eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Trend, na który stawia biznes: druk internetowy

Trend, na który stawia biznes: druk internetowy

2019-04-08 00:01

Trend, na który stawia biznes: druk internetowy

Druk internetowy w Chroma.pl © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Komunikat PR

Jeszcze kilka lat temu tworzenie identyfikacji wizualnej i materiałów drukowanych wymagało od przedsiębiorcy osobistych wizyt w drukarni, rozmów telefonicznych, wysyłania e-maili. Teraz do poligrafii dotarła transformacja cyfrowa. Podobnie jak w dziedzinie przewozu osób czy rezerwacji hoteli - tu też przynosi personalizację i automatyzację czasochłonnych kiedyś czynności.

Jeśli chodzi o dostępność usług poligraficznych, na pierwszy rzut oka od dawna jest u nas świetnie. Polski przedsiębiorca, który chce się wyróżnić za pomocą firmowych materiałów, ma do dyspozycji ponad dziewięć tysięcy firm drukujących wizytówki, plakaty, katalogi. W 2017 roku (ostatnie zweryfikowane dane) wartość tej branży w kraju wzrosła o 5,9%, do 15,4 mld zł. Szacowany poziom produkcji sprzedanej w 2018 roku wyniósł 16,1 mld zł, co oznacza wzrost o 4,4% rok do roku.

Pod względem przychodów i zatrudnienia polski rynek poligraficzny jest zdecydowanie największym sektorem tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Odpowiada za 36% przychodów sektora w regionie, które według danych Eurostatu wyniosły 9,1 mld euro. W tej branży dominują jednak mikrofirmy – stanowią aż 92% jej podmiotów. Mają stosunkowo niewielkie zasoby i kapitał, a to o tyle istotne, że cała branża stoi na progu przemian, które z różną intensywnością dotykają różnych sektorów gospodarki. Przemiany te nazywane są transformacją cyfrową.

Szybkość i wygoda usług to dziś podstawa – również w poligrafii


W branży poligraficznej skutkiem transformacji cyfrowej jest błyskawiczny rozwój druku internetowego. To niemal osobna branża. Nawet najmniejsze przedsiębiorstwa często wykorzystują internet w księgowości czy do kontaktów z klientami, ale w innych obszarach działalności robi to jedynie 6% z nich. Tylko pojedyncze, największe firmy poligraficzne używają internetu do zautomatyzowania i przyspieszenia obsługi klienta. Rozwiązania cyfrowe pozwalają im personalizować produkcję nawet niskonakładowych zamówień.

Dobrym przykładem efektywnego wykorzystania możliwości internetu jest drukarnia Chroma, która jako pierwsza w Polsce wprowadziła możliwość zamawiania produktów poligraficznych przez Internet. Stworzony przez drukarnię kompleksowy sklep internetowy zrewolucjonizował sposób współpracy Klientów z drukarnią, pozwala na wydruk dziesiątek różnych materiałów promocyjnych w tysiącach konfiguracji w zaledwie kilka kliknięć. Jak to działa? Oferująca go drukarnia internetowa oferuje tysiące konfiguracji i możliwych parametrów wydruku. Jak to działa? Jeśli ktoś decyduje się np. na druk ulotek, drukarnia przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przyjmuje na swojej platformie zlecenia na druk. Za każdym razem oblicza całościowy czas usługi i informuje klienta, kiedy może spodziewać się dostarczenia darmowej przesyłki kurierskiej. Zapewnia też oczywiście metody płatności dostępne bez ograniczeń czasowych i geograficznych. W przygotowaniu plików klientowi pomagają instruktaże znajdujące się na stronie drukarni. Pliki można poddać automatycznemu sprawdzeniu narzędziem Chroma Upload 3D.

Na szybkość i wygodę usług stawiają największe marki internetowe – nie tylko wtedy, gdy w grę wchodzi drukowanie. Google przyspieszył ładowanie się stron mobilnych, sprawiając, że treść strony i reklama ładują się równocześnie. Facebook promuje Instant Articles, czyli usługę pozwalającą czytać teksty bezpośrednio w serwisie. Aplikacje do przewozu osób takie jak Uber czy Taxify zrewolucjonizowały rozumienie czasu. Zamówienie przejazdu na powrót z imprezy do domu nie wymaga już wybrania odpowiedniego numeru, rozmawiania z dyspozytorką, a na końcu szukania gotówki dla taksówkarza. Wszystkie te czynności wykonuje za nas telefon noszony w kieszeni. Nawet IKEA wie, że wielu konsumentów nie ma czasu na długie chodzenie i przyglądanie się aranżacjom mebli w sklepie, więc coraz wyraźniej kieruje się ku sprzedaży internetowej.

fot. mat. prasowe

Druk internetowy na fali

Gdy biznes rośnie, potrzebne jest natychmiastowe wsparcie


Czas to pieniądz, drukarnia internetowa to rozumie


Polscy przedsiębiorcy od lat narzekają na biurokrację oraz brak pewności prawa. Chcą mniej czasu poświęcać na analizowanie zmian w przepisach i wyprawy do urzędów, a więcej na zwykłe prowadzenie działalności gospodarczej. Na obie te sfery wpływa transformacja cyfrowa. Dzięki niej prowadzący firmy nie będą musieli osobiście przyjeżdżać do urzędów, bo wszystko będzie załatwiane zdalnie. Również samo prowadzenie biznesu będzie łatwiejsze.

Usługi druku internetowego wychodzą naprzeciw wszystkim tym potrzebom, a dodatkowo zapewniają inne istotne walory: wysoką jakość i personalizację materiałów, które można przygotować samodzielnie. To szczególnie ważne dla młodych firm, które jeszcze nie zakorzeniły się na rynku. Nowy przedsiębiorca nie dysponuje rozbudowanym zespołem. Przede wszystkim zaś nie ma jeszcze wielu klientów, chce więc ograniczyć koszty i jak najwięcej czynności w firmie wykonuje sam. Jest jednocześnie szefem, marketingowcem, grafikiem, sprzedawcą, kierowcą, sekretarką i księgowym. Jednocześnie już od pierwszego dnia potrzebuje materiałów, które pomogą mu zdobyć klientów. Kiedy snuł plany założenia własnej działalności, najczęściej nie myślał o takich drobnostkach. Teraz musi szybko zamówić i wydrukować wizytówki, ulotki, katalogi, plakaty, roll-upy. Nawet jeśli nie potrzebuje ich dużo i ma ograniczony budżet, chce, żeby były to materiały wysokiej jakości.

Dotychczas tacy przedsiębiorcy trafiali do mikrodrukarni – punktów, które działają w małej skali, wykonują stosunkowo mało zamówień, muszą więc mieć wyższe marże. Ponadto proces zamówienia jest w nich długi, wymaga osobistych wizyt, e-maili, telefonów, uzgodnień. W porównaniu z tym użytkownicy drukarni internetowej oszczędzają czas, pieniądze i nie są tak ograniczeni miejscem. W wybrane zlecenia złożone do godziny 12:00 zostają wykonane i wysłane jeszcze w tym samym dniu, tak aby klient otrzymał je w kolejnym dniu roboczym.

Jak pogodzić szybkość ze spełnieniem wyjątkowych wymagań klienta? W drukarni internetowej jest to prostsze


Powszechny apetyt na natychmiastowość to jeden z najsilniejszych trendów konsumenckich i efekt uboczny cyfrowej rewolucji. W internecie błyskawicznie i przy minimalnym wysiłku, nie większym niż ruch nadgarstka, zyskuje się dostęp do produktów, których kupienie kiedyś zajmowało sporo czasu. W efekcie konsumenci mają coraz większy apetyt na wszystko, co dostępne natychmiast. Na filmy, seriale, muzykę, ale również produkty fizyczne kupowane i zamawiane przez sieć: jedzenie, ubrania czy książki. O niecierpliwości współczesnego konsumenta świadczy fakt, że przedsiębiorcy świadczący usługi przewozowe otrzymują wiadomości od klientów zdenerwowanych choćby kilkuminutowym opóźnieniem względem rozkładu jazdy. Badania przeprowadzane w 2007 roku przez prof. Richarda Wisemana wskazują, że mieszkańcy miast coraz szybciej chodzą. W ciągu dekady od czasu poprzednich badań przyspieszyli o 10%, a do dzisiaj prawdopodobnie chodzą jeszcze szybciej.

Przekłada się to na oczekiwania wobec firm wszelkich branż. Te muszą na bieżąco utrzymywać spersonalizowane relacje z klientami niezależnie od wybranego przez nich kanału kontaktu. A w erze omnichannel klient w każdym kanale oczekuje równie wysokiego standardu obsługi. Jeśli np. zaczyna od rozmowy przez telefon z handlowcem, później chce powtórzenia tych samych warunków, kiedy punktem styku z marką jest strona internetowa.

Ten trend w krótkim czasie zmieni także rynek poligraficzny. Na cyfrowej platformie drukarni Chroma przedsiębiorcy sami wybierają spośród siedemdziesięciu różnych kategorii produktowych. Są wśród nich te najbardziej popularne, jak, wizytówki, ulotki, katalogi, plakaty, kalendarze, są też gadżety i koszulki ale i produkty z kategorii druku wielkoformatowego, np. banery czy roll- up. Użytkownik ma również możliwość personalizacji wydruków, czyli np. druku imiennych zaproszeń, biletów z numeracją, kopert adresowanych do konkretnych odbiorców. Gdy skorzysta z kreatora naklejek np. na laptopa albo metkę ubrania, może wybrać odpowiedni kształt, rozmiar i kolor Drukarnia, która śmiało korzysta ze zdobyczy transformacji cyfrowej, zapewnia klientom wielokanałowy kontakt i szybką personalizację produkcji.

oprac. : Komunikat PR

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: