eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nowa era: jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2040 r.

Nowa era: jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2040 r.

2019-03-07 13:54

Nowa era: jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2040 r.

Rynek nieruchomości w 2040 r. © fot. mat. prasowe

„Portfolio 2040”. Pod tym tytułem kryje się najnowsza publikacja firmy doradczej CBRE, której autorzy podjęli się próby nakreślenia przyszłości, jak czeka rynek nieruchomości. Opracowanie przekonuje, że za 20 lat triumfy święcić będzie elastyczne podejście do procesów biznesowych, a sztuczna inteligencja wspierać nas będzie w każdej dziedzinie codziennego życia. Globalna populacja ma liczyć sobie 9,2 mld osób, z czego przeszło 65% zbędzie zamieszkiwało obszary miejskie.

Przeczytaj także: Nowy kompleks biurowy w Lublinie

Opracowany przez CBRE raport „Portfolio 2040” to próba analizy najbardziej aktualnych obecnie, globalnych trendów biznesowych i społecznych, i stworzenia obrazu przemian, jakie czekają światowe rynki w nadchodzących dwóch dekadach. O jakich tendencjach jest mowa? Autorzy wspominają m.in. o uelastycznieniu procesów biznesowych i udoskonaleniu umiejętności bezzwłocznego reagowania na zmiany zachowań konsumenckich. Istotne jest również coraz częstsze sięganie po nowe technologie. Z tego trendu nie wyłamuje się również nasz kraj - z wcześniejszych badań CBRE wynika, że świadomość wpływu, jak na działalność biznesową wywierają innowacje ma już 69% firm w Polsce, a 62% z nich ma w planach inwestycje w technologie związane z nieruchomościami.

Elastyczne i samodostosowujące się


– Przewidujemy, że nadchodzące dekady będą charakteryzować się powszechną otwartością na ciągle zachodzące zmiany. Według analiz CBRE, dane zmienią sposób, w jaki organizacje porozumiewają się ze swoimi klientami, pracownikami i resztą świata. Dzięki niezakłóconemu obiegowi informacji podaż będzie przewidywać i odzwierciedlać popyt, a inteligentne budynki same będą tworzyć i dostosowywać swoje przestrzenie pod najemców – komentuje Joanna Mroczek, Szefowa Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

Obecnie niektóre organizacje eksperymentują i instalują cienkie ścianki działowe, tworząc w ten sposób nowe przestrzenie, których powołanie do życia i zlikwidowanie jest kwestią kilku dni. W roku 2040 inteligentne budynki same będą wprowadzać takie zmiany i udogodnienia. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, gdzie potrzeby użytkowników będą na bieżąco analizowane i prognozowane, a przestrzeń odpowiednio do nich dostosowana – zgodnie z kulturą organizacyjną i marką firmy, tak aby umożliwić korzystanie z niej ciągle zmieniającej się grupie najemców.

Co za tym idzie, umowy najmu na rynku nieruchomości będą zawierane na krótszy czas i będą bardziej elastyczne. Będziemy mieli do czynienia z większą otwartością na pracę w dzielonych przestrzeniach – nawet w przypadku konkurujących ze sobą podmiotów. Elastyczne aktywa stanowić będą nawet 50% portfeli firm.

Nowe podejście do inwestowania


W ciągu kolejnych 20 lat będziemy mieć do czynienia z zakupami pod kątem stworzenia odpowiedniego portfela aktywów. Zamiast inwestować w zakup konkretnych budynków, firmy kupować będą przestrzeń o różnych funkcjach w ramach większej liczby obiektów. Może to doprowadzić do sytuacji, gdzie wynajmujący tworzyć będą swoiste społeczności spółdzielcze łączące portfolia o różnych funkcjach, co pozwoli im na przyciągnięcie do ich nieruchomości zupełnie nowego rodzaju najemców.

Miejsca przyszłości, przestrzenie przeszłości


– W przyszłości drony, nowe środki transportu jak Hyperloop i pojazdy autonomiczne całkowicie odmienią czas i sposób dojazdów do pracy oraz oblicza miast. Praca zdalna będzie codziennością, jednak ludzie nadal będą odczuwać potrzebę doznawania wrażeń dostarczanych przez megamiasta, które pojawią się na naszych mapach – komentuje Joanna Mroczek. I dodaje: – Dzięki zielonym przestrzeniom i rolnictwu miejskiemu zrównoważony rozwój stanie się faktem. Produkcja energii z odnawialnych źródeł będzie normą, ponieważ nowoczesne nieruchomości będą posiadały zdolność autonomicznego jej wytwarzania i dzielenia się nią z innymi budynkami.

fot. mat. prasowe

Rynek nieruchomości w 2040 r.

W przyszłości będziemy mieli do czynienia z większą otwartością na pracę w dzielonych przestrzeniach


Wiele wskazuje na to, że ochrona środowiska i zrównoważony rozwój będą stawiane na pierwszym miejscu. W 2040 r. firmy będę świadome, że rozsądne wykorzystanie zasobów i energii przy jednoczesnej redukcji kosztów i ochronie środowiska, ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i komfort ich pracowników.

Potrzebne będą także nowe przestrzenie zielone w centrach biznesowych. Miejskie uprawy staną się normą na dachach, w piwnicach, na byłych parkingach (które będą zbędne, dzięki autonomicznym pojazdom oraz ulepszonemu transportowi publicznemu), a nawet na ścianach budynków.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: