eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › 4 najważniejsze wydarzenia na rynku biurowym

4 najważniejsze wydarzenia na rynku biurowym

2019-05-22 00:25

4 najważniejsze wydarzenia na rynku biurowym

Spark © fot. mat. prasowe

Polski rynek biurowy nie może narzekać na marazm. U schyłku marca br. łączne zasoby największych ośmiu rynków regionalnych przewyższyły 5 mln mkw., co jest wynikiem o zaledwie 5,3 proc. niższym od całkowitej podaży biurowej na terenie stolicy. W budowie pozostają kolejne 2 mln mkw., z czego przeszło 834 tys. mkw. powstaje w Warszawie, a reszta w miastach regionalnych.
Jakie wydarzenia minionego kwartału zasługują na szczególne wyróżnienie? Eksperci Colliers International postanowili wybrać najważniejsze z nich.
 1. Spark z nowym budynkiem
  W I kw. 2019 roku warszawski rynek biurowypowiększył się o kolejne ponad 20 tys. mkw. Największą z oddanych do użytkowania inwestycji był budynek B powstały w ramach kompleksu Spark. Jego powierzchnia to 15,7 tys. mkw. Zakończenie prac przy całym obiekcie zaplanowano na 2023 rok.
 2. Poznań przekracza 0,5 mln mkw.
  Oddanie do użytkowania II fazy kompleksu Business Garden, na którą złożyło się 5 budynków o łącznej powierzchni 46,1 tys. mkw., całkowite zasoby biurowe stolicy Wielkopolski przekroczyły 0,5 mln mkw. Wysoki poziom nowej podaży zaowocował wzrostem wskaźnika pustostanów do 15,8%. To najwyższy poziom niewynajętej powierzchni wśród miast regionalnych.
 3. Największa transakcja I kwartału
  Firma Akamai z sektora IT odnowiła umowę najmu na 11,2 tys. mkw. w Vinci Office Building w Krakowie – była to największa transakcja najmu w tym kwartale.
 4. Nowe umowy przeważają
  Największy udział wśród wszystkich kontraktów podpisanych w minionym kwartale miały nowe umowy (58%) oraz renegocjacje (33%). Ekspansje oraz projekty na użytek właścicieli wyniosły odpowiednio 7% i 2%. Na etapie budowy projektów biurowych najemcy wynajęli 66,5 tys. mkw., z czego aż 43,1 tys. mkw., w miastach regionalnych (64,8%).

fot. mat. prasowe

Spark

Największym projektem oddanym do użytku w stolicy był kolejny budynek w kompleksie Spark


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: