eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie na narty w przeddzień wiosny?

Gdzie na narty w przeddzień wiosny?

2019-03-14 12:12

Gdzie na narty w przeddzień wiosny?

Arosa – Lenzerheide © Jarosław Kałucki / TRAVELPLANET.PL

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie mamy już przedwiośnie, ale nie jest jeszcze za późno, aby pomyśleć o narciarskim szaleństwie. Z danych Travelplanet.pl wynika, że na zimowe wakacje w marcu udaje się co 5. narciarz. A zatem, gdzie na narty w przeddzień wiosny? Oto kilka najciekawszych ofert.
W późnych wyjazdach na narty szczególnie kuszące są ceny noclegów oraz gratisowe skipassy. Ci z nas, którzy mogą wyruszyć na stok w tym okresie najwyraźniej z tego korzystają. Ubiegłoroczne statystyki rezerwacyjne Travelplanet.pl dowodzą, że na narty w marcu 2018 wyjechało z biurem podróży 20 procent miłośników białego szaleństwa.

Ile kosztują tegoroczne marcowe narty? Według rezerwacji dokonywanych za pośrednictwem Travelplanet.pl jest to średnio 1585 zł, a więc o 75 złotych więcej niż rok temu. Największą popularnością cieszą się włoskie (65 proc. wszystkich rezerwacji) oraz austriackie kurorty narciarskie (20 proc.). Dla porównania, w marcu ubiegłego roku do Włoch wyjechało 45 proc. narciarzy, a do Austrii - 40 proc.

Co ciekawe, wyjazdy, które z założenia mają być budżetowe, najczęściej obejmują wyżywienie w postaci śniadań i obiadokolacji. To ok 65 proc. rezerwacji. Niecałe 30 proc. narciarzy decyduje się na wyjazd. Na podstawie ofert dostępnych w serwisie Travelplanet.pl przeanalizowaliśmy kiedy opłaca się poszukiwać wyjazdu ze skipassem w cenie, kiedy przede wszystkim szukać hotelu ze śniadaniami i obiadokolacjami, a kiedy jechać do apartamentów z wyżywieniem we własnym zakresie.

Marcowe narty w najbardziej komfortowej konfiguracji, a więc ze skipassem i wyżywieniem to wydatek rzędu 1800 – 1900 zł we Włoszech i Austrii i 2500 – 2800 zł w Szwajcarii i Francji. W wersji najbardziej budżetowej, a więc z wyżywieniem we własnym zakresie i skipassem kupionym na miejscu ( kosztuje ok 1000 – 1300 zł) to wydatek od ok. 1600 zł we Włoszech i Austrii do 1900 – 2000 zł w Szwajcarii i Francji.

Jak widać, różnice w cenie są na tyle małe, by stwierdzić, że w wypadku wyjazdów zwłaszcza do Włoch i Austrii oszczędności (200 – 300 zł) nie pokryją wydatków na wyżywienie, nawet gdyby przygotowywać samodzielnie nie tylko śniadania, ale i obiadokolacje.

Na ile karnet jest darmowy


A jeśli rezerwować hotel z wyżywieniem, ale bez karnetu w cenie? Tu opłacalna inwestycja to wyjazd do Czech. W Szpindlerowym Młynie, najlepszym czeskim ośrodku narciarskim, zaoszczędzimy na takiej operacji 700 zł, a więc prawie jedną trzecią.

Jednak w wypadku Włoch przepłacimy ok 200 – 400 zł. W Austrii i Francji – ok 100 – 200 zł. Najmniej opłacalna jest wyjazd z dokupowanym na miejscu karnetem, jeśli decydujemy się na wyjazd do Szwajcarii. Tu różnica w cenie wynosi od ok 300 do 500 zł.

Jak widać najczęściej free ski, czyli oferty z wyżywieniem i karnetem w cenie to opłacalny wydatek. Nie jest on zupełnie darmowy, ale wypadku wyjazdu do włoskiej Paganelli czy szwajcarskiej Arosy – Lenzerheide oszczędność rzędu 400 – 500 zł od osoby jest spora.

fot. mat. prasowe

Narty w marcu – najciekawsze oferty

Marcowe narty w najbardziej komfortowej konfiguracji, a więc ze skipassem i wyżywieniem to wydatek rzędu 1800 – 1900 zł we Włoszech i Austrii i 2500 – 2800 zł w Szwajcarii i Francji.


Wyżywienie priorytetem


O ile w wypadku karnetu warto czasem założyć, że kupimy go na miejscu i jeszcze na tym zaoszczędzimy (np. w Czechach) to w wypadku rezerwowania noclegów z wyżywieniem, widać dokładnie, że finansowo opłaca się to w wypadku wyjazdów do Austrii i Włoch.

Za 350 – 400 zł na tydzień ciężko zjeść 7 śniadań i 7 obiadokolacji „na mieście” – to nieco ponad 50 zł dziennie na wyżywienie. Stąd właśnie w tych najbardziej popularnych krajach wśród polskich narciarzy duży odsetek rezerwacji hoteli z posiłkami.

Nieco inaczej sprawa ma się, gdy na narty wybieramy się do Szwajcarii i Francji. W tym wypadku różnice mogą przekraczać nawet 1000 zł. Warto wówczas zastanowić się czy wolimy zaoszczędzić na wyjeździe kosztem nawet częściowego przyrządzania posiłków.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: wyjazd na narty, narty

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: