eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Brexit zatrzyma pracowników z Ukrainy?

Brexit zatrzyma pracowników z Ukrainy?

2019-02-21 11:25

Brexit zatrzyma pracowników z Ukrainy?

Brexit © M.Dörr & M.Frommherz - Fotolia.com

Szacuje się, że twardy Brexit to zagrożenie dla nawet 179 tys. miejsc pracy w Unii Europejskiej. Przeszło połowa tej puli to niemiecki rynek pracy. Może się zatem okazać, że popyt, jaki zgłaszany jest za Odrą na pracowników z Ukrainy, będzie mniejszy niż się spodziewano. To może zatrzymać prognozowany odpływ Ukraińców z naszego kraju i zatrzymać w Polsce nawet 100 tys. osób, które miały w planach wyjazd do Niemiec.

Brexit niemiecki


Niemieccy ekonomiści szacują, że twardy brexit może stanowić zagrożenie dla nawet 100 tys. miejsc pracy w ich kraju. Równocześnie nie wykluczają, że ta liczba może okazać się jeszcze większa - brexit bez umowy może pośrednio zaowocować mniejszą skłonnością do inwestycji i wzrostem bezrobocia. Takie bowiem mogą być następstwa spadków eksportu z UE do Wielkiej Brytanii, które Niemcy - jako największa z europejskich gospodarek - odczują w największym stopniu.

Przykładem sektora, w którym Niemcy redukować będą miejsca pracy, jest motoryzacja. Brexit w realny sposób może przełożyć się na „być albo nie być” kilkunastu tysięcy pracowników tej branży. Oznaczałoby to dużą zmianę sytuacji niemieckich firm motoryzacyjnych, które jeszcze na koniec 2018 r. planowały poszukiwanie dodatkowej kadry wśród Ukraińców. Aż 22% z nich chciało zatrudniać osoby z Ukrainy, z braku rąk do pracy na rodzimym rynku - wynika z MotoBarometru Exact Systems. Tymczasem, jeśli spełni się scenariusz twardego brexitu, zamiast werbować nowych pracowników, mogą być zmuszone do ograniczenia zatrudnienia.

Na polskim rynku motoryzacyjnym kadrą ze Wschodu wspiera się już aż 57% firm. Jeśli faktycznie zaczęliby oni masowo wyjeżdżać do pracy za Odrę, nasz przemysł może nie nadążyć z uzupełnianiem wakatów, co spowoduje zastoje w produkcji i duże straty finansowe. Twardy brexit oddala od nas tę wizję.

fot. M.Dörr & M.Frommherz - Fotolia.com

Brexit

Brexit może powstrzymać odpływ Ukraińców.


- Brexit bez umowy zagrozi miejscom pracy w Niemczech i tym samym utrudni Ukraińcom rywalizację o legalną pracę na niemieckim rynku. W konsekwencji w Polsce może pozostać nawet 100 tys. pracowników ze Wschodu, którzy według niedawnych prognoz mieli wyjeżdżać do naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy, zamiast werbować dodatkową kadrę, będą ograniczać zatrudnienie, np. w motoryzacji. Taka sytuacja może znacząco zmienić dotychczasowy czarny scenariusz dla polskiego rynku pracy, który zakładał wyjazd nawet 250 tys. pracowników z Ukrainy z naszego kraju do Niemiec na koniec 2019 r. - mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Brexit bez granic


Jak wynika z analiz niemieckich ekonomistów, drugą największą ofiarą twardego brexitu może być Francja, która może stracić nawet 50 tys. miejsc pracy. Łącznie, w całej Unii Europejskiej zagrożonych będzie 179 tys. stanowisk. Pośrednio dotknięte zostaną też Chiny, które w przyszłości mogą otrzymywać mniej zamówień od firm eksportujących do Wielkiej Brytanii – tam w grę wchodzi redukcja 59 tys. miejsc pracy. Szacunki wskazują, że w skali całego świata brexit bez umowy może dotknąć nawet 612 tys. stanowisk.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: