eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 11/2019

Polska: wydarzenia tygodnia 11/2019

2019-03-17 16:20

  • "Szara strefa" istnieje praktycznie w każdej gospodarce, nie ma sposobu na wyeliminowanie jej z życia gospodarczego, problemem jest tylko jej rozmiar. Analitycy potwierdzają, że nieformalna gospodarka w Polsce kurczy się od lat. jednak wciąż powstają jej nowe odmiany. Dotyczy to np. branży przewozów pasażerskich czy wynajmu mieszkań dla turystów. Instytut Analiz i Prognoz Gospodarczych (IAPG) w swoim najnowszym raporcie "Szara strefa 2019" szacuje, że udział szarej strefy w polskiej gospodarce wyniesie w tym roku 17,2 proc. w relacji do PKB. Świadczy to o kolejnym spadku tego wskaźnika (warto dodać, że w 2015 r. było to 19,2 proc.). Poważnym problemem w tym zakresie jest branża tytoniowa, a dotyczy to tak przemytu, jak i nielegalnej produkcji papierosów. Z opublikowanych danych wynika, że w 2018 r. szacunkowa wartość przemytu papierosów do Polski oraz nielegalnej produkcji wyniosła 4,1 mld zł, podczas gdy w 2015 r. było to 5,9 mld zł. Warto też zwrócić uwagę na polski rynek pracy, gdzie też obserwujemy szarą strefę. Według szacunków w 2018 r. w Polsce mogło pracować nawet ponad 1,14 mln obcokrajowców, z czego ponad pół miliona na czarno. Obszarem, gdzie zauważa się szarą strefę, jest rynek wynajmu mieszkań, zwłaszcza wynajem krótkoterminowy. Problemem finansów państwa jest skuteczność w ściąganiu podatków. Rząd od kilku lat systematycznie zmierza do uszczelnienia systemu podatkowego, a najlepiej widać w ściągalności podatku VAT. Według wstępnych szacunków (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych) luka w VAT w 2018 r. wyniosła 7,2 proc. potencjalnych wpływów, podczas gdy w 2015 r. co czwarta złotówka nie trafiała do budżetu państwa .
  • W ostatnich dniach polski rząd dokonał znaczącej zmiany w polityce. Jeszcze kilka lat temu byliśmy poważnie zainteresowani w aktywnym uczestniczeniu w realizacji globalnego programu chińskiego, pierwotnie nazwanego "nowym jedwabnym szlakiem". Liczyliśmy na inwestycje chińskie i chiński rynek. Teraz polski rząd nie ukrywa, że w wojnie handlowej amerykańsko-chińskiej polska stanęła po stronie USA. To swoje proamerykańskie stanowisko rząd akcentuje mocno, znacznie mocniej niż to robią nasi unijni partnerzy, a niekiedy nawet czyni to kosztem naszych stosunków z unijnymi partnerami. W opinii analityków jest to postawa jednostronna, bo wiele wskazuje na to, że przyszłym porządku gospodarczym świata liderem będą Chiny, które już teraz dominują w wielu dziedzinach gospodarki. Także zaczynają wieść prym w badaniach naukowych w obszarach, które zdecydują o przyszłości wielu kluczowych sektorów biznesu. W tym celu warto obserwować światową statystykę zarejestrowanych patentów. Przykładem ilustrującym zasygnalizowany problem naszych stosunków z Chinami jest wykluczenie chińskiego koncernu Huawei z prac nad rozwojem infrastruktury łączności 5G w Polsce. W opinii ekspertów nasz kraj straci dwa do trzech lat postępu technologicznego. Także koszty będą większe, a wg analityków ich wzrost będzie można liczyć w miliardach USD
  • Obronność staje się coraz poważniejszym elementem polityki polskiego rządu, także wydatki na ten cel stanowią coraz większą część wydatków budżetowych. Polska wraz z 29 innymi krajami należy do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), która obecnie utrzymuje armie o łącznej liczbie ponad 3 milionów żołnierzy. W 2018 r. państwa NATO przeznaczyły około biliona dolarów amerykańskich na cele związane z obronnością. Polska będąc członkiem NATO dysponuje armią 118 tys. żołnierzy, a na obronność przeznaczamy rocznie ok. 12,1 mld USD. Ostatnio opublikowano, że do 2026 roku MON przeznaczy na modernizację dodatkowo 185 mld zł.
  • Przedwyborcza walka o głosy ruszyła pełną parą, a pierwsze karty na stół wyłożyli rządzący ogłaszając m.in. nowe pomysły wsparcia socjalnego. Rząd szacuje, że realizacja tego programu wymagać będzie ok. 45 mld zł, ale są też tacy eksperci, wg których nowe programy rządowe mogą kosztować nawet 68 mld zł. Równocześnie zwracając uwagę na to, że szybkimi krokami nadchodzi spowolnienie gospodarcze (jest już widoczne we wskaźnikach polskiej gospodarki. Program napotyka silną krytykę opozycji, a w szeregu takich analizach trudno odmówić racji ich autorom. Krytykują oni też brak w tych projektach dofinansowania służby zdrowia, szkolnictwa, administracji...
  • ZUS rozlicza zobowiązania z firmami. Oddaje nadpłacone składki, a do oddania jest kwota w wysokości przeszło 2,5 mld zł, a dotyczy to ok. 1 mln firm. Okazuje się, że rekordzista ma 20 mln zł nadpłaty. ZUS w korespondencjach domaga się też od firm wyrównania zaległości w wysokości 14 mld zł , a dotyczy to ok. 520 tys. firm.
  • Polska uruchamia rekrutację pracowników do tworzonego centrum wykrywania kosmicznych zagrożeń. W gronie poszukiwanych pracowników znajduje się eksperci ds. obserwacji laserowych. Będą oni pracowali w zespole Departamentu Projektów Obronnych ds. utworzenia krajowego systemu SSA (Space Situational Awareness). Ten zespół ma umożliwiać monitorowanie przestrzeni wokółziemskiej i ochronę obiektów naziemnych przed zagrożeniami z kosmosu, np. satelitami czy kosmicznymi śmieciami. W sumie poszukuje się 10 kandydatów do pracy tak na stanowiskach specjalistycznych, jak i pomocniczych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

3 MILIONY POLAKÓW MA JUŻ PROFIL ZAUFANY. JEŚLI NIE WIESZ PO CO Z NIEGO KORZYSTAĆ I DO CZEGO JEST POTRZEBNY, PRZECZYTAJ.

Podpis zaufany to podpis elektroniczny, którym możemy podpisać się na pismach, podaniach czy wnioskach składanych do podmiotów publicznych.

– Warto mieć swój Profil Zaufany. Wciąż przybywa spraw, które dzięki niemu można załatwić – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki Profilowi Zaufanemu można nie tylko potwierdzić swoją tożsamość w Internecie, ale i złożyć podpis zaufany – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Ja to ja

Profil Zaufany to potwierdzony zestaw danych – imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Jest tak zabezpieczony, by nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma Profil Zaufany jest wiarygodna.

Korzystając z Profilu Zaufanego skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie oraz np. – jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy – podpiszesz wniosek.

– Profil Zaufany może założyć każdy kto ma numer PESEL. Można to zrobić od ręki, za darmo, w dowolnym momencie. Jest ważny 3 lata. Po tym czasie warto go przedłużyć – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki Profilowi Zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. To np. jedyny sposób na zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziemy historię naszych wizyt lekarskich – dodaje.

Dwie drogi

Jeśli przekonaliśmy Cię, że warto mieć Profil Zaufany, nie odkładaj tego na później. Są dwa sposoby, by założyć PZ. Pierwszy – przez Internet, za pomocą internetowego konta bankowego. Drugi – w punkcie potwierdzającym.

Twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie. Jak to załatwić?

Przede wszystkim, sprawdź, czy Twój bank ma możliwość założenia Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto bankowe. Wyszukaj formularz zakładania Profilu Zaufanego. Uważnie czytaj informacje przekazywane podczas procesu rejestracji. Gotowe! Za każdym razem, gdy chcesz zalogować się z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, wybieraj opcję logowania przez system tego banku.

Jeśli nie masz konta w jednym z banków, które umożliwiają założenie PZ, nic straconego. Wybierz drugą drogę – wizytę w punkcie potwierdzającym. Zanim się tam wybierzesz, wejdź na stronę Profilu Zaufanego lub na stronę ePUAP. Kliknij „Zarejestruj się”. Wypełnij formularz. W ten sposób złożysz wniosek o założenie PZ. Sprawdź, czy dobrze pamiętasz podany identyfikator i hasło - zaloguj się na stronie Profilu Zaufanego, czyli www.pz.gov.pl.

Następnie idź do wybranego punktu potwierdzającego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Punktami potwierdzającymi są np. delegatury Urzędów Wojewódzkich, urzędy gminy, urzędy skarbowe, czy poczty. W sumie na terenie całego kraju funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. Sprawdź adres najbliższego punktu potwierdzającego.

Droga dostępu

Dzięki Profilowi Zaufanemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są m.in.:

- serwis OBYWATEL.GOV.PL - dzięki Profilowi Zaufanemu sprawdzisz tutaj m.in. swoje punkty karne, swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych, czy Twój dowód jest unieważniony. Złożysz też wniosek o nowy dowód osobisty (e-dowód),

- Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) - możesz tu np. umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS,

- Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) - możesz tu np. założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.

Profil Zaufany to także najszybszy sposób na sprawdzenie e-PITA na stronie www.podatki.gov.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: