eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zgłoszenie patentowe 2018. Polska wynalazczość nabiera tempa

Zgłoszenie patentowe 2018. Polska wynalazczość nabiera tempa

2019-03-18 11:36

Zgłoszenie patentowe 2018. Polska wynalazczość nabiera tempa

Warszawa w czołówce pod względem liczby zgłoszeń patentowych © Olivier Le Moal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W minionym roku polscy wnioskodawcy złożyli do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) 534 zgłoszenia patentowe (wobec 446 w 2017 roku), co oznacza, że zeszłoroczna dynamika wzrostu sięgnęła 19,7%. To nie tylko jeden z najlepszych rezultatów w Europie, ale i wynik znacznie przewyższający średnią dla 38 państw członkowskich EPO (3,8 proc.). Motorem działalności patentowej, podobnie jak przed rokiem, okazały się przede wszystkim środowiska akademickie, w tym UJ, AGH oraz Politechnika Gdańska. Największa aktywność patentowa charakteryzowała Stany Zjednoczone, Niemcy i Japonię.

W skrócie


  • W minionym roku ilość polskich zgłoszeń patentowych do EPO wzrosła o niemal 20%
  • Pod względem dynamiki wzrostu już drugi raz z rzędu uplasowaliśmy się w ścisłej czołówce europejskiej
  • Siłą napędową polskiej działalności patentowej kolejny raz okazały się ośrodki akademickie
  • Na czele polskich wnioskodawców Uniwersytet Jagielloński
  • W ujęciu regionalnym największą aktywnością charakteryzował się okręg warszawski, z którego pochodziło 24% zgłoszeń patentowych
  • Prezes António Campinos: „Pod względem patentów 2018 r. był ponownie bardzo pozytywny dla Polski, z dużym wzrostem w wielu sektorach technologicznych”.

W minionym roku do EPO wpłynęło łącznie 174 317 europejskich zgłoszeń patentowych, co świadczy o rocznej dynamice na poziomie 4,6%. Ilość zgłoszeń z Chin wzrosła tym razem o skromne 8,8%, co jest najniższym wynikiem, z jakim mieliśmy do czynienia od pięciu lat. W czołówce państw, z których wpłynęły zgłoszenia, plasują się Stany Zjednoczone z 25% ogólnej liczby zgłoszeń, następnie Niemcy, Japonia, Francja i Chiny.
- Pod względem patentów 2018 rok był ponownie bardzo pozytywny dla Polski – oświadczył António Campinos, prezes EPO. - Dzięki mocnemu wzrostowi przez dwa lata z rzędu możemy mówić o pozytywnym trendzie, który bazuje na dwucyfrowym wzroście w kilkunastu kluczowych sektorach technologicznych. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ branże, które często wykorzystują prawa własności intelektualnej, w tym patenty, wspierają gospodarkę, szczególnie w kontekście zatrudnienia, handlu i stymulowania wzrostu. Wkład instytucji akademickich w działalność patentową w Polsce jest tu szczególnie widoczny.

fot. mat. prasowe

Wzrost liczby zgłoszeń patentowych do EPO z Polski

W 2018 roku liczba polskich zgłoszeń patentowych wzrosła o 19,7%.


Dwucyfrowy wzrost w kilkunastu sektorach technologicznych


„Procesy termiczne” (+50%) oraz „transport” (+11,4%, z wieloma patentami z branży motoryzacyjnej) stanowiły te sektory technologiczne, w których wpłynęło najwięcej polskich zgłoszeń patentowych (po 39), a każdy z nich stanowił 7% wszystkich polskich zgłoszeń patentowych do EPO w 2018 r. Zdecydowany wzrost odnotowano w obszarach technologii komputerowych (+160%), „materiałów, metalurgii” (+110%), elementów mechanicznych (+91,7%), inżynierii lądowej (+63,6%) oraz produktów farmaceutycznych (+50%). 12 z 15 najważniejszych sektorów technologicznych w Polsce odnotowało dwucyfrowy wzrost liczby zgłoszeń.

fot. mat. prasowe

Wzrost liczby europejskich zgłoszeń patentowych

W skali całej Europy zgłoszeń patentowych było o 4,6% więcej niż w 2017 roku.


Trzy ośrodki badawcze i akademickie w pierwszej piątce wnioskodawców


W 2018 r. uczelnie wyższe po raz kolejny były motorem polskiej działalności patentowej i to w większym stopniu, niż w większości pozostałych państw europejskich. Pierwsze miejsce w rankingu polskich wnioskodawców w EPO zajął Uniwersytet Jagielloński z 12 zgłoszeniami patentowymi, dalsze miejsca to odpowiednio: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. (6 zgłoszeń), AGH (5 zgłoszeń) oraz ex aequo Politechnika Gdańska i Grupa Fakro (po 4 zgłoszenia).

fot. mat. prasowe

Główni wnioskodawcy z Polski w 2018 r.

Na pierwszym miejscu z 12 zgłoszeniami uplasował się Uniwersytet Jagieloński.


Warszawa w czołówce pod względem liczby zgłoszeń patentowych


Region Warszawski znalazł się na czele polskiego rankingu regionalnego z 24,2% wszystkich zgłoszeń patentowych (spadek o 28% w porównaniu z poprzednim rokiem), wyprzedzając województwa: małopolskie (16,9%), pomorskie (9,8%), śląskie (8,8%) i dolnośląskie (8,3%).

Znaczny popyt na ochronę patentową w całej Europie


W 2018 r. do EPO wpłynęło więcej zgłoszeń patentowych z większości państw europejskich niż w roku ubiegłym, z wyjątkiem Francji (-2,8%) i Finlandii (-3,8%). Poza Polską więcej zgłoszeń złożyły również Włochy (+0,9%), Holandia (+1,4%), Austria (+3,8%), Niemcy (+4,7%), Hiszpania (+6,3%), Szwecja (+7,1%), Wielka Brytania (+7,8%), Szwajcaria (7,8%), Belgia (+9,7%) i Dania (+14,4%). EPO otrzymał również więcej zgłoszeń od przedsiębiorstw i wynalazców z pozostałych państw środkowoeuropejskich, takich jak Czechy (+17,5%), Węgry (+26,3%) czy Słowacja (+22%), mimo iż ich liczba była mniejsza niż w przypadku Polski.

fot. mat. prasowe

Zgłoszenia patentowe według państw

W czołówce państw, z których wpłynęły zgłoszenia, plasują się Stany Zjednoczone Niemcy oraz Japonia.


Technologie medyczne najpopularniejsze - szybki wzrost w naukach przyrodniczych


W ujęciu ogólnym technologie medyczne utrzymały się na pierwszym miejscu pod względem liczby zgłoszeń patentowych do EPO (wzrost o 5% w 2018 r.), wyprzedzając, podobnie jak dotychczas, komunikację cyfrową i technologie komputerowe. Największy wzrost spośród dziesięciu głównych sektorów odnotowały nauki przyrodnicze; łączny wzrost w produktach farmaceutycznych i biotechnologii wyniósł 13%.

Siemens na czele listy wnioskodawców


Siemens wyszedł na prowadzenie pod względem liczby zgłoszeń do EPO w 2018 r. dzięki 2 493 zgłoszeniom (ostatni raz znalazł się na czele rankingu w 2011 r.), zamieniając się na miejsca z chińską spółką Huawei, która zajęła drugą pozycję. Na dalszych miejscach znalazły się Samsung i LG (Korea Południowa) oraz United Technologies (Stany Zjednoczone). W skład pierwszej dziesiątki weszły cztery przedsiębiorstwa z Europy, trzy ze Stanów Zjednoczonych, dwa z Korei Południowej oraz jedno z Chin.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: