o złej jakości powietrza, której negatywne skutki są coraz bardziej odczuwalne, w innych częściach naszego kraju. O smogu mówią politycy, ale też zwykli obywatele, którzy nie wahają się już pozwać skarbu państwa czy samorządu za zanieczyszczenie powietrza, z którym muszą się zmagać. Wygląda zatem na to, że już niemal wszyscy zdają sobie sprawę, że dbałość o środowisko to kwestia nie tylko warta podnoszenia, ale i aktywnego działania.

45 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. To bilans spowijającego nasz kraj smogu. To poważne konsekwencje dla układu oddechowego, układu krążenia, rozwoju ciąży. Negatywne skutki życia w stale zanieczyszczonym środowisku będą narastać.

fot. mat. prasowe

Czy wg Ciebie w okolicy twojego zamieszkania smog jest realnym zagrożeniem?

51% Polaków uważa, że smog jest realnym zagrożeniem dla zdrowia w okolicy w której mieszkają.


Co Polacy myślą o smogu?


51% Polaków uważa, że smog jest realnym zagrożeniem dla zdrowia w okolicy w której mieszkają, 39% uważa, że nie. Aż 10% nie ma w tej sprawie zdania.

44,% Polaków w ogóle nie sprawdza jakości powietrza, a 14% robi to codziennie.

36% badanych uważa, że zwykli obywatele w największym stopniu mogą doprowadzić do zmiany sytuacji smogu w Polsce, 13% wskazuje na przedsiębiorców, natomiast 37% uważa, że to w rękach władzy, 11% wskazuje na unię Europejską i tylko 2% na pracodawców.
"Wyniki badania z jednej strony cieszą ponieważ poczucie sprawczości/ wpływu na sytuację jest równe szukaniu odpowiedzialności u rządzących. Wiara w sens codziennych, odpowiedzialnych działań nie jest w mojej ocenie bardzo niska (36%). Co ciekawe tyle samo osób przekłada odpowiedzialność na władzę (37%). Z drugiej strony widać ogromną potrzebę edukacji i uświadamiania, że każde nasze zachowanie konsumenckie, obywatelskie wpływa w większym lub mniejszym stopniu na otoczenie w jakim żyjemy. Nadal aż 11% badanych nie ma zdania w sprawie tego czy smog w ich okolicy wpływa na ich zdrowie, a 32% uważa, że raczej nie. Niestety w szumie informacyjnym, braku systematycznej edukacji ważne tematy potrafią stawać się obojętne lub niesłyszalne i nie robić na nikim większego wrażenia. Stają się masowe i niezauważalne. Mam nadzieję, że w nadchodzącym czasie temat ten będzie gorący także politycznie i zostanie poważnie potraktowany w obietnicach kampanii wyborczej, które przełożą się na realne zobowiązania"- mówi Agnieszka Plencler, prezes Fundacji Forum Konsumentów.

fot. mat. prasowe

Kto wg Ciebie może w największym stopniu doprowadzić do zmniejszenia smogu?

36% badanych uważa, że zwykli obywatele w największym stopniu mogą doprowadzić do zmiany sytuacji smogu w Polsce.


O badaniu:
Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1041 osób Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 28 - 30 maja 2019. Metoda: CAWI.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Co ma największe znaczenie ?

    juska / 2019-06-12 23:18:36

    Dbałość o środowisko objawia się w wielu aspektach życia każdego człowieka. Począwszy od segregacji odpadów, użytkowane pojazdy czy palenie w kotłach . W zależności od tego jak żyjemy tak wpływamy na środowisko. Skupiłabym się przede wszystkim na kotłach, w których palimy nieodpowidnim paliwem. Baaaa... są to przestarzałe kotły z wysoką emisją spalin. Dlatego tak ważne jest, aby ludzie natychmiast wymienili je na certyfikowane i ekologiczne. Sama posiadam od niedawna Kocioł EEI PELLETS. Polecam z całego serca odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: