eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Matura 2019. I co dalej?

Matura 2019. I co dalej?

2019-05-06 10:39

Matura 2019. I co dalej?

Matura 2019 © bnorbert3 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dziś początek matur. Do 25 maja do egzaminu dojrzałości przystąpi 269 tysięcy maturzystów. A co po maturze? Według badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny wśród 1012 tegorocznych maturzystów, większość z nich, 92 proc., planuje podjęcie studiów wyższych. Co 20 maturzysta zmierza zakończyć naukę na szkole średniej.

Przeczytaj także: Maturzyści w bazie danych

Badani przez Polski Instytut Ekonomiczny maturzyści najchętniej podejmą studia poza miejscem swojego zamieszkania - deklaruje tak 70 proc. ankietowanych. Abiturienci wskazali miasta takie jak: Warszawa (21 proc.), Kraków (15 proc.), Wrocław (13 proc.) i Poznań (10 proc.). Tylko 24 proc. badanych chce studiować w mieście, w którym mieszka.

fot. mat. prasowe

Gdzie maturzyści chcą studiować?

70 proc. maturzystów wybiera się na studia poza miejscem swojego zamieszkania.


fot. mat. prasowe

W których miastach chcą studiować maturzyści?

Najchętniej młodzi abiturienci podjęliby studia w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu.


Duże aglomeracje miejskie cieszą się największym zainteresowaniem, bo z jednej strony są renomowanymi ośrodkami akademickimi, a jednocześnie są w stanie zapewnić dostęp do chłonnego i atrakcyjnego rynku pracy, który jest dostępny zaraz po ukończeniu edukacji. Z naszych badań wynika, że obecnie do najpopularniejszych uczelni należą Uniwersytety Warszawski, Jagielloński, Wrocławski i Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – komentuje Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym. Należy również pamiętać, że młodzi ludzie należą do jednej z najbardziej mobilnych grup w polskim społeczeństwie. Mimo to, są bardziej zainteresowani migracją za edukacją wewnątrz kraju niż poza jego granicami. O zagranicznych studiach myśli jedynie 3 procent badanej próby – dodaje Katarzyna Dębkowska.

Co kieruje wyborami maturzystów?


Najczęściej są to internet, koledzy i media społecznościowe. Informacje na temat przyszłych studiów ze źródeł internetowych czerpie 70 proc. ankietowanych. 22 proc. kieruje się podpowiedziami rodziny. Co więcej, przy wyborze uczelni i miasta do studiowania kierują się zbieżnością oferowanych kierunków studiów z ich zainteresowaniami (84 proc.), a także ich wykorzystaniem w przyszłości (80 proc.) Istotnym czynnikiem dla wyboru uczelni jest również wysoki standard nauczania (78 proc.) i łatwość znalezienia pracy po studiach (72 proc.). Zdecydowanie najmniej ważnymi czynnikami są niewielka odległość uczelni od miejsca zamieszkania (45 proc.) i możliwość wyjazdów zagranicznych (44 proc.).

A po studiach?


Prawie połowa tegorocznych maturzystów (49 proc.) nie jest jeszcze zdecydowana, czy po studiach chce pozostać w mieście, w którym zamierza studiować. Jednocześnie jedynie 16 proc. odrzuca taką możliwość. Na decyzję o pozostaniu w mieście studiów mogą wpłynąć przede wszystkim wysokie zarobki (64 proc.), atrakcyjny rynek pracy (61 proc.) i możliwości dalszego rozwoju (50 proc.). Dla dużo mniejszej grupy istotna jest natomiast jakość życia w mieście: to, czy miasto jest przyjazne i bezpiecznie (25 proc.), dobrze skomunikowane (18 proc.) i czy posiada bogatą ofertę kulturalną (16 proc.). Co ciekawe również niskie koszty życia (29 proc.) i dostępność mieszkań (24 proc.) są ważne dla mniejszości maturzystów.
Wyniki naszych badań pokazują, że dla wielu młodych ludzi decyzja o miejscu studiowania, może być kluczowa dla całej ich przyszłości. Znaczna ich część pozostaje później na długi czas w wybranym mieście, a tym samym zasila i podnosi jakość lokalnego kapitału ludzkiego. Stąd też wiele ośrodków akademickich, docelowo staje się również atrakcyjnym miejscem pod inwestycje, bo dostępność odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów, to w obecnych warunkach rynkowych jedno z kluczowych wyzwań prowadzenia z powodzeniem biznesu – podsumowuje Katarzyna Dębkowska.

Informacje o badaniu
CBOS na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeprowadził w kwietniu br. badania wśród maturzystów na temat ich planów związanych z dalszą edukacją. Badaniem objęto 1012 tegorocznych maturzystów tworzących reprezentatywną próbę, której struktura ze względu na płeć, miejsce zamieszkania odpowiada strukturze populacji. Na podstawie tej próby możemy przeprowadzić wnioskowanie o populacji maturzystów przy poziomie ufności 0,95, a błąd szacunku wskaźników struktury wyniesie 3 proc. Badanie przeprowadzono w okresie 15-23 kwietnia za pomocą ankiety elektronicznej (technika CAWI).

Przeczytaj także: Matura w Gazeta.pl Matura w Gazeta.pl

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: