eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 13/2019

Świat: wydarzenia tygodnia 13/2019

2019-04-02 22:22

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 12/2019

  • Obecny okres na arenie międzynarodowej nie jest najlepszy dla amerykańskiej administracji D. Trumpa. W ostatnim czasie obserwujemy impas w negocjacjach handlowych USA-Chiny. Wojna handlowa wywołana przez Trumpa trwa już ponad 260 dni i nie widać końca. Amerykańscy negocjatorzy nie mogą wyjść z tego klinczu, nie wiedzą, jak przełamać obecny impas, jak doprowadzić do końcowego porozumienia i zakończyć go takimi zapisami w umowie handlowej, które będzie można przedstawić jako amerykański sukces. Jak wiadomo zbliżają się kolejne wybory, a tak Republikanie jak i D. Trump chcieliby mieć za sobą ten konflikt, bo na arenie międzynarodowej Amerykanom nie udało się zanotować zbyt wielu sukcesów. W rozmowach z Koreą Płn nie osiągnięto sukcesu. Warto też zwrócić uwagę na rezerwę świata polityki wobec amerykańskich sankcji w stosunku do Iranu (fiasko warszawskiej konferencji). Nie udało się doprowadzić amerykańskimi sankcjami wobec Wenezueli do upadku prezydenta Maduro. Świat zdystansował się wobec amerykańskiej koncepcji wspierającej Izrael (status Jerozolimy i Wzgórz Golan). Mimo oskarżenia chińskiego Huawej o szpiegostwo i przestępstwa finansowe ten znany koncern zapewnił sobie rekordowe wyniki w 2018 roku itp. Nic więc dziwnego, że w tej sytuacji powstała koncepcja reaktywacji sprawdzonego za czasów zimnej wojny straszaka: Komitet do spraw Obecnego Zagrożenia (Committee on Present Danger). Ma on przyjąć następującą postać: Committee on Present Danger: China (CPDC). Czy taka deklaracja przyczyni się do złagodzenia napięcia pomiędzy Chinami a USA i uzgodnienia umowy handlowej i przyniesie sukces... trudno powiedzieć...
  • Jak wiadomo po blisko dwóch latach prokurator specjalny Robert Mueller (były dyrektor FBI) zakończył śledztwo ws. ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku. Co prawda raport końcowy ze śledztwa ma charakter poufny, to jednak pewne jego fragmenty przedostały się do mediów. Raport stwierdza, że brak jest dowodów na ingerencję Kremla w wybory i powiązania ekipy D. Trumpa z Rosjanami. Ten końcowy wniosek raportu jest eksploatowany przez D. Trumpa, który ogłosił swoje zwycięstwo i twierdzi, że został "oczyszczony" z zarzutów, a wiele osób z jego otoczenia spotkało wiele nieprzyjemności związanych z dochodzeniem. Amerykański prezydent pomija jednak fakt, że podczas śledztwa prokurator specjalny postawił w stan oskarżenia ponad 30 osób (wydano też wyroki skazujące), w tym także są osoby z bliskiego otoczenia prezydenta D. Trumpa. Okazało się, że uzyskane przez R. Muellera zeznania stawiają samego Trumpa w złym świetle. Co prawda wg nieoficjalnych informacji R. Mueller nie uważa za konieczne prowadzenia kolejnych dochodzeń w tej sprawie i nie zaleca także oskarżenia kolejnych osób, jednak nie wiąże to rąk ministra sprawiedliwości. Dziś można powiedzieć, że bomba pod nazwą Russiagate została rozbrojona. ale... media i Kongres wywierają presję aby dokument R. Muellera został upubliczniony, co z całą pewnością nie przysporzy głosów Trumpowi w zbliżających się wyborach.
  • Współczesny biznes nie może obejść się bez technologii, a sztuczna inteligencja w firmach jest głównym kierunkiem rozwoju firm. Upraszczając problem można nawet powiedzieć, że AI jest szczególnie istotna w przypadku usprawniania procesów w firmach, bo pozwala zaoszczędzić spore pieniądze. Najbardziej jest to dziś widoczne w szeroko rozumianych działaniach marketingowych. W ocenie analityków tylko w ciągu ostatniego roku liczba firm z różnych branż, wdrażających technologie sztucznej inteligencji, wzrosła trzykrotnie. Coraz powszechniejsza jest opinia, że wprowadzanie AI do procesów rozwoju firm jest warunkiem typu być albo nie być...
  • Huawei inwestuje w rozwój i innowacje, aktualne jest pytanie, czy świat jest w stanie nadążać za nimi? W 2018 r. Huawei zainwestował ponad 15 mld USD w badania i rozwój (a jest to 14 proc. przychodów chińskiego koncernu ze sprzedaży). Ich wielkością firma zajęła piąte miejsce na świecie w zestawieniu The 2018 EU Industrial R&D Investment Scoreboard. W ostatniej dekadzie wydatki Huawei na badania i rozwój wyniosły ponad 71 mld USD. Efekty też są widoczne, bo wg oficjalnych danych Światowej Organizacji Własności Intelektualnej Chińczycy tylko w 2018 roku złożyli 5405 wniosków patentowych, zajmując pierwsze miejsce wśród wszystkich firm składających wnioski na całym świecie. W 2018 roku Chińczycy zaprezentowali rozwiązania do realizacji 5G i okazało się, że na tym rynku nie ma konkurencji. Chiński gigant dynamicznie rozszerza swoją obecność w tzw. chmurzę. Jak dotąd oferuje 160 usług i 140 rozwiązań w chmurze, jego pozycję umacnia także współpraca z partnerami, przy obsłudze klientów na całym świecie w 40 strefach czasowych w 23 regionach.
  • W tej chwili trudno przewidzieć, jakie będą długoterminowe skutki kryzysu dla Boeinga w wyniku katastrof samolotów B 737 Max w Indonezji i Etiopii. Wiadomo już ile Boeing stracił na giełdzie. Kapitalizacja spółki poszła w dół o 45 mld USD w niecałe dwa tygodnie z 257 mld USD na początku marca do 212 mld USD niespełna dwa tygodnie później. Na razie nie wiadomo, czy i w jakim stopniu ewentualne wady samolotu przyczyniły się do dwóch katastrof. Te katastrofy to bardzo poważny problem wizerunkowy koncernu. Wg planów ten model samolotów to dwie trzecie przyszłych dostaw Boeinga. Liczba zamówień to około 4,7 tys. sztuk. Według założeń Boeinga ten samolot miał być absolutnym hitem... Jak wiadomo w dalszym ciągu w wielu krajach (w tym w Chinach, USA a także w UE) obowiązuje decyzja o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla tych maszyn...

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ALLEGRO ZAPOWIADA DUŻE ZMIANY W NAJBLIŻSZYCH MIESIĄCACH. WŚRÓD NICH ODROCZONE PŁATNOŚCI, WYSZUKIWANIE WIZUALNE I BILETY NA WYDARZENIA KULTURALNE.

Blisko 60 proc. polskich internautów regularnie odwiedza Allegro i coraz częściej robi tam zakupy. Platforma chce zachęcić do kupowania online kolejne osoby, planuje więc na ten rok wiele zmian i usprawnień. Wśród najważniejszych jest włączenie do oferty biletów na wydarzenia kulturalne i wprowadzenie odroczonych płatności. Allegro cały czas pracuje także nad przyspieszeniem dostaw. Umożliwi klientom śledzenie przesyłki na smartfonie. Sprzedawcom zaoferuje za to możliwość analizy sprzedaży na tle konkurencji oraz nowe usługi finansowe, np. leasing.

W Polsce wciąż tylko 9 proc. transakcji zakupowych przebiega w internecie. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii online dokonywany jest co piąty zakup. Stąd wniosek, że polski rynek zakupów w sieci ma jeszcze duży potencjał rozwoju. Rośnie on zresztą o wiele szybciej niż sprzedaż detaliczna ogółem. Ta ostatnio wzrosła w 2018 roku o 6,2 proc., podczas gdy e-handel przyspieszył o ponad 13 proc. Pokazują to również wynik platform sprzedażowych i e-sklepów.

– Mamy za sobą świetny rok. Cały czas wprowadzamy innowacje i zwiększamy zatrudnienie – nasza załoga liczy już ponad 1 700 osób, z czego 250 dołączyło w ciągu ostatniego roku​ – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Francois Nuyts, prezes zarządu Allegro. – Działalność Allegro opiera się na współpracy z 125 tys. firm handlowych i 17 milionami nabywców. Tylko w minionym roku dołączyło do nas 16 tys. sprzedawców. Na Allegro można znaleźć 102 mln indywidualnych ofert, a liczba ta stale rośnie. Każdego dnia na portalu pojawia się 90 tys. produktów.

Allegro, które dziś jest szóstym pod względem wielkości e-detalistą w Europie, przygotowało na ten rok kolejne inwestycje, które mają przyciągnąć jeszcze większą liczbę klientów i kontrahentów. Kluczem do pozyskania tych pierwszych jest dostępność produktów i przystępne ceny, a także usprawnienie dostaw.

– W ubiegłym roku uruchomiliśmy usługę Allegro Smart, w ramach której za 49 zł rocznie klient może skorzystać z nieograniczonej liczby dostaw bez dodatkowych kosztów. Do dziś dzięki tej usłudze konsumenci oszczędzili już 100 mln zł. W programie dostępnych jest już 49 mln ofert, czyli blisko połowa wszystkich dostępnych na Allegro – mówi Francois Nuyts.

Z obserwacji Allegro wynika, że klienci, którzy korzystają z tej opcji, kupują 6 razy więcej produktów niż osoby, które usługi nie wykupiły.

Jak podkreśla prezes Allegro, mocny nacisk kładziony jest także na skrócenie czasu dostawy do jednego dnia, a niekiedy przesyłka będzie mogła zostać doręczona nawet w dniu zakupu. Dziś przeciętnie czas ten wynosi 2–3 dni.

– Dążymy do tego, by zakupione produkty trafiały do nabywców jeszcze szybciej i w jeszcze bardziej przewidywalny sposób. Poprzez uruchomienie funkcji Track & Trace, umożliwiającej śledzenie przesyłki na smartfonie, możemy zobaczyć, gdzie aktualnie znajduje się nasza paczka ­– mówi prezes zarządu Allegro.

Na razie z usługi tej korzysta większość użytkowników pakietu Allegro Smart, wprowadzonego w sierpniu 2018 roku, jednak platforma chce uczynić z niej standard. Dodatkowo klient nie będzie musiał płacić za przesyłkę od razu, a nawet po 30 dniach od otrzymania produktu bez żadnych dodatkowych kosztów.

Allegro pracuje także nad nowinkami technologicznymi i wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Pod koniec roku planuje wprowadzić wizualne wyszukiwanie i nawigację – rzeczywiste zdjęcia przedmiotów będą wykorzystywane do wyszukiwania na platformie konkretnego lub podobnego produktu. Poza tym klienci będą mieli możliwość zamówienia kontaktu z konsultantem Allegro. Kluczowe dla zwiększania liczby użytkowników na platformie jest również poszerzanie oferty.

– Finalizujemy przejęcie e-Biletu. Dzięki integracji z tą platformą 17 mln klientów na Allegro zyska możliwość łatwego zakupu biletów na koncerty i festiwale – mówi Francois Nuyts.

Allegro liczy na duże wzrosty w tym zakresie. Potencjał wzrostu rynku sprzedaży biletów online ocenia na 20 proc. rocznie. Dziś jest on wart ok. 700 mln zł.

Drugi obszar działań Allegro dotyczy zwiększania na platformie liczby sprzedawców. W 2018 roku przybyło ich 16 tys. Były to głównie małe i średnie firmy, lale też duże światowe marki. Allegro zamierza zaproponować im latem panel „Jakość mojej sprzedaży”. Z jego pomocą sprzedawcy będą mogli przeanalizować swoją sprzedaż i usprawnić ofertę. Obecnie trwa faza testowa projektu.

– Wychodzimy również z ofertą B2B przeznaczoną dla przedsiębiorców, w tym usługami leasingowymi i kredytowymi, aby ułatwić im rozwój działalności. To będzie rok pełen nowości – zapowiada prezes Allegro.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: