eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Centra handlowe. 5 najważniejszych wydarzeń I kw. 2019 r.

Centra handlowe. 5 najważniejszych wydarzeń I kw. 2019 r.

2019-05-16 11:57

Centra handlowe. 5 najważniejszych wydarzeń I kw. 2019 r.

Silesia Outlet Gliwice © fot. mat. prasowe

U schyłku marca br. na terenie naszego kraju działało 510 centrów handlowych, których łączna powierzchnia sięgała niemal 12 mln mkw. W budowie pozostawało kolejne 433 tys. mkw. Co działo się na rynku handlowym w I kw. br? Eksperci Colliers International przedstawiają 5 najważniejszych wydarzeń.

1. Rok z zakazem handlu


W pierwszym kwartale br. upłynął rok od wprowadzenia przepisów w zakresie zakazu handlu w niedziele. Ograniczenia zaowocowały spadkiem odwiedzalności oraz obrotów. Mówią o nich zarówno właściciele centrów handlowych, jak i ich najemcy oraz indywidualni przedsiębiorcy. Z danych zebranych przez Retail Insitute wynika, że w minionym roku odwiedzalność w centrach handlowych zanotowała spadek rzędu 1,9% rdr, co przekłada się na ubytek 7,23 mln klientów mniej. Wolne niedziele najbardziej dały się we znaki sektorowi zdrowie i uroda, usługom oraz gastronomii.

2. Markowe zmiany


Na polskim rynku nie brakuje zarówno postępowań sanacyjnych i upadłościowych, jak i kolejnych transakcji sprzedaży sieci handlowych. W bieżącym kwartale swoją decyzję o wycofaniu się z rynku zaanonsowała sieć New Look. Grupa CCC, producent i lider polskiego rynku sprzedaży detalicznej obuwia, przejęła spółkę Gino Rossi. Gastromall Group natomiast przejmuje udziały w sieci barów Makarun Spagetti & Salad, a firma Helios podpisała list intencyjny z Food for Nation, właścicielem burgerowni Pasibus.

3. Towarowa 22 zaprezentowana


Na targach MIPIM 2019 zaprezentowano nowy projekt inwestycji wielofunkcyjnej Towarowa 22. Firma Echo Investment planuje wybudowanie na warszawskiej Woli kompleksu o łącznej powierzchni ok. 230 tys. mkw. GLA. W ramach inwestycji ma powstać centrum handlowe o wielkości blisko 60 tys. mkw., biura o podobnym metrażu, teatr, kino festiwalowe, kawiarnie i restauracje, hotel, mieszkania oraz tereny zielone.

4. Nowi najemcy w Blue City


W warszawskim centrum handlowym Blue City otwarte zostały pierwsze w stolicy kino sieci Helios oraz park rozrywki TepFactor. Kino oferuje 8 komfortowych sal (w tym 3 sale Dream), wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt kinotechniczny, z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie dźwięku i projekcji obrazu. TepFactor to pierwszy w Polsce obiekt unikalnej rozrywki zespołowej, składający się z 25 pokoi z elektronicznie sterowanymi przeszkodami, sprawdzającymi siłę fizyczną, logiczne myślenie, cierpliwość, zręczność i umiejętność pracy zespołowej.

fot. mat. prasowe

Silesia Outlet Gliwice

Na koniec I kw. 2019 roku w Polsce działało 510 centrów handlowych o łącznej powierzchni prawie 12 mln mkw.


5. Nowe centrum wyprzedażowe na Śląsku


Otwarto drugie na Śląsku centrum wyprzedażowe - Silesia Outlet (faza I), zlokalizowane w sąsiedztwie centrum handlowego Auchan Gliwice i sklepu z art. budowlanymi Leroy Merlin. Obiekt o powierzchni 12 tys. mkw. GLA oferuje 60 salonów wyprzedażowych znanych polskich i międzynarodowych marek. W centrum swoje miejsce znalazły sklepy z modą, jeans, obuwnicze, sportowe a także z wyposażeniem wnętrz i akcesoriami. Za zarządzanie obiektem odpowiada firma Neinver.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: