eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Polsce I kw. 2019

Rynek biurowy w Polsce I kw. 2019

2019-05-15 08:50

Rynek biurowy w Polsce I kw. 2019

Biuro © victor zastol'skiy - Fotolia.com

Firma doradcza JLL dokonała kolejnego już podsumowania sytuacji na rynkach biurowych w Warszawie i pozostałych największych polskich miastach. Okazuje się, że polski rynek biurowy ciągle nie ma powodów do narzekania. Na przestrzeni pierwszego kwartału br. firmy wynajęły 270 000 mkw., z czego ponad połowa przypadła na regiony. O silnej pozycji rynku świadczy również nieustannie rosnąca podaż.

Popyt


Jak wynika z najświeższych danych przygotowanych przez JLL, łączny wolumen transakcji najmu zawartych w pierwszych trzech miesiącach br. przewyższył 270 000 mkw., a niemal połowa (130 500 mkw.) przypadła na główne rynki regionalne, wśród których 43% popytu wygenerował Kraków, a 24% Wrocław.

Największymi transakcjami analizowanego okresu okazały się:
  • odnowienie umowy na 11 200 mkw. przez Akamai w Vinci Office w Krakowie,
  • nowa umowa firmy Wirtualna Polska na 7 000 mkw. w Business Garden w Warszawie,
  • nowa umowa firmy z sektora publicznego na 7 000 mkw. w budynku Vector+ w Warszawie,
  • nowa umowa Perform Group (Perform Content i Perform Media) na 6 400 mkw. w Face2Face Campus w Katowicach oraz
  • odnowienie umowy i ekspansja GlobalLogic na 6 300 mkw. w Bonarka for Business w Krakowie.

„Niezmiennie głównym motorem napędowym największych regionalnych rynków biurowych w Polsce jest sektor nowoczesnych usług biznesowych. Firmy z tej branży w pierwszym kwartale tego roku wygenerowały blisko 40% zapotrzebowania na biura poza Warszawą. Najwyższy udział branży BPO/SSC w popycie został odnotowany w Katowicach - blisko 74%, i Trójmieście - ponad 45%”, informuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Ponadto, coraz istotniejszą rolę na rynkach biurowych – nie tylko w Warszawie – odgrywają operatorzy elastycznych przestrzeni do pracy. Ponad 60 000 mkw. nowej powierzchni elastycznej jest już potwierdzone do otwarcia w 2019 r., a wolumen ten może być jeszcze większy.

fot. victor zastol'skiy - Fotolia.com

Biuro

Silną pozycję rynku biurowego w Polsce potwierdza wciąż rosnąca podaż.


Podaż


„Silną pozycję rynku biurowego w Polsce potwierdza wciąż rosnąca podaż. W Krakowie i Wrocławiu zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wynoszą ponad milion mkw., w Trójmieście blisko 800 000 mkw., w Katowicach i Poznaniu przekroczyły 500 000 mkw., a Łódź osiągnie ten wynik już w tym roku. Natomiast łączne zasoby biurowe w Polsce, z uwzględnieniem Warszawy, to już prawie 10,7 mln mkw.”, wylicza Łukasz Dziedzic, Starszy Konsultant, Dział Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

W I kwartale na polski rynek dostarczono łącznie ponad 142 000 mkw., w tym ponad 120 000 mkw. na największych rynkach regionalnych.
„W budowie pozostaje blisko 1,6 mln mkw., z czego 800 000 mkw. na głównych rynkach regionalnych. Spośród nich najbardziej aktywny jest Kraków, Trójmiasto i Wrocław, gdzie powstaje Business Garden II, największy realizowany obecnie kompleks biurowy poza Warszawą, który już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem najemców”, dodaje Łukasz Dziedzic.

Do największych ukończonych w I kwartale projektów biurowych w Polsce należy m.in: pięć budynków drugiej fazy kompleksu Business Garden w Poznaniu (46 100 mkw., Vastint), V.Offices w Krakowie (21 700 mkw., AFI Europe) oraz Spark B w Warszawie (15 700 mkw., Skanska Property Poland).

Powierzchnie niewynajęte i czynsze


Średni poziom pustostanów w Polsce to 9,3%. W Warszawie 9,1% istniejących zasobów biurowych pozostaje do wynajęcia. Poza nią, najniższy (5,4%) współczynnik powierzchni niewynajętej charakteryzuje Trójmiasto, a najwyższy (15,8%) przypada na Poznań. Łącznie na rynkach regionalnych niewynajęte jest 9,4% zasobów.

Dodatkowo, po raz pierwszy współczynnik pustostanów został przeanalizowany w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i wyniósł 9,8% na koniec pierwszego kwartału 2019.

Obecnie na rynkach regionalnych najwyższe czynsze transakcyjne charakteryzują Kraków (13,5 – 15 euro za mkw. miesięcznie), a najniższe Lublin (10,5 – 11,5 euro za mkw. miesięcznie). Z kolei w szerokim centrum Warszawy czynsze dla najlepszych nieruchomości wynoszą od 17 do 24 euro za mkw. miesięcznie, a poza nim od 11 do 15 euro za mkw. miesięcznie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: