eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wielkanoc + majówka = 16 dni urlopu wiosną

Wielkanoc + majówka = 16 dni urlopu wiosną

2019-04-20 00:15

Wielkanoc + majówka = 16 dni urlopu wiosną

Turcja © saiko3p - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bociany powróciły do naszego kraju, a Polacy postanowili udać się w drugim kierunku. I nie ma się im co dziwić, skoro tegoroczny układ kalendarza sprawia, że 7 dni urlopu na przełomie kwietnia i maja pozwali nam się cieszyć nawet 16-dniowym odpoczynkiem. Największą popularnością wśród turystów cieszy się Turcja, za nią plasuje się Egipt, a podium zamyka Grecja - wynika z analizy serwisu Wakacje.pl.
Rzadko zdarza się, aby od Wielkanocy do majówki dzieliło nas zaledwie kilka dni. W tym roku tak się jednak stało, w efekcie czego wielu Polaków zaplanowało na ten okres dłuższy urlop. Ze statystyk rezerwacyjnych serwisu Wakacje.pl wynika, że 76% z nas wyjedzie na tydzień, a 11% na 9 lub więcej dni.

Wśród najpopularniejszych kierunków na Wielkanoc i majówkę znajdujemy same turystyczne klasyki. Tak jak prognozowali eksperci, na pierwszym miejscu uplasowała się Turcja z 26-procentowym udziałem w łącznej ilości rezerwacji. I nie jest to dużym zaskoczeniem, zważywszy tamtejsze temperatury (25-30 st. C), które pozwalają poczuć namiastkę lata. Do tego dochodzi lubiana przez wszystkich wyśmienita kuchnia i bogate programy all inclusive. W efekcie kierunek ten był najchętniej wybieranym we wszystkich województwach Polski.

Na drugim miejscu uplasował się Egipt, z blisko 16-procentowym udziałem w rezerwacjach. Wielu sympatyków tego kierunku (a w Polsce ich nie brakuje) uważa, że właśnie teraz nastał najlepszy czas na wyjazdy do Hurghady, Marsa Alam, czy Sharm El Sheikh. Obecnie temperatury w tych kurortach oscylują wokół 30 stopni, co stwarza idealne warunki do plażowania czy snurkelingu. W wysokim sezonie, a więc w lipcu czy sierpniu, rzadkością w Egipcie nie jest wcale 40 kresek na termometrze, co może być uciążliwe.
- Egipt to idealny kierunek dla rodzin z dziećmi – mówi Adriana Protosiewicz, specjalista ds. produktu Wakacje.pl. - Sam przelot trwa jedynie ok. 4 godzin, a tamtejsze komfortowe hotele oferują wiele udogodnień, m.in. baseny ze zjeżdżalniami wodnymi, szkoły nurkowania, animacje czy urozmaicone posiłki. Pogoda jest przyjemna - nie męczą nas ekstremalne upały, co pozwala też wybrać się na wycieczkę ze zwiedzaniem słynnych egipskich zabytków z czasów antycznych.

Mimo utraty pozycji lidera, jak zwykle sporą popularnością cieszy się Grecja (14,5 proc. udziału w rezerwacjach). Wiosną wyspy i półwyspy Hellady mają nieco inne oblicze niż w środku lata – jest bardziej zielono, a ciepła, lecz nie upalna temperatura, w połączeniu z orzeźwiającym wiatrem od morza, sprzyja poznawaniu zabytków i skarbów śródziemnomorskiej przyrody.

Wśród kierunków egzotycznych królują różne zakątki Azji. Największym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (21 proc. udziału w kategorii Egzotyka), co potwierdza obserwowany od kilku lat wzrost sympatii polskiego turysty do tego luksusowego, ale i co raz bardziej otwartego kierunku. Pewnym zaskoczeniem jest wysokie, drugie miejsce Chin (18,5 proc. w kategorii Egzotyka). Na podium jest też niezwykle gorąca o tej porze roku Tajlandia (11 proc.).

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kierunki na okres wielkanocno-majówkowy

Mimo utraty pozycji lidera, jak zwykle sporą popularnością cieszy się Grecja.


Wiosna, ze względu na przyjemną temperaturę i mniejszy niż w lecie ruch turystyczny, uchodzi za najlepszą porę na aktywny wypoczynek i zwiedzanie, stąd duża popularność wycieczek objazdowych. W tym roku prym wiodą dwa kierunki. Wyjazdy do Włoch gwarantują niezapomniane wrażenia – rzymskie Koloseum, katedra w Mediolanie, toskańskie wioski czy Cinque Terre to miejsca, które wiosną są szczególnie piękne i szczególnie pięknie prezentują się na pamiątkowych fotografiach. Polacy chętnie wybierają też wycieczki ze zwiedzaniem Ziemi Świętej. Podczas nich można na własne oczy zobaczyć miejsca opisywane w Biblii, co w kontekście świąt wielkanocnych nabiera dodatkowego znaczenia. Bazylika Narodzenia Pańskiego, Ogród Oliwny, Via Dolorosa, czy Bazylika Grobu Pańskiego to żelazne punkty programu każdego objazdu.

W Wielkanoc i majówkę wyjadą głównie pary (55 procent rezerwacji), choć rzadkością nie będą też rodziny z dziećmi (26 proc.). Single dokonali niespełna 5 proc. rezerwacji. Polacy za swoje wyjazdy zapłacą średnio 2418 złotych per capita, przy 6122 złotych przeciętnej wartości całej rezerwacji.

Najwięcej turystów wyjedzie z województw mazowieckiego (21,3 proc. rezerwacji), śląskiego (14,5 proc.) i pomorskiego (11,9 proc.). Najwięcej za swoje wakacje zapłacą podróżni z kujawsko-pomorskiego (śr. 3394 zł na osobę), najtaniej wypoczną z kolei mieszkańcy województwa lubuskiego (śr. 1802 zł per capita).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • mczay / 2019-04-20 19:11:06

    Szykuje się cudowny weekend majowy! Ja, zamierzam spędzić urlop w Kołobrzegu, konkretnie w Aquarius SPA. Miałem bowiem okazję być w nim kilkukrotnie i za każdym razem z pobytu w nim byłem zadowolony. Każdego dnia poddawałem się relaksującym zabiegom w SPA, a wieczorami chodziłem na spacery nad morzem. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: