eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dlaczego twoje dziecko nie powinno używać MeetMe?

Dlaczego twoje dziecko nie powinno używać MeetMe?

2019-02-15 09:22

Dlaczego twoje dziecko nie powinno używać MeetMe?

MeetMe © fot. mat. prasowe

MeetMe to aplikacja społecznościowa, którą tylko ze sklepu Google Play pobrano już ponad 50 milionów razy. Program ma pomagać użytkownikom z zorganizowaniu spotkań ze znajdującymi się w pobliżu nieznajomymi. Takie poszukiwanie nowych "przyjaciół" może być jednak niebezpieczne.
Jak działa MeetMe? Pierwszym krokiem jest oczywiście rejestracja, do której należy użyć adresu e-mail lub konta na Facebooku. Kolejny krok to utworzenie własnego profilu. Gdy wszystko jest gotowe, użytkownik zyskuje możliwość przeglądania kanałów informacyjnych znajdujących się w sąsiedztwie osób i wysyłać wiadomości do wybranych członków MeetMe. Jak dowiadujemy się z opisu aplikacji, służy ona do „flirtowania, nawiązywania przyjaźni, a nawet zakochiwania się”.

Jedną z funkcjonalności MeetMe jest "AskMe", które umozliwia użytkownikom anonimowe zadawanie pytań. W aplikacji wykorzystywana jest wirtualna waluta, którą nabywa się albo poprzez bezpośredni zakup abo też za sprawą wykonania określonych czynności w aplikacji.

Anonimowa gra randkowa mierzy poziom zgrania użytkownika z innymi uczestnikami zabawy i na koniec wyświetla listę tych osób, do których warto jest wysłać wiadomość e-mail.
Za pośrednictwem witryny użytkownicy mają możliwość prowadzenia czatów, zarówno tekstowych jak i wideo, oraz wysyłania e-maili.

Czy to jest odpowiednie dla dzieci?


Chociaż w opisie aplikacji czytamy, że użytkownicy muszą mieć co najmniej 13 lat, to brak jest jakiegokolwiek mechanizmu weryfikacji ich wieku.

Nawet w przypadku dzieci w wieku przekraczającym 13 lat, zasady zabawy są sprzeczne z radą, jaką większość rodziców daje swoim pociechom: nie rozmawiaj i nie spotykaj się z obcymi.

fot. mat. prasowe

MeetMe

MeetMe to aplikacja, która pomaga użytkownikom spotkać się z przebywającymi w okolicy nieznajomymi


Ryzyko jest oczywiste, przecież nigdy nie wiadomo, z kim tak naprawdę dziecko się kontaktuje. Młody człowiek często ma wrażenie, że drugą osobę zna dobrze dzięki czatom i zdjęciom profilowym. Internetowi przestępcy seksualni są przebiegli. Dzięki aplikacji mogą dowiedzieć się, gdzie przebywają ich potencjalne ofiary i uzyskać więcej wiadomości na ich temat – uczula ekspert z Bitdefender.

Zastrzeżenia budzi również to, że aplikacja zachęca do szybkiego organizowania randek, poprzez mechanizm nagradzania tych użytkowników, którzy przeglądają profile osób przeciwnej płci. Dziecko czasem odnosi wrażenie, że chodzi tylko o grę, ale w rzeczywistości konsekwencje mogą mieć poważny wpływ zarówno na nie, jak i na innych.
W aplikacji brak jest ustawień dotyczących poufności. W konsekwencji wszystkie informacje pozbawione są ochrony - zarówno dane osobowe, jak i nieodpowiednie treści. Ponadto nie ma monitorowania anonimowych pytań, które mogą być niegrzeczne i nieprzyjemne, a w konsekwencji prowadzić do cyberprzemocy. – ostrzega Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe

Jak chronić dzieci w MeetMe


Oczywiście najlepszym środkiem zaradczym jest unikanie tej aplikacji. Jeśli jednak rodzice zdecydują się pozwolić dzieciom na jej używanie, powinni zachować czujność i ustanowić pewne zasady:
  1. Rozmawiaj z dziećmi o ukrytych zagrożeniach związanych z aplikacją.
  2. Opowiedz o tym, w jaki sposób Ty jako rodzic, będziesz monitorował wykorzystanie aplikacji.
  3. Sprawdź, jakie informacje udostępniają dzieci i czy obcy próbowali nawiązać z nimi kontakt.
  4. W razie potrzeby użyj funkcji „zgłaszaj nadużycie” i „blokuj profil”.
  5. Korzystaj z niezawodnego oprogramowania do kontroli rodzicielskiej, które blokuje wysyłanie i otrzymywanie nagich zdjęć oraz powiadamia rodziców, gdy dzieci proszą w aplikacji o bezpośredni kontakt.

Rodzice są odpowiedzialni za decyzje dotyczące dzieci. Powinno się z tym wiązać wprowadzanie ograniczeń w dostępie do niebezpiecznych aplikacji oraz zachęcanie nastolatków do znajdowania prawdziwych przyjaciół w bezpiecznych miejscach np: szkołach, drużynach sportowych itp.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 8

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: