eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 180 mln funtów na transfery Premier League

180 mln funtów na transfery Premier League

2019-02-26 09:11

180 mln funtów na transfery Premier League

Piłka nożna © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Transfery piłkarskie budzą tak wiele emocji głównie ze względu na bajońskie sumy, jakie się przy ich okazji pojawiają. Dużą aktywnością pod tym względem charakteryzują się drużyny angielskie. Jak wynika z danych Deloitte, tylko w styczniu br. wydały one na ten cel 180 mln funtów, a w całym sezonie 2018/2019 - rekordową kwotę 905 mln. Na kolejnych miejscach pod względem wysokości wydatków uplasowały się włoska Serie A oraz francuska Ligue 1.

Przeczytaj także: Premier League - kura znosząca złote jajka

Łączne wydatki brutto, jakie poniosły w sezonie 2018/19 kluby Premier League szacuje się na 1,4 mld funtów, co jest drugim co do wielkości wynikiem po rekordowych 1,9 mld funtów w sezonie 2017/18. Warto jednak podkreślić, że jest to pierwszy od roku 2011/12 sezon, w którym mieliśmy do czynienia ze spadkiem wydatków na transfery rok do roku. W styczniu (w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku) spadek łącznych wydatków sięgnął 250 mln funtów w porównaniu do stycznia 2018. Za 43 proc. kwoty odpowiadały kluby tzw. „wielkiej szóstki” Premier League, a więc Chelsea, Liverpool, Tottenham, Manchester City, Arsenal, Manchester United. Dla porównania, rok wcześniej ich udział sięgał 62 proc.
– Styczniowe wydatki na transfery klubów Premier League były stosunkowo niewielkie w porównaniu z wynikami z poprzednich lat. To rezultat kilku czynników, m.in. ograniczonej aktywności największych angielskich drużyn oraz dobrej kondycji finansowej pozostałych klubów co siłą rzeczy zmniejsza potrzebę sprzedaży najlepszych zawodników wewnątrz ligi – mówi Przemysław Zawadzki, Partner Associate, Lider Grupy Sportowej w Deloitte.

Nie bez znaczenia jest również to, że kluby mają długofalowe plany dotyczące transferów, sięgające końca sezonu 2021/22. Największym pod względem wartości transferem w ciągu ostatnich miesięcy było przejście Christiana Pulisica do Chelsea. Ten amerykański piłkarz w barwach angielskiego klubu zagra dopiero latem. Za jego transfer Chelsea zapłaciło aż 64 mln euro.

W tegorocznym styczniowym oknie transferowym po raz kolejny kluby Premier League wydały najwięcej spośród europejskich klubów piłkarskich (180 mln funtów/205 mln euro). Zaraz po nich najwyższe wydatki odnotowała włoska Serie A (140 mln funtów/160 mln euro). Kluby francuskiej Ligue 1 wydały około 65 mln funtów/75 mln euro, a kluby Bundesligi około 65 mln funtów/75 mln euro. Z kolei kluby La Liga przeznaczyły na transfery około 65 mln funtów/70 mln euro.

Według najnowszej edycji Football Money League nie sposób przecenić wpływu, jaki pojedyncze transfery zawodników mogą wywrzeć na wyniki finansowe klubów.
– Kluby coraz częściej koncentrują się na zwiększaniu przychodów z działalności własnej, czyli również z działalności transferowej. A co za tym idzie, nie jest zaskoczeniem, że kluby Premier League próbują podpisywać umowy z młodymi i najbardziej wartościowymi piłkarzami na świecie – mówi Przemysław Zawadzki.

fot. mat. prasowe

Polityka transferowa klubów w Wielkiej Brytanii

W tegorocznym styczniowym oknie transferowym po raz kolejny kluby Premier League wydały najwięcej spośród europejskich klubów piłkarskich (180 mln funtów/205 mln euro).


Mimo że wydatki brutto na transfery spadły po raz pierwszy od zimy 2011/12, to w sezonie 2018/19 odnotowano rekordowy poziom wydatków netto na transfery w wysokości 905 mln funtów brytyjskich.
– Ten utrzymujący się trend wynika z faktu, że Premier League jest największym importerem utalentowanych zawodników na świecie, a kluby przedkładają wyniki na boisku nad zwiększanie zysków z transferu zawodników, co stanowi kluczowy element modelu biznesowego klubów w większości innych lig – podkreśla Przemysław Zawadzki.
Aż 72 proc. całkowitej kwoty wydatków Premier League w 2018/19 przeznaczono na zakup zawodników od klubów zagranicznych. Poza tym, kluby coraz częściej poszukują możliwości wypożyczania zawodników z opcją zakupu, próbując uniknąć wysokich opłat transferowych za zakup niesprawdzonych talentów.

Od czasu wprowadzenia systemu okien transferu zawodników w styczniu 2003 roku łączne wydatki brutto na ten cel w klubach Premier League przekroczyły 12 mld funtów, co stanowi około 28 proc. łącznych przychodów. Około 19 proc. (2,3 mld funtów) łącznych wydatków brutto na transfery zawodników przypada na styczniowe okna transferowe.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: