eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › 19-letnia podatność w WinRAR

19-letnia podatność w WinRAR

2019-02-21 12:28

19-letnia podatność w WinRAR

Plik RAR © burntime555 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

WinRAR, popularny program do kompresji i archiwizacji danych z podatnością! Wykryty przez firmę Check Point exploit działa poprzez wyodrębnienie archiwum i naraża na niebezpieczeństwo ponad 500 milionów użytkowników. O dziwo, błąd ten istnieje od ponad 19 lat i zmusił WinRAR do całkowitego zarzucenia wsparcia dla podatnego na atak formatu.
Kilka miesięcy temu zespół badawczy firmy Check Point zbudował wieloprocesorowe laboratorium fuzzingowe i rozpoczął „fuzz” plików binarnych środowisk Windows przy użyciu fuzzera WinAFL.
- Po dobrych wynikach pozyskanych od Adobe Research zdecydowaliśmy się rozszerzyć nasze wysiłki związane z fuzzingiem i zaczęliśmy także fuzz WinRAR-a. – pisze na blogu Nadav Grossman, ekspert Check Pointa odpowiedzialny za odkrycie podatności.

Jedna z awarii wywoływanych przez fuzzer zaprowadziła badaczy do starej biblioteki linków dynamicznych (DLL), która została skompilowana w 2006 roku bez mechanizmu ochrony (jak ASLR, DEP itp.) i która jest wciąż używana przez WinRAR.

Zespół zwrócił szczególną uwagę na ten dll, a następnie próbował wyszukać błąd uszkodzenia pamięci, który mógł doprowadzić do zdalnego wykonania kodu. Jednak fuzzer w teście wykrył dziwne zachowanie. Po jego zbadaniu, ekipa Check Pointa wykryła błąd logiczny: Absolute Path Traversal. Od tego momentu łatwo było wykorzystać tę lukę do zdalnego wykonywania kodu.

Co ciekawe, w przypadku wykrycia tego rodzaju luk, oferowana jest znaczna kwota pieniędzy…

fot. mat. prasowe

Podatność w WinRAR

W przypadku wykrycia tego rodzaju luk, oferowana jest znaczna kwota pieniędzy.


WinRAR to narzędzie do archiwizacji plików dla systemu Windows, może tworzyć i wyświetlać archiwa w formatach plików RAR lub ZIP i rozpakowywać wiele innych formatów archiwalnych. Jak wskazuje strona internetowa WinRAR, "Ponad 500 milionów użytkowników na całym świecie sprawia, że WinRAR jest dziś najpopularniejszym na świecie narzędziem do kompresji".

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: