eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › 3 kluczowe trendy zmieniające przemysł

3 kluczowe trendy zmieniające przemysł

2019-05-10 13:35

3 kluczowe trendy zmieniające przemysł

Przemysł 4.0 © ekkasit919 - Fotolia.com

Transformacja klimatyczna, automatyzacja i cyfryzacja oraz transformacja organizacyjna. To trzy kluczowe trendy, które w największym stopniu decydują o kierunku, w którym podążać powinien współczesny przemysł. W opracowanym przez innogy Polska i SpotData raporcie „Megatrendy zmieniające przemysł. Polskie firmy produkcyjne na tle globalnych megatrendów przemysłowych” znalazło się również miejsce dla wskazania największych wyzwań dla sektora przemysłowego.

Przeczytaj także: Czwarta rewolucja przemysłowa ominęła polskie fabryki?

  • Transformacja klimatyczna, transformacja cyfrowa i transformacja organizacyjna to główne czynniki rozwoju przedsiębiorstw przemysłowych na całym świecie.
  • W przypadku polskich firm najważniejszym obszarem transformacji klimatycznej pozostaje efektywność energetyczna oraz zwiększanie udziału OZE zarówno w procesach produkcyjnych, jak i w ogólnym zużyciu energii.

Kluczowe trendy zmieniające przemysł


Wśród kluczowych i zmieniających oblicze przemysłu megatrendów eksperci wymieniają: transformację klimatyczną, automatyzację i cyfryzację oraz transformację organizacyjną.

W kontekście transformacji klimatycznej nieodzownym stała się dbałość o podwyższanie efektywności energetycznej przemysłu. Ma na szczególne znaczenie dla polskiego, niezwykle wręcz energochłonnego rynku. Mowa tu również o stałym zwiększaniu udziału OZE w ogólnym zużyciu energii. Dodatkowym czynnikami zachęcającymi do szybkiego wprowadzania zmian w tym obszarze są rosnące ceny energii i trendy społeczne, kładące nacisk na ochroną klimatu.

fot. ekkasit919 - Fotolia.com

Przemysł 4.0

Wśród kluczowych i zmieniających oblicze przemysłu megatrendów eksperci wymieniają: transformację klimatyczną, automatyzację i cyfryzację oraz transformację organizacyjną.


Rozwiązania z obszaru automatyzacji i cyfryzacji umożliwiają przedsiębiorstwom zdobywanie przewagi konkurencyjnej nie tylko na lokalnych rynkach. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu i analizie danych, procesy produkcyjne są łączone w samouczące się i hiperwydajne, inteligentne systemy, które płynnie integrują wszystkie etapy łańcucha produkcji i dostaw.

Z kolei ze względu na przenoszenie wielu transakcji do świata cyfrowego, przedsiębiorstwa z obszaru przemysłu muszą odpowiednio dostosować i zmienić sposób organizacji łańcuchów dostaw. Model B2B zmienia się w B2B2C, w którym firmy przemysłowe nie będą kierowały swoich produktów wyłącznie do klientów biznesowych, ale również do klientów końcowych.

Wyniki pracy ekspertów innogy oraz analityków SpotData pokazują, że sytuacja polskiego przemysłu wydaje się być w obecnej sytuacji korzystna. Jest on lepiej przygotowany na globalne zmiany pod względem organizacyjnym niż pod względem technologicznym.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: przemysł, przemysł 4.0, cyfryzacja, automatyzacja, OZE

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: