eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy tymczasowi jeszcze nigdy nie odpływali tak szybko

Pracownicy tymczasowi jeszcze nigdy nie odpływali tak szybko

2019-03-18 13:08

Pracownicy tymczasowi jeszcze nigdy nie odpływali tak szybko

Liczba pracowników tymczasowych spadła o 14 proc. © Андрей Яланский - Fotolia.com

Jak wynika z danych Polskiego Forum HR (PFHR), w minionym roku firmy członkowskie zatrudniały 219 tys. pracowników tymczasowych. To o 14% mniej niż w roku poprzednim. Jest to efekt sytuacji panującej obecnie na rynku pracy, która sprawia, że praca tymczasowa coraz częściej stanowi preludium do stałego zatrudnienia.
Istotne znaczenie w tym kontekście mają również zmiany prawne, których konsekwencje stały się odczuwalne już u schyłku listopada 2018 r., kiedy to dobiegły końca, wynikające z nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, limity zatrudnienia u jednego pracodawcy użytkownika.
- Spodziewamy się, że w roku 2019 tendencja spadkowa będzie nadal postępować, choć już nie w takiej skali. Wyzerowanie okresów w czerwcu 2017 roku spowodowało, że skala umów, które musiały dobiec końca w jednym momencie była wysoka, ale to jednorazowa kumulacja – tłumaczy Wojciech Ratajczyk, wiceprezes ds. pracy tymczasowej w PFHR.

Jeszcze większą skalę miał spadek liczby godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty (FTE – full time equivalent). Osiągnął on 16%, co jest świadectwem na coraz większą rotację pracowników tymczasowych. Okazuje się również, że liczba pracowników, którzy znaleźli stałe zatrudnienie i pracodawców użytkowników, jeszcze nigdy nie była tak wysoka.

Deficyt pracowników tymczasowych jest częściowo uzupełniany kandydatami z zagranicy, w szczególności z Ukrainy. Tu z kolei natrafiamy na trudności administracyjne, które sprawiają, że proces legalizacji pracy wydłuża się znacznie i rynek pracy przestaje być dla tych kandydatów pierwszym wyborem.

fot. Андрей Яланский - Fotolia.com

Liczba pracowników tymczasowych spadła o 14 proc.

Eksperci uważają, że w roku 2019 tendencja spadkowa będzie nadal postępować, choć już nie w takiej skali.


Wartość rynku pracy tymczasowej utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 2017 r.


Wartość rynku pracy tymczasowej wśród firm członkowskich PFHR wyniosła w 2018 roku blisko 3,6 mld PLN, o 1% mniej niż w roku ubiegłym. Szacujemy, że wartość całego rynku w Polsce może wynosić około 6,5 mld PLN.
- Wzrost wynagrodzeń jest głównym powodem tej dysproporcji między spadkiem obrotów a spadkiem liczby przepracowanych godzin. Kolejnym elementem jest rosnąca liczba cudzoziemców zatrudniana w tej formie. Nie dysponujemy jeszcze danymi ministerialnymi, które pokażą jak dużą cześć pracowników tymczasowych w Polsce stanowią osoby z zagranicy, ale obserwując rynek wiemy, że liczba ta jest znacząca. Koszty zatrudnienia tych pracowników, a co za tym idzie wartość faktur, są wyższe chociażby o koszty zakwaterowania czy tłumaczenia dokumentów – komentuje Anna Wicha, prezes PFHR.

Rekrutacje stałe mają się dobrze


Niemalejący popyt na stałych pracowników widoczny jest w 6% wzroście wartości rynku rekrutacji stałych na rzecz polskich pracodawców. Firmy członkowskie PFHR wygenerowały w tym zakresie obroty na poziomie blisko 135,9 mln PLN. Łącznie z rekrutacjami międzynarodowymi, wartość rynku rekrutacji stałych w PFHR wyniosła 156 mln PLN.
- Pracodawcy potrzebują wsparcia w dotarciu do odpowiednich kandydatów. Ta tendencja utrzyma się pod warunkiem, że wskaźniki makroekonomiczne nie ulegną poważniejszym zmianom. Póki co nic nie wskazuje na to, aby popyt na specjalistów IT czy pracowników dla sektora BPO się zmniejszył, wręcz przeciwnie: walka o kandydatów w tych obszarach dopiero się rozkręca – mówi Piotr Dziedzic, członek zarządu PFHR.

Przedefiniowanie roli agencji zatrudnienia


Najbliższy czas z pewnością przyniesie wiele zmian na rynku agencji zatrudnienia. Od kilku lat obserwujemy poszerzającą się gamę usług świadczonych przez agencje.
- Najbliższe lata przyniosą wzrost znaczenia usług outsourcingu procesów, funkcji i zadań w wielu obszarach działalności gospodarczej. Zadaniem dla branży jest zadbanie o to, aby rozwój tych usług przebiegał z poszanowaniem praw osób świadczących pracę – komentuje Liliana Strupp, członek zarządu PFHR.

Agencje będą również dostarczały coraz więcej rozwiązań, będących odpowiedzią na największy problem rynku pracy: niedopasowanie kompetencyjne. Już dziś spora część podmiotów świadczy usługi w ramach career management, których celem jest praca nad kwalifikacjami, ich rozwojem i nabywaniem zgodnie ze zmianami na rynku pracy i osobistymi predyspozycjami kandydatów i pracowników.
- Niedopasowanie kompetencyjne będzie rosło wraz z postępem automatyzacji. Istotą działalności agencji jest zapewnienie pracownikom ciągłego zatrudnienia i wspieranie rozwoju umiejętności potrzebnych nie tylko dziś, ale i za kilka lat. Zwiększenie tzw. zatrudnialności jest naszym głównym celem – dodaje Anna Wicha.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: