eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka polska I-III 2006

Gospodarka polska I-III 2006

2006-06-19 13:12

W pierwszym kwartale tego roku w gospodarce odnotowano wysoki wzrost produktu krajowego brutto, wzrost obrotów w handlu zagranicznym, przyspieszenie dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu oraz spowolnienie dynamiki w budownictwie - wynika z analizy przedstawionej przez Ministerstwo Gospodarki.

Przeczytaj także: Gospodarka polska V 2006

Według Departamentu Analiz i Prognoz w Ministerstwie Gospodarki, w pierwszych miesiącach 2006 r. umocniły się tendencje wzrostowe w gospodarce, co skutkowało wzrostem PKB w I kwartale o 5,2 proc. Największy wkład we wzrost PKB miało spożycie ogółem, jak również wysoka dynamika eksportu towarów i usług. Resort gospodarki podkreśla znaczący wkład eksportu netto we wzroście PKB.

W pierwszym kwartale 2006 roku wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wyniósł 12,4 proc., przy czym największy wzrost zaobserwowano w marcu - 16,4 proc. (wobec marca ubiegłego roku).

W całym analizowanym okresie najwyższą dynamikę produkcji odnotowano w przetwórstwie przemysłowym. W okresie styczeń-marzec 2006 r. wyższy poziom produkcji niż w analogicznym okresie 2005 r. uzyskało 24 z 29 działów przemysłu. Najwyższy przyrost odnotowano w produkcji sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (75,2 proc). Warty podkreślenia jest też styczniowy wysoki wzrost produkcji w górnictwie.

Po wzroście produkcji budowlano-montażowej w 2005 r. w pierwszych dwóch miesiącach roku nastąpił spadek produkcji, a odwrócenie tendencji miało miejsce dopiero w marcu. Marcowy wynik przyczynił się do wzrostu produkcji w całym kwartale o 4,5 proc. Zwiększenie produkcji w branży budowlano-montażowej to wynik znacznego wzrostu sprzedaży robót o charakterze remontowym oraz znacznie niższego wzrostu robót o charakterze inwestycyjnym.

W pierwszych trzech miesiącach roku oddano do użytku 26,9 tys. mieszkań, co stanowi wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym o 1,4 proc. Z prognoz Departamentu Analiz i Prognoz w MG wynika, że w 2006 r. wzrost w budownictwie utrzyma się na poziomie z 2005 r. i wyniesie ok. 7-8 proc.

Na rynku pracy doszło do poprawy sytuacji. W okresie styczeń - marzec 2006 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe niż przed rokiem. W marcu 2006 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła zarówno względem lutego tego roku, jak i marca 2005 r. Stopa bezrobocia wyniosła 17,8 proc.

W pierwszym kwartale 2006 r. wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia nominalnego brutto w sektorze przedsiębiorstw był o 0,1 pkt. proc. wyższy niż wzrost przeciętnej emerytury i renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w okresie styczeń-marzec 2006 r. wyniosło 2.540 zł i było o 4,7 proc. wyższe niż w I kw. 2005 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: