eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zakaz handlu w niedziele. Przedsiębiorcy podzieleni

Zakaz handlu w niedziele. Przedsiębiorcy podzieleni

2019-03-25 09:12

Zakaz handlu w niedziele. Przedsiębiorcy podzieleni

Kosze sklepowe © Oleksandr - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wraz z początkiem bieżącego roku zaczęły obowiązywać przepisy stanowiące kolejne zaostrzenie obowiązującego od marca 2018 roku zakazu handlu w niedzielę. Jak nowa rzeczywistość wpływa na gospodarkę? Oto wyniki badania zleconego firmie Maison & Partners przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Przeczytaj także: Niedziele bez handlu 1 rok później. Kto skorzystał?

Zakaz handlu w niedziele to temat, który w wyraźny sposób dzieli polskich przedsiębiorców. Jak pokazują wyniki badania, co piąty reprezentant sektora MSP wskazuje na poparcie dla całkowitego zakazu handlu, a taki sam odsetek badanych opowiada się za wprowadzeniem dwóch ustawowo wolnych niedziel dla każdego pracownika. Jednakże niemal 40% respondentów wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest brak jakichkolwiek ograniczeń, przy czym wśród mikroprzedsiębiorców przeciwnicy wolnych niedziel stanowią 43%.

Symptomatyczny jest również fakt, że to właśnie mikroprzedsiębiorcy najgorzej oceniają efekty nowych przepisów. 38% z nich uważa, że handel nie ucierpiał na ograniczeniach, 40% uważa z kolei, że zakaz nie osiągnął pozytywnego skutku - uderzył w branżę i nie zaowocował odciążeniem pracowników.
- Widzimy tutaj doskonale zależność, którą można było przewidzieć. O ile większe firmy sobie jakoś z zakazem radzą i dlatego łagodniej oceniają jego rezultaty, o tyle mikroprzedsiębiorcy bardziej radykalnie wskazują na negatywne skutki tej regulacji – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Możemy zauważyć również, że skutki ograniczeń bardzo krytycznie oceniają przedstawiciele branży usługowej, spośród których aż 66% uważa, że wskutek wejścia w życie regulacji sektor handlu ucierpiał.

fot. mat. prasowe

Postrzeganie skutków ograniczeń handlu w niedziele

Nieco ponad połowa przedsiębiorców (53%) jest zdania, że pracownicy zostali odciążeni, a pozostali (47%) są przeciwnego zdania.


Interesujące są wyniki w zakresie oceny wpływu ograniczeń na sytuację małych sklepów. Zdaniem ponad 60% respondentów, ograniczenie negatywnie wpływa na najmniejsze podmioty. Co ciekawe, największy odsetek ankietowanych wskazujących na pogorszenie sytuacji małych sklepów występuje wśród przedsiębiorców z sektora handlowego (64% wobec 61% badanych z sektora usług i 56% z sektora produkcji).
- Dostrzegamy, że największy odsetek zdecydowanie zgadzających się z twierdzeniem, że ograniczenie handlu negatywnie wpływa na sytuację małych sklepów, odnotować można wśród średnich i dużych przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców: jest to odpowiednio 35% i 34% badanych. – wskazuje prof. Dominika Maison – Jednocześnie, odsetek przedsiębiorców zdecydowanie nie zgadzających się z tym stwierdzeniem jest wszędzie podobny i wynosi 13% - 14%.

fot. mat. prasowe

Ocena wpływu ograniczenia handlu w niedziele na sytuację małych sklepów

Większość badanych przedsiębiorców (61%) jest zdania, że ograniczenie handlu w niedziele negatywnie wpływa na sytuację małych sklepów.


Z badania wynika, że sektor MSP generalnie nie popiera propozycji zaostrzania ograniczenia handlu, poprzez m.in. propozycję doprecyzowania pojęcia placówki pocztowej – przeciwko temu pomysłowi opowiada się 55% ankietowanych. Największy odsetek badanych będących przeciwko zaostrzeniu to mikroprzedsiębiorcy, spośród których aż 61% nie popiera tego postulatu, w tym 36% w sposób zdecydowany.

fot. mat. prasowe

Postawa wobec propozycji zaostrzenia regulacji dot. ograniczenia handlu

W przypadku propozycji zaostrzenia regulacji dot. ograniczenia handlu w niedziele także nie ma zgodność wśród przedsiębiorców – nieco więcej osób (55%) ich nie popiera niż jest „za” (45%).


- To badanie to kolejna nasza publikacja na temat wpływu tej szkodliwej regulacji na gospodarkę i sytuację małych firm. Pokazywaliśmy już, że społeczeństwo nie akceptuje coraz bardziej restrykcyjnych przepisów. W naszych raportach przedstawialiśmy statystyki świadczące o złych skutkach zakazu handlu. Teraz przyszedł czas na przedsiębiorców z sektora MSP – również ich zdaniem branża handlowa na ograniczeniu ucierpiała. Mamy nadzieję, że będzie to wystarczający sygnał do rządzących, który skłoni ich do uchylenia tej ustawy. – podsumowuje Cezary Kaźmierczak.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: