eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wzrost wynagrodzeń nie wystarcza

Wzrost wynagrodzeń nie wystarcza

2019-04-15 13:05

Wzrost wynagrodzeń nie wystarcza

Pracownicy niezadowoleni z wynagrodzeń © sasun Bughdaryan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rosnące oczekiwania finansowe kandydatów i pracowników to dziś nie lada wyzwanie dla pracodawców, tym bardziej że już przeszło połowa zatrudnionych deklaruje niezadowolenie z otrzymywanej pensji. I - jak wskazuje opracowany przez Hays Poland Raport płacowy - to właśnie zbyt niskie zarobki są dziś główną przyczyną poszukiwania nowego zatrudnienia.
Statystyki pokazują, że w minionym roku na podwyżki płac zdecydowało się aż 83% firm, co jest wynikiem wyższym od uzyskanego rok wcześniej. W co trzecim przypadku wzrosty wynagrodzeń przekroczyły 5%. Wiele wskazuje również na to, że w najbliższych miesiącach sytuacja powinna sprzyjać pracownikom - kolejne podwyżki, przynajmniej na niektórych stanowiskach, deklaruje trzech na czterech pracodawców. Przeważnie mają one sięgać 2,5%-5%, choć nie brakuje również firm, które planują zaoferować zatrudnionym jeszcze bardziej atrakcyjne warunki.

Takie perspektywy nie są zaskoczeniem - w wielu branżach i specjalizacjach to właśnie wzrost wynagrodzeń jest jedynym właściwie narzędziem zatrzymującym w szeregach firmy najbardziej wartościowych pracowników. Reagowanie na oczekiwania finansowe zgłaszane przez pracowników i kandydatów jest tym istotniejsze, że przeszło połowa zatrudnionych deklaruje niezadowolenie z obecnego poziomu swojej pensji.

fot. mat. prasowe

Zmiany wynagrodzeń

Aż 83% firm zdecydowało się na podwyżki płac w 2018 roku.


WYZWANIE HR


Większość firm pytana o perspektywę roku 2019 zakłada dużą aktywność w obszarach związanych z zasobami ludzkimi. 87% firm planuje wykorzystać dobrą sytuację gospodarczą i zwiększyć zatrudnienie. Niestety obok ambitnych planów, rosną również wyzwania w rekrutacji. W tym roku jeszcze większy odsetek organizacji niż w roku ubiegłym spodziewa się trudności w pozyskiwaniu pracowników. Główną przyczyną jest niedobór odpowiednich kandydatów na rynku – wskazywany przez ponad 40% firm. Problematyczne pozostają również zbyt wysokie oczekiwania finansowe kandydatów oraz duża konkurencja pod postacią innych pracodawców.

fot. mat. prasowe

Z czego będą wynikać trudności w pozyskiwaniu pracowników?

Główną przyczyną trudności jest niedobór odpowiednich kandydatów na rynku.


Pomimo iż pracodawcy dostrzegają umiarkowaną skuteczność walki o talenty innymi środkami niż wzrost wynagrodzeń, to są coraz mniej skłonni konkurować ofertą finansową. Firmy w rosnącym stopniu starają się docierać do kandydatów, którzy od miejsca zatrudnienia oczekują czegoś więcej – jasno wytyczonych ścieżek kariery, komfortowej atmosfery pracy oraz elastyczności w wyborze metod i czasu pracy.

PERSPEKTYWA PRACOWNIKA


Ponad połowa zatrudnionych nie jest zadowolona z finansowego aspektu wykonywanej pracy. Świadomość swojej wartości rynkowej i optymistyczne perspektywy rozwoju kariery zawodowej sprawiają, że pracownicy coraz częściej podnoszą swoje oczekiwania względem obecnych pracodawców, oczekując podwyżek i polepszenia pozostałych warunków zatrudnienia. Zatrudnieni mają też świadomość, że firmy rekrutując nowych pracowników na tak konkurencyjnym rynku, w wielu przypadkach najprawdopodobniej oferują kandydatom lepsze warunki.
– Pozyskanie nowych pracowników coraz częściej wymaga większych nakładów niż pierwotnie zaplanowane – podkreśla Agnieszka Kolenda, dyrektor w Hays Poland. – Decyzje o podniesieniu wynagrodzeń dla nowych pracowników często powodują powstawanie luki w siatce płac. Dochodzi do sytuacji, w której pracownik z wieloletnim stażem w organizacji i dogłębną wiedzą na temat jej działania zarabia mniej, bądź tyle samo, co osoba dopiero dołączająca do firmy – dodaje.


Pracodawcy dostrzegają to ryzyko i aby zapobiec odejściom wartościowych pracowników aktualizują widełki płacowe na poszczególnych stanowiskach. Bardzo często obok wynagrodzenia zasadniczego proponują swoim pracownikom wynagrodzenie dodatkowe w postaci premii. W minionym roku premię uzależnioną od wyników pracy otrzymała połowa pracowników, a jej wysokość była satysfakcjonująca dla 70% z nich.

BRANŻA I SPECJALIZACJA


W stosunku do minionego roku tegoroczna płaca minimalna została podniesiona o 150 zł brutto – z poziomu 2100 zł do 2250 zł. Wiele wskazuje na to, że cały rok 2019 upłynie pod znakiem podwyżek. Rząd planuje wzrost wynagrodzeń w wielu różnych branżach tzw. budżetówki. Również prywatni pracodawcy zapowiadają, że ich pracownicy będą więcej zarabiać.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeciętne zarobki realnie wzrosły o około 40% (po uwzględnieniu inflacji). Warto przy tym pamiętać, że płace rosną wraz z wydajnością pracy, która jednak nie pozostaje domeną polskiego rynku pracy. W Polsce najszybciej rosną wynagrodzenia wysoko wykwalifikowanych specjalistów, na przykład lekarzy w prywatnej służbie zdrowia czy informatyków.

Co będzie za 10 lat? Kto będzie zarabiał najwięcej, a kto najmniej?
– Jedna z teorii ekonomicznych mówi, że w najbliższych dekadach najbardziej rozchwytywani będą pracownicy wykonujący prace najbardziej skomplikowane i paradoksalnie, również te najprostsze – podkreśla Agnieszka Kolenda. – Stracić mają ci, którzy wykonują prace średnio złożone. Z jednej strony rośnie popyt na specjalistów, z drugiej natomiast – na pomoc fizyczną, której wciąż nie są w stanie zastąpić maszyny.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: