eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek Venture Capital w I kw. 2019

Polski rynek Venture Capital w I kw. 2019

2019-05-17 11:56

Polski rynek Venture Capital w I kw. 2019

Venture Capital © tashatuvango - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak na początku bieżącego roku zaprezentowały się inwestycje venture capital? Z raportu przygotowanego przez Inovo Venture Partners wynika, że start był na tyle imponujący, że daje realne szanse na najlepsze w historii polskich startupów i funduszy VC 12 miesięcy. Bezapelacyjnym liderem I kwartału okazał się Packhelp, któremu udało się zebrać 38 mln złotych inwestycji, co stanowiło przeszło 1/3 wartości wszystkich transakcji analizowanego okresu.
Dane przedstawione przez Inovo Venture Partners dowodzą, że początek roku okazał się bardzo obiecujący. W badanym okresie przeprowadzono 21 transakcji, które łącznie opiewały na 103,3 mln zł. Dla porównania, w minionym kwartale odnotowano 14 transakcji o wartości 35,1 mln zł, a w analogicznym okresie poprzedniego roku - 14 ofert na 75,3 mln zł.
W ostatnim czasie zbadaliśmy wyniki polskich venture capital i ekosystemu startupów próbując uchwycić trendy i podsumować transakcje w celu oszacowania wielkości całego rynku. Od tego czasu postanowiliśmy włączyć do analizy nie tylko rundy pozyskiwania funduszy przez polskie startupy, ale także inwestycje polskich funduszy venture capital w spółki zagraniczne - daje to lepszy obraz tego, jak lokalne VC rozdzielają swój kapitał, mówi Tomasz Swieboda, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners

Imponujący początek roku


Analiza dowodzi również, że polskie fundusze venture capital wolą inwestować w rodzime startupy. Kwota tego rodzaju inwestycji przewyższyła 50 mln zł, co stanowi ponad połowę wszystkich transakcji VC z pierwszego kwartału. Zagraniczne inwestycje polskich funduszy wynoszą 8,96 mln zł. Z czego większość tej wartości została wygenerowana przez kilka kluczowych transakcji.

fot. mat. prasowe

Wartość i liczba inwestycji VC w danym kwartale

W I kw. br. zostało przeprowadzonych 21 transakcji na łączną kwotę 103,3 mln zł.


Liderem został Packhelp, internetowa platforma do tworzenia i zamawiania niestandardowych opakowań, której udało się zebrać 38 milionów złotych, ponad jedną trzecią wartości wszystkich transakcji w zeszłym kwartale. Inwestorami byli między innymi White Star Capital - międzynarodowy fundusz z oddziałami w Londynie, Paryżu, Tokio i Nowym Jorku, Speedinvest z Austrii, PROfounders z Wielkiej Brytanii oraz lokalny fundusz - Market One Capital.

Tylko, marka D2C (direct to consumer), który opracował wyjątkową aplikację pozwalającą samodzielnie zaprojektować meble dostosowane do konkretnego pomieszczenia, przyciągnął również imponującą rundę finansowania w wysokości 15 mln zł od TDJ Pitango Ventures.

W zeszłym kwartale było też kilka innych rund: Archdesk - 4,3 mln zł z Credo Ventures, Manta Ray i Data Ventures, eyerim - 6,5 mln zł z Inovo Venture Partners i 3TS Capital Partners, a także Fluentbe - 3 mln zł z bValue VC.

fot. mat. prasowe

Udział inwestycji

Polskie fundusze są bardziej skłonne do inwestowania w rodzime startupy.


Najlepszy rok dla startupów i VC


Zebrane dane wskazują, że ten rok ma potencjał stać się najlepszym w historii polskich startupów i ekosystemu VC. Według Swiebody łączna wartość transakcji w tym roku może przekroczyć poziom 100 mln USD. Jednak do wyciągnięcia wniosków, określenia trendów i porównania naszego rynku do globalnego rynku potrzebne są dokładne dane dot. wszystkich przeprowadzonych transakcji.

Do przygotowania raportów używamy publicznie dostępnych źródeł. Z tego względu rekomendujemy wszystkim założycielom i ich inwestorom dzielenie się informacjami nt. wykonanych transakcji - w formie danych umieszczanych w ogólnodostępnych bazach startupowych (np. Crunchbase) lub poprzez komunikaty prasowe, wyjaśnia Michał Rokosz, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: