eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile kosztuje wynajem biura w Warszawie?

Ile kosztuje wynajem biura w Warszawie?

2019-04-22 00:36

Ile kosztuje wynajem biura w Warszawie?

Warszawa © Walter Herz

Ile zapłacimy za wynajem biura w Warszawie? Jak wynika z raportu opracowanego przez Walter Herz, w obiektach klasy A czynsze są średnio 30 proc. wyższe niż w przypadku biurowców klasy B. Jego autorzy przyjrzeli się stawkom oferowanym przez 500 stołecznych obiektów biurowych. W opracowaniu znalazło się również miejsce dla szczegółowej analizy zasobów warszawskiego rynku biurowego oraz drzemiącego w nim potencjału.
Opracowane przez Walter Herz studium udziela nam wyczerpujących informacji na temat oferty biurowej Warszawy, która ma dziś do zaoferowania już 5,65 mln mkw. powierzchni biurowej. Szacunki wskazują, że na przestrzeni najbliższych 2-3 lat stołeczny rynek powiększy się o dodatkowe 850 tys. mkw. biur. Gros największych z realizowanych inwestycji, koncentruje się w centrum miasta, z czego najwięcej powstaje na styku Prostej z Towarową, w okolicy ronda Daszyńskiego. Równocześnie, coraz bardziej zaznaczający swą obecność niedobór atrakcyjnych gruntów w centralnej części miasta przekłada się na zastępowanie starszych budynków nowoczesnymi obiektami biurowymi.

Warszawski rynek nigdy dotąd nie cieszył się większym zainteresowaniem. Popyt na wynajem biura w Warszawie jest dwukrotnie większy niż nowa oferta deweloperów. Chłonność rynku jest tak duża, że współczynnik pustostanów spadł w Warszawie do poziomu 8,6 proc., osiągając najniższą wartość od 7 lat i nadal się obniża, ponieważ budowa większości realizowanych teraz projektów potrwa jeszcze przeszło rok.

Niedobór nowej podaży powoduje, że średnie stawki czynszowe idą powoli w górę. Na podwyżki wpływ ma także niespotykane dotąd w historii warszawskiego rynku zapotrzebowanie na biura. Na przeciętną wysokość stawek czynszowych rzutuje również jakość oddawanych powierzchni. Jak wskazują dane zebrane w raporcie Walter Herz, w warszawskich biurowcach klasy A i A+, które przede wszystkim wchodzą teraz na rynek, ceny za wynajem powierzchni są o 30,7 proc. wyższe niż w obiektach klasy B i B+.

Ponadto, większość z oddawanych w ostatnich latach biurowców to budynki certyfikowane. W takich projektach, jak wynika z opracowania, opłaty eksploatacyjne są wprawdzie o około 5 proc. niższe, ale stawki czynszowe o 13 proc. wyższe niż w biurowcach nie posiadających certyfikatu. Starsze budynki, które zwykle oferują niższy standard niż nowe, charakteryzują się natomiast niższym poziomem czynszów, ale znacznie wyższymi kosztami eksploatacyjnymi.

fot. Walter Herz

Warszawa

Prognozy zakładają, że ceny za wynajem powierzchni biurowych w Warszawie będą rosnąć


Analitycy Walter Herz prognozują, że ceny za wynajem biura w Warszawie w najbliższym czasie będą utrzymywały się nadal w trendzie wzrostowym. Dobra koniunktura gospodarcza w naszym kraju, czy zaklasyfikowanie Polski do krajów rozwiniętych według FTSE Russell podbija zainteresowanie zachodnich oraz globalnych firm naszym rynkiem. To z kolei przekłada się na wzrost zainteresowania wynajmem powierzchni biurowych w największych ośrodkach biurowych w kraju i w konsekwencji wzrostem stawek czynszowych, co szczególnie dotyczy najatrakcyjniej zlokalizowanych, wyjątkowych pod względem architektonicznym obiektów.
– W raporcie zawarte zostały gruntowne dane dotyczące wysokości wywoławczych stawek czynszowych i kosztów eksploatacyjnych, obowiązujących w poszczególnych budynkach biurowych w Warszawie, jak również opisane czynniki, które mają wpływ na ich wysokość w korelacji z lokalizacją, powierzchnią, datą ukończenia i klasą budynków, czy posiadanymi certyfikatami. Poza dogłębną analizą oferty obiektów zlokalizowanych na rynku warszawskim, atutem publikacji są mapy przedstawiające zagęszczenie powierzchni, dostępnych w poszczególnych dzielnicach – informuje Bartłomiej Zagrodnik, Partner Zarządzający w Walter Herz.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: biura, biura w Warszawie, powierzchnie biurowe

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: