eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › 4 proste sposoby na bezpieczeństwo danych ze smartfona

4 proste sposoby na bezpieczeństwo danych ze smartfona

2019-04-26 11:17

4 proste sposoby na bezpieczeństwo danych ze smartfona

Smartfon © fot. mat. prasowe

Telefony już dawno przestały służyć nam wyłącznie do dzwonienia. Dziś to centra dowodzenia i rozrywki, na których przechowujemy całą masę cennych danych, w tym zdjęć czy informacji kontaktowych. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo, nie można zapominać o regularnym backupie. Niektóre kopie trafiają wprawdzie do chmury, jednak najważniejsze pliki warto zabezpieczać dodatkowo.

Kopia zapasowa w chmurze


Dysk Google lub Dropbox to usługi, które pozwalają nam automatycznie przesyłać dane ze smartfona do udostępnionej w chmurze przestrzeni dyskowej. Przechowywanie niewielkiego transferu jest bezpłatne. Jeżeli jednak potrzebujemy o wiele więcej miejsca, możemy wykupić miesięczny lub roczny abonament. Ten sposób robienia kopii zapasowej jest dość mocno uzależniony od jakości łącza internetowego, z którego korzystamy. Nie można również zapominać o ryzyku, że nasze dane dostaną się w ręce osób trzecich. Z tego też względu najlepiej upewnić się, czy dostawca usług chmurowych oferuje opcję szyfrowania danych przed umieszczeniem ich na serwerze. Pliki można zaszyfrować także samodzielnie, używając do tego specjalnych aplikacji.

Karta microSD


Zdecydowana większość pojawiających się na rynku smartfonów z Androidem jest wyposażona w slot na kartę microSD. Po włożeniu nośnika w prosty sposób możemy ustawić go jako domyślną lokalizację zapisywania zdjęć, plików wideo czy muzyki. Jeśli jednak chcemy na nią przenieść takie dane jak kontakty, wiadomości SMS, historię połączeń czy hasła do sieci Wi-Fi, powinniśmy skorzystać z pomocy aplikacji przeznaczonej do wykonywania backupu. Kupując kartę pamięci, warto wybrać nośnik należący do klasy A2, np. microSD 330S z oferty Transcend. Gwarantuje ona odczyt losowy na poziomie 4 000 IOPS oraz zapis losowy o wartości 2 000 IOPS, co przekłada się na płynne działanie zainstalowanych na karcie aplikacji czy zapisywanie danych. Użycie karty pamięci pozwala więc nie tylko na zapisywanie kopii zdjęć czy muzyki ze smartfona, poszerzając pamięć urządzenia, ale również może przyspieszyć jego pracę.

Pendrive


Kopiowanie danych na pendrive jest stosunkowo ekonomicznym sposobem tworzenia kopii zapasowej ze smartfona z Androidem obsługującego standard OTG (On The Go). Jeśli pamięć wyposażona jest w takie złącze jak smartfon, czyli USB-C lub microUSB, wystarczy ją wpiąć. W przypadku pamięci z USB typu A potrzebny będzie kabel USB OTG, który możemy bez problemu tanio zakupić w wielu sklepach komputerowych. Niektórzy producenci smartfonów od razu dołączają je do sprzedawanych urządzeń. Backup z wykorzystaniem pamięci flash możemy przeprowadzić za pomocą aplikacji USB Backup, oprogramowania iSkysoft Toolbox lub manualnie za pomocą menedżera plików w systemie Android.

Zewnętrzny dysk SSD


Idealnym rozwiązaniem dla użytkowników ceniących szybkość synchronizacji danych jest użycie zewnętrznego dysku SSD z USB-C. Ilość danych przesyłanych w ciągu godziny może wynieść nawet 1,5 TB, co pozwala na szybkie tworzenie kopii. Transfer ten jest nawet 5 razy większy niż w przypadku pendrive’a oraz 2 razy szybszy niż podczas transferu danych na kartę microSD.

fot. mat. prasowe

Smartfon

Jeśli chcemy zapobiec przypadkowej utracie ważnych plików i zdjęć z naszego smartfona, konieczny jest m.in. backup


Zewnętrzny dysk SSD jest również doskonałą opcją dla osób, które często podróżują i kręcą dużo filmów smartfonem. Możemy za jego pomocą przeprowadzić backup danych zarówno w telefonie, jak i laptopie. Ponadto niektóre z dysków, jak na przykład ESD230C od Transcend, charakteryzują się lekką konstrukcją, co stanowi dodatkowy atut, gdy zależy nam na jak najlżejszym bagażu.

Rozwiązanie to ma również wiele do zaoferowania użytkownikom, którzy szczególnie cenią sobie bezpieczeństwo. Dyski te umożliwiają bezpieczne szyfrowanie danych za pomocą szyfru blokowego AES, dzięki czemu możemy zabezpieczyć nasze pliki przed dostępem niepożądanych osób.

Podsumowanie


Jeśli chcemy zapobiec przypadkowej utracie ważnych plików i zdjęć z naszego smartfona, konieczny jest regularny backup. Optymalne jest tworzenie kopii zapasowej przynajmniej raz w miesiącu, a najlepiej raz na tydzień.

Warto rozważyć również dywersyfikację: kopie SMS-ów i kontaktów przechowywać w chmurze, zdjęcia na karcie microSD, a duże filmy na zewnętrznym SSD. Wówczas w razie awarii smartfona można łatwo samodzielnie odzyskać dane, bez potrzeby angażowania specjalizujących się w tym firm.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: