eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › InfoPraca: najniższe bezrobocie od 28 lat, oferty pracy dopisują

InfoPraca: najniższe bezrobocie od 28 lat, oferty pracy dopisują

2019-04-29 11:22

InfoPraca: najniższe bezrobocie od 28 lat, oferty pracy dopisują

Oferty pracy dopisują © stockpics - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przed nami najnowsza odsłona Licznika rynku InfoPraca.pl. Z opracowania, które przygląda się pierwszemu kwartałowi bieżącego roku wynika, że oferty pracy po raz kolejny dopisywały. Było ich niemal 51 000, a więc o 41 proc. więcej niż kwartał wcześniej i o 52 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W lutym stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 6,1 proc.

Przeczytaj także: InfoPraca: oferty pracy w górę, bezrobocie w dół

Wieści z rynku


Najnowsze doniesienia GUS wskazały, że w lutym br. stopa bezrobocia w naszym kraju sięgnęła 6,1 proc. Utrzymała zatem poziom styczniowy, ale względem grudnia minionego roku wzrosła o 0,3 pkt. proc. To nie powinno być jednak zaskoczeniem - jest to m.in. rezultat zakończenia okresu prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie etc. Pomimo tej podwyżki poziom bezrobocia był najniższym, jaki zanotowano w lutym od 1991 r. Największe spadki procentowe stały się udziałem województw: świętokrzyskiego (-1,9 proc.), opolskiego (-1,8 proc.) i w podlaskiego (-1,8 proc.). Dane resortu pracy wskazują, że obecnie najniższym bezrobociem na tle kraju może poszczycić się Wielkopolska (3,3 proc.), a najwyższe to przypadek województwa warmińsko-mazurskiego (10,8 proc.).

Więcej niż co czwarty przedsiębiorca przyznaje, że ma problem ze znalezieniem pracowników niższego szczebla, co piąty narzeka na brak kandydatów na stanowiska średniego szczebla, a niespełna 10 proc. - wyższego szczebla. Problemy ze znalezieniem pracowników (głównie niższego szczebla) częściej mają duże firmy, zatrudniające powyżej 249 pracowników. Brak pracowników od wielu miesięcy doskwiera branży przemysłowej, co przekłada się na spowolnienie w produkcji.
- Mówimy tu zarówno o pracownikach wykwalifikowanych jak i tych, których pracodawcy gotowi są przyuczyć do zawodu – podkreśla Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.pl.

Ogłoszenia z podziałem na województwa


W I kwartale 2019 r. najwięcej ofert pojawiło się w woj. mazowieckim – 12901, co w porównaniu do IV kwartału 2018 r. stanowi wzrost o 17 proc. Pierwszą trójkę uzupełniają zagranica (4829, - 25 proc.) i śląskie (4577, +33 proc.). Tabelę zamykają świętokrzyskie (1577), lubuskie (1656) i podlaskie (1770). Warto odnotować, że poza zagranicą, w każdym województwie liczba ofert wzrosła. Porównując dane z analogicznym okresem 2018 r., najwięcej ofert przybyło w lubuskim (+91 proc.) i zachodniopomorskim (+81 proc.), zaś ubyło w łódzkim (-32 proc.) i opolskim (-30 proc.).

Ogłoszenia z podziałem na branże


Pierwszą piątkę najpopularniejszych branż w I kwartale 2019 r. tworzą: praca fizyczna, obsługa klienta, praca na produkcji, budownictwo, instalacje/ utrzymanie/ serwis. Wysoką, stabilną pozycję utrzymały administracja biurowa, doradztwo, nauka/ edukacja/ szkolenia, logistyka, inżynieria, IT – programowanie, elektronika/ telekomunikacja, sprzedaż, finanse, transport/ spedycja/ praca dla kierowców i praca na magazynie.

Mazowsze i zagranica pod względem liczby ofert wiodą prym w większości branż, choć inne województwa systematycznie odrabiają straty.

Czołowa „10” aplikacji kandydatów


Licznik rynku InfoPraca.pl wskazuje, że kandydaci najwięcej aplikacji złożyli w branżach praca fizyczna (ponad 44,5 tys. aplikacji), praca na produkcji (ponad 29 tys.), instalacje/ utrzymanie/ serwis (ok. 24 tys.), budownictwo (ok. 20 tys.), praca na magazynie (ok. 20 tys.), administracja biurowa (ok. 13 tys.), biuro/ dokumentacje (ponad 10 tys.), obsługa klienta (ok. 10 tys.) i inżynieria (ok. 9,9 tys.).
Jeśli jako kryterium wybierzemy średnią liczbę CV na ogłoszenie, to liderem takiego zestawienia będzie kategoria organizacje pozarządowe (15,4 CV na ogłoszenie), a następnie sport/ rekreacja (15,3), BPO/ outsourcing (12), rzemiosło/ rzemiosło artystyczne (9,2), praca na magazynie (8,4), reklama/ komunikacja (8,2), praca w mediach (8,1), Internet/ e-commerce (7,4) oraz praca dla studenta (7).

Najbliższe perspektywy


W ciągu najbliższego kwartału zwiększenie zatrudnienia planuje 16,4 proc. firm. Najwięcej nowych pracowników planują zatrudniać firmy duże, zatrudniające więcej niż 249 pracowników (39 proc.). Na utrzymaniu zatrudnienia (zwykle bez rekrutacji) będą koncentrowały się firmy małe i średnie . Ponad połowa podmiotów planujących rekrutacje będzie poszukiwała pracowników niższego (56,6 proc.) oraz średniego szczebla (51,6 proc.). Pracowników z kadry zarządzającej będzie poszukiwać niespełna jedna na dziesięć firm . Marek Jurkiewicz zwraca uwagę, że coraz intensywniej poszukuje się i poszukiwać się będzie personelu opiekuńczego, tak w kraju i za granicą. To zawód z przyszłością, ze względu na starzejące się społeczeństwa europejskie.

fot. mat. prasowe

Czołowa 10 aplikacji kandydatów

Praca fizyczna to branża z największą liczbą aplikacji.


Motywy zmiany pracy nie są zaskoczeniem – to poziom wynagrodzenia i premie. To najistotniejsze czynniki z punktu widzenia odpowiednio 86,3 proc. i 71,8 proc. pracowników. Niskie wynagrodzenie to dla 48,3 proc. osób powód, by poszukać innego pracodawcy. Niemal 62 proc. badanych pracowników spodziewa się podwyżki w najbliższych miesiącach. Najczęściej plany związane ze zmianą pracy deklarują osoby z regionu północnozachodniego (28,7 proc.), południowego (22,9 proc.) oraz południowo-zachodniego (22,1 proc.). Najmniej skłonni do zmiany pracy są pracownicy ze wschodniej części kraju (16,4 proc.) i z regionu północnego (14,6 proc.) .

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: