eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czego pokolenie Z oczekuje od miejsca pracy?

Czego pokolenie Z oczekuje od miejsca pracy?

2019-03-06 11:05

Czego pokolenie Z oczekuje od miejsca pracy?

Biuro Prosta Tower © fot. mat. prasowe

W realiach rynku pracownika walka o pozyskanie młodych talentów jest wyjątkowo zacięta, a zestaw wykorzystywanych do tego narzędzi HR-owych - coraz szerszy. Pracodawcy kuszą już nie tylko płacami, benefitami i możliwościami rozwoju zawodowego, ale również atrakcyjnym środowiskiem pracy. Jakie biuro jest w stanie zwrócić uwagę najzdolniejszych przedstawicieli pokolenia Z?
Zataczające coraz to szersze kręgi braki kadrowe i kłopoty z utrzymaniem talentów spowodowały, że oczekiwania pracowników są dziś jednym z zasadniczych kryteriów wyboru nowej lokalizacji biurowej. Starannie zaaranżowane, atrakcyjne, przyjazne i funkcjonalne biuro to już nie tylko "zwykła" wartość dodana w firmie, ale również skuteczne narzędzie w pozyskiwaniu najzdolniejszych pracowników z pokolenia Z, którzy uchodzą za mobilnych, wielozadaniowych, ambitnych i kreatywnych indywidualistów, stawiających przede wszystkim na rozwój.

Przyjazne i funkcjonalne miejsce


Dla przedstawicieli pokolenia Z liczy się atrakcyjnie zaaranżowana, zróżnicowana i wyposażona w nowinki technologiczne przestrzeń do pracy, która powinna być zarówno funkcjonalna, jak i przyjazna. Biuro przestało już być wyłącznie pomieszczeniem. Dziś powinno gwarantować dobre samopoczucie i pobudzać do kreatywnego myślenia, a także zachęcać do interakcji i współpracy. Otoczenie biura powinno zaś sprzyjać utrwalaniu zdrowych nawyków, związanych z aktywnością fizyczną i ekologią.

Kluczowe znaczenie dla młodych ludzi ma też oczywiście lokalizacja miejsca pracy. Najwyżej punktowane są świetnie skomunikowane rejony, do których można łatwo dojechać z wszystkich cześci miasta. Wzrastająca rola innowacyjności opartej na współpracy sprawia zaś, że firmy chętnie lokują biura w miejscach, które skupiają szeroką reprezentację tej samej branży.
- Poza kosztami wynajmu i chęcią usprawnienia działalności operacyjnej firmy, kluczowym czynnikiem, który ma podstawowy wpływ na decyzję o wyborze nowego biura są oczekiwania pracowników związane z miejscem pracy. Dostęp do talentów jest dla najemców nie mniej istotny przy selekcji niż inne aspekty związane z nową lokalizacją biurową – przyznaje Bartłomiej Zagrodnik, Partner Zarządzający w Walter Herz. – Jeszcze nie tak dawno większość firm poszukujących powierzchni biurowych precyzowało tylko swoje oczekiwania dotyczące wielkości powierzchni, wysokości stawek czynszowych, czy kluczowych warunków umowy. Dziś wiele z nich prosi doradców o znalezienie i zaprojektowanie biura, które będzie miejscem, gdzie młodzi ludzie chcieliby pracować. Chodzi o stworzenie takiej przestrzeni, w której mogliby czuć się tak dobrze, jak w domu - dodaje Bartłomiej Zagrodnik.

Przestrzenie wspierające kreatywność i ułatwiające relaks


Fit-out miejsca pracy ma wspierać kreatywność, ale jednocześnie także otwierać pole do relaksu w wolnych chwilach. Stąd w przestrzeniach biur spotykamy dziś takie atrakcje, jak ścianki do wspinaczki, zjeżdżalnie, pokoje do medytacji, pomieszczenia do odpoczynku, czy masażu, symulatory golfa, sale do gier wideo, czy pokoje bilardowe.
Powierzchnia biura powinna być przestrzenią elastyczną, przystosowaną do różnych trybów pracy, a jej aranżacja iść w stronę tworzenia przestrzeni aktywnych, które można zmieniać w zależności od potrzeb w danym momencie. Mobilne ściany, lekkie meble, czy przenośne siedzenia pozwalają na przykład na szybkie wydzielenie strefy potrzebnej do dyskusji, a przy tym także inspirującej do kreowania ciekawych rozwiązań.

Dla wygody pracowników pokolenia Z przestrzeń powinna być zróżnicowana i służyć, zarówno pracy zespołowej, jak i indywidualnej pracy w skupieniu. Wyraźną tendencją jest natomiast odchodzenie od typowych open space na rzecz powierzchni dzielonej licznymi przepierzeniami, półściankami, szklanymi taflami, czy wysoką zielenią , gdzie otwarta przestrzeń skupiająca stanowiska pracy odgradzana jest strefami kuchennymi, czy salami konferencyjnymi.

Łamanie stereotypów


Dla lepszego efektu przełamywane są przy tym często standardy tradycyjnej aranżacji biurowej i projektowane przestrzenie tematyczne, stylizowane na przykład na bibliotekę, parkiet dyskotekowy, czy kino. Klasyczny desing łamią też pojawiające się w biurowych wnętrzach murale i grafiki.

Dobremu samopoczuciu pracowników sprzyja również zieleń, której w biurach jest teraz coraz więcej. Ma doskonały wpływ na jakość powietrza, co pozwala zmniejszyć zmęczenie i obniżyć poziom stresu. W biurach umieszczane są żywe ściany z mchem lub inną roślinnością, płaszczyzny z zieleni dzielące przestrzeń, a dziedzińce i tarasy na dachach obsadzane nawet wysokimi drzewami i urozmaicane elementami małej architektury z wykorzystaniem wody.

Niebagatelną rolę dla sprzyjającej aury odgrywa też światło i dźwięk. Projektowana przestrzeń powinna w pełni zaspokajać wymagania zespołu odnośnie akustyki i naświetlenia pomieszczeń, które są niezwykle ważnymi parametrami, decydującymi o ogólnym zadowoleniu pracowników. Dla komfortu pracujących biuro powinno być wyposażone w cichy sprzęt i ergonomiczne meble.

Szerokie spektrum udogodnień i inicjatywy integracyjne


Z doświadczeń specjalistów Walter Herz wynika, że w projektowanie nowych biur pracodawcy coraz częściej angażują pracowników, którzy podejmują decyzję, co do niektórych rozwiązań, które widzieliby w nowej przestrzeni. W tym celu najczęściej organizowane są warsztaty i wywiady w firmie by ustalić zakres indywidualnych potrzeb członków załogi i tym samym rzeczywiste wymagania firmy związane z poszukiwaną powierzchnią.

fot. mat. prasowe

Biuro Prosta Tower

W projektowanie nowych biur pracodawcy coraz częściej angażują pracowników


Kluczową rolę w odpowiednim przystosowaniu budynków do dzisiejszych wymagań najemców i pracowników odgrywają też sami deweloperzy. Nowoczesne biurowce projektowane są tak by oferowały wszystkie cechy inteligentnych budynków i udogodnienia zwiększające komfort użytkowania. Ich właściciele na tym jednak nie poprzestają, starają się czynnie uczestniczyć w życiu najemców. Firmy zarządzające biurowcami często organizują różnego rodzaju eventy i imprezy integracyjne, których celem jest nawiązanie relacji między najemcami i ich pracownikami. Urządzają pokazy, warsztaty, wieczory tematyczne, czy zajęcia sportowe na terenie budynku, a nawet maratony gier.

Ponadto, udostępniają praktyczne aplikacje, ułatwiające komunikację wewnętrzną i informujące o podejmowanych inicjatywach. Dzięki takim rozwiązaniom mobilni przedstawiciele pokolenia Z mogą za pośrednictwem smartfona korzystać z różnych udogodnień w budynkach, składać rezerwacje i zamówienia, czy zdobywać bieżące informacje związane z miejscem pracy.

Największym uznaniem cieszą się niewątpliwie kompleksy biurowe oferujące szereg dodatkowych usług towarzyszących, jak centra konferencyjne, restauracje ze zdrową żywnością, kawiarnie, gabinety stomatologiczne, fitness cluby, czy przedszkola. W otoczeniu, których znajdują się liczne sklepy, banki, poczta, pralnia, salony urody, punkty usługowe, itp. Takie usytuowanie zapewnia bowiem możliwość załatwienia bieżących potrzeb w drodze do pracy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Czego pokolenie Z oczekuje od miejsca pracy?

    leszekmarciniak / 2019-03-12 19:57:39

    Ja bardzo lubię wigilie firmowe w swoim biurze. Od jakiegoś czasu zamawiamy na nie jedzenie z Catering Arts z Chorzowa, żeby nikt nie musiał zawracać sobie głowy przygotowywaniem w pędzie potraw i dowożeniem ich w całości do pracy...świeże, smaczne jedzenie to podstawa takiego spotkania wg mnie... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: