eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polak nie szczędzi na rozrywkę

Polak nie szczędzi na rozrywkę

2019-04-18 00:40

Polak nie szczędzi na rozrywkę

Skok © germanskydive110 - Fotolia.com

Polacy lubią się rozerwać i nie szczędzą na ten cel pieniędzy. To jeden z wniosków, jaki nasuwa lektura raportu z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń. Okazuje się, że 42% z nas na rozrywkę wydaje miesięcznie do 300 zł, a co piąty - nawet do 500 zł. Coraz większe inwestycje w uprzyjemnianie sobie wypoczynku to niewątpliwie efekt rosnących wynagrodzeń oraz mody na aktywność fizyczną.
Jak dowodzą wyniki badania „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków”, z każdym rokiem jesteśmy bardziej skłonni wydawać więcej na rozrywkę, w tym również na aktywność ruchową. Ulubionymi sportami Polaków są:
 • bieganie - 35%,
 • jazda na rowerze – 19%,
 • ćwiczenia fitness lub siłownia – 19%,
 • piłka nożna – 14%, a także
 • nordic walking
 • pływanie.

Czy Polacy są narodem uprawiającym sport? Na tak postawione pytanie 46% respondentów odpowiada, że właśnie uczymy się aktywności w tym zakresie, a 26% ocenia, że każdego roku jesteśmy coraz bardziej aktywni. Okazuje się również, że interesują nas nie tylko tradycyjne dyscypliny sportowe, ale coraz częściej również sporty ekstremalne. Według 27% zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków są one atrakcyjną alternatywą dla standardowych aktywności fizycznych, a 22% sposobem na przeżycie ekscytującej przygody. Dla 19% respondentów to wyznacznik naszych czasów. Według 17% to efekt panującej mody na sporty ekstremalne, a według 15% wynika to z faktu, że coraz więcej Polaków stać na oryginalne rozrywki.

fot. germanskydive110 - Fotolia.com

Skok

Interesują nas nie tylko tradycyjne dyscypliny sportowe, ale coraz częściej również sporty ekstremalne.


Największa grupa respondentów badania „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków” – 42% przyznaje, że jest skłonna wydać na rozrywkę od 100 do 300 zł miesięcznie. Dla 26% akceptowalną jest kwota miesięczna do 100 zł na przyjemności, a dla 21% kwota między 300 a 500 zł. Spośród 1376 respondentów, 11% deklaruje, że może zaszaleć i wydać miesięcznie powyżej 500 zł miesięcznie na atrakcje.

W Polsce dynamicznie rozwija się rynek usług związanych z wypoczynkiem. Rosnący poziom wynagrodzeń i moda na zdrowy styl życia, przekłada się na wzrost wydatków na przyjemności i aktywne spędzanie czasu poza domem. Zwiększa się też świadomość zagrożeń wynikających z przepracowania i braku regeneracji organizmu, dlatego coraz więcej z nas chce aktywnie wypoczywać. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Czas na rozrywkę Polacy najczęściej znajdują podczas weekendu – 27%, wieczorem – 21% i podczas urlopu lub na wakacjach – 19%. Najchętniej z różnych form rozrywki korzystają w towarzystwie partnera lub partnerki – 37% odpowiedzi, jak również w towarzystwie przyjaciółm lub znajomymi – 29% wskazań oraz z rodziną – 24% odpowiedzi.

Coraz częściej także, jak pokazało badanie Polacy wyjeżdżają na krótkie urlopy typu "city break", aby aktywnie zwiedzać miasta, poczuć ich atmosferę oraz spróbować lokalnych rozrywek. City break to alternatywna forma wypoczynku dla osób, które nie mają czasu na dłuższy urlop. To również modny i cieszący się coraz większym zainteresowaniem trend nie tylko w zagranicznej, ale również w polskiej turystyce i rozrywce według 29% respondentów badania "Ulubione aktywności i rozrywki Polaków".

W dalszym ciągu zauważalna jest różnica pomiędzy wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej. Jak wynika jednak z badań z roku na rok, rośnie wartość rynku usług związanych z wypoczynkiem i rozrywką, w 2018 roku szacowano ją na poziomie 80 mld. Rośnie także kwota, jaką statystyczny Polak przeznacza na rekreację i przyjemności. Nasze preferencje odnośnie form spędzania czasu zmieniają się, stajemy się coraz zamożniejsi, dysponujemy coraz większą pulą wolnej gotówki i chcemy atrakcyjnie spędzać czas wolny.

*Badanie „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków” w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń na próbie 1376 respondentów.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Polak nie szczędzi na rozrywkę

  karolina_kowalczyk / 2019-04-23 16:49:04

  ja też nie oszczędzam ani na rozrywce ani na podróżach. W piątek wybieram się do Leszna do tunelu aerodynamicznego. Już dawno chciałam jechać polatać ale wiecznie nie bylo czasu, to jest odpowiedni moment. Latała już balonem i podobało mi się. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: