eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kryptowaluty: już nie technologia, ale sposób płatności

Kryptowaluty: już nie technologia, ale sposób płatności

2019-02-18 11:57

Kryptowaluty: już nie technologia, ale sposób płatności

Bitcoin © dima - Fotolia.com

Jeszcze do niedawna wielu z nas kojarzyło kryptowaluty jedynie z maniakami nowych technologii i inwestorami. Dziś można powiedzieć, że trafiły one pod strzechy, stając się dość powszechnym sposobem płatności. Ze zrealizowanego przez Kaspersky Lab raportu wynika, że z cyfrowej waluty podczas zakupów korzysta już 13% internautów. Jak można się domyśleć, rosnąca popularność tego środka płatności nie umyka uwadze cyberprzestępców.

Przeczytaj także: Szkodliwe koparki kryptowalut na twoim USB

Kryptowaluty trafiły pod strzechy. Dziś nie są jedynie technologią, ale również dość powszechnym środkiem płatności - coraz częściej akceptują je punkty gastronomiczne i detaliści, a w partnerstwo z giełdami kryptowalut wchodzą najlepsze drużyny sportowe. Warto jednak pamiętać, że rosnąca popularność inwestowania w kryptowaluty i płacenia za ich pośrednictwem nieuchronnie wiąże się z ryzykiem. Chodzi tu np. o prawdopodobieństwo kradzieży środków z portfeli niezabezpieczonych giełd czy pierwszych publicznych ofert tokenów (ang. Initial Coin Offerings, ICO). Historia zna już przypadki kradzieży tokenów cyfrowych, których wartość sięgała nawet 530 milionów dolarów.

Aby wykraść środki z kryptoportfeli, giełd czy ICO, cyberprzestępcy imają się najróżniejszych metod. Można tu wspomnieć chociażby o wydarzeniu sprzed niespełna 5 lat, kiedy to doszło do kradzieży 120 000 bitcoinów z odrębnych portfeli na giełdzie Bitfinex czy ataku hakerskim na giełdę Coincheck w 2018 r., w wyniku czego łupem cyberprzestępców padło - bagatela - 530 milionów dolarów. Oba świadczą o braku zabezpieczeń oraz łatwości, z jaką cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do aktywnych sieci, powodując ogromne, nieodwracalne szkody. Jeżeli z giełdy kryptowaluty skradzione zostaną wszystkie pieniądze, zostanie ona zamknięta, a inwestorzy zostaną z niczym.

Szczególnie ryzykowne są inicjatywy ICO, ponieważ osoby, które je organizują, często nie posiadają żadnego wykształcenia ani doświadczenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Z tego powodu nie są w stanie ochronić środków ani skutecznie zareagować w przypadku wystąpienia incydentu. Trzeba bowiem pamiętać, że rynek kryptowaluty nadal nie jest regulowany i nie są stosowane żadne mechanizmy oceny ryzyka.

fot. dima - Fotolia.com

Bitcoin

Z badania Kaspersky Lab wynika, że jedna osoba na dziesięć korzysta z kryptowaluty.


Mimo spadku cen kryptowaluty nadal istnieje duże zainteresowanie transakcjami cyfrowymi wśród klientów. Z naszego badania przeprowadzonego wśród konsumentów wynika, że 13% osób wykorzystało kryptowalutę jako sposób płatności, co wydaje się dość zaskakujące. Jednak z giełdami online, które nadal znajdują się w początkowej fazie rozwoju, wiążą się rzeczywiste zagrożenia. Jeśli środki nie będą zabezpieczone, może to mieć katastrofalne skutki finansowe dla klientów. Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani w swoich atakach, co powoduje, że ich głównym celem stają się giełdy kryptowaluty oraz inicjatywy ICO, oferujące bezpośrednią okazję kradzieży znacznych środków ze względu na brak zabezpieczeń. Warto pamiętać, że nic nie zastąpi czujności – jeżeli coś wydaje się z jakiegoś powodu podejrzane, lepiej powstrzymać się z inwestycją – powiedział Witalij Mzokow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Osoby inwestujące w kryptowalutę, które ze względów bezpieczeństwa nie przechowują pieniędzy na giełdach kryptowaluty, powinny mieć świadomość, że wiąże się to z pewnymi trudnościami oraz niedogodnościami:
  • Giełdy zwykle nakładają opłaty za wycofywanie środków.
  • Wycofując środki, użytkownicy nie będą w stanie szybko zareagować na zmiany cen monet.
  • Duża liczba operacji z udziałem pieniądza pochodzącego z anonimowych źródeł może wzbudzić zainteresowanie rządowych instytucji regulacyjnych.

Klientom, którzy nadal chcą stosować kryptowalutę jako środek płatniczy oraz przedmiot inwestycji, eksperci z Kaspersky Lab zalecają następujące działania:
  • Zawsze weryfikuj adres portfela online i nie klikaj odsyłaczy do banku internetowego ani portfela.
  • Stosuj sprzętowe portfele kryptowaluty.
  • Przed dokonaniem transakcji dokładnie sprawdzaj adresy odbiorców, wysyłaną kwotę oraz wysokość związanej z nią opłaty.
  • Zainstaluj wysokiej jakości rozwiązanie zabezpieczające, takie jak Kaspersky Internet Security, w celu zabezpieczenia urządzeń wykorzystywanych do uzyskiwania dostępu do portfeli oraz handlowania na giełdach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: