eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Multiwyzwania, czyli jak wygląda polski e-handel?

Multiwyzwania, czyli jak wygląda polski e-handel?

2019-02-08 11:42

Multiwyzwania, czyli jak wygląda polski e-handel?

Jak wygląda polski e-handel? ©  Mymemo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Platforma Shoper postanowiła przyjrzeć się kilkuset polskim sklepom internetowym. Przeprowadzona analiza dowiodła m.in., że im dłuższy jest rynkowy staż e-sklepu, tym mniej przypomina on dodatkowy sposób na zarobek, a bardziej firmę zorientowaną na rozwój. Z odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wyłania się również obraz kondycji polskiego e-handlu.
Opracowany przez Shoper raport „Multiwyzwania” to próba rzucenia światła na kondycję, w jakiej znajduje się dziś polski e-handel. Bazą publikacji jest badanie przeprowadzone wśród 445 właścicieli sklepów internetowych. To już dziewiąte tego rodzaju podsumowanie. Jego obecna formuła została jednak nieco zmodyfikowana - autorzy skupili się bowiem na kwestiach rynkowej ekspansji oraz ścieżkach rozwoju polskich sklepów internetowych.
- Ostatni rok upłynął pod znakiem wejścia w życie RODO i zakazu handlu w niedzielę, premiery Allegro Smart i debiutu w internecie wielu globalnych marek. Jednak żadne z tych zdarzeń nie wywróciło internetowego handlu do góry nogami. Branża wyraźnie okrzepła i rośnie, mocno inwestując w siebie - pisze we wstępie do raportu Łukasz Kozłowski, Client Growth Expert Shopera - Mnogość podejmowanych przez naszych sprzedawców prób rozwoju sklepów pokazuje, że wbrew pozorom w e-commerce też trzeba się zaangażować i poświęcić odpowiednio dużo czasu, aby osiągnąć sukces sprzedażowy - dodaje ekspert.

Polski e-handel u progu 2019 r.


Sklep internetowy może podbić rynek działając z dowolnego miejsca w kraju, ale większość z nich koncentruje się w lokalnych “zagłębiach” e-commerce, a niemal połowa (48,1 proc.) usytuowana jest w trzech województwach - mazowieckim, małopolskim i śląskim. Najwięcej e-sklepów sprzedaje artykuły z kategorii “Dom i ogród’ (22,7 proc.), “Ubrania” (17,6 proc.), oraz “Zdrowie i uroda” (22,7 proc.).

Przede wszystkim jednak większość sklepów sprzedaje z zyskiem. Niemal 3/4 sprzedawców deklaruje, że ich przychody w 2018 r. wzrosły, dla co ósmego ten skok przekroczył 50 proc. Wraz z rozwojem e-biznesów zwiększa się także ich znaczenie dla właścicieli. Okazuje się, że im dłuższy staż sklepu, tym częściej staje się on głównym lub znaczącym źródłem dochodu dla właściciela - wśród sklepów 5-letnich to już 39 proc. Odwraca się też proporcja osób samodzielnie prowadzących biznes do pozostałych sprzedawców, którzy zatrudniają pracowników. 67 proc. zaczyna sprzedawać w sieci samodzielnie, ale już w grupie sklepów z kilkuletnim stażem aż 76. proc. właścicieli działa ze wspólnikiem lub zatrudnia pracowników.
- W badaniu niemal połowa sprzedawców przyznała, że za ich wzrostami stoi dobra koniunktura w branży e-commerce. Mimo to, nie spoczywają na laurach. Większość z nich zainwestowała w rozwój oferty produktowej, reklamę i budowę własnej marki. To pokazuje, że polski e-commerce to miejsce dla ambitnych graczy - zauważa Jacek Zientkiewicz, Brand Manager w Shoper.

Wiele dróg do sukcesu


Twórcy raportu przyjrzeli się inwestycjom właścicieli sklepów we własny biznes. Podejmują szereg działań - od dbania o bezpieczeństwo danych (36 proc. kupiło certyfikat SSL) i poprawę szaty graficznej (41 proc.), po lepsze pozycjonowanie i dodanie nowych metod płatności (obie opcje - po 29 proc.).

fot. mat. prasowe

Regionalizacja e-commerce

Największym nasyceniem e-commerce charakteryzuje się województwo mazowieckie.


Bardzo istotna dla sklepów stała się też dywersyfikacja kanałów sprzedaży i dotarcia do klientów. Aż 70 proc. sprzedaje poza swoim sklepem, często w kilku miejscach, choć najwięcej (57 proc.) wybiera serwis Allegro. Podobnie jest z promocją w mediach społecznościowych. Najwięcej zaangażowania sklepów skupiają Facebook i Instagram - odpowiednio 82 i 42 proc. Większość właścicieli, działając w tych sieciach, decyduje się także na płatną promocję. Podobnie jest w przypadku wyszukiwarki Google - kampanie Adwords wybiera nawet więcej sprzedawców (41 proc.) niż pozycjonowanie (36 proc.).

fot. mat. prasowe

Co ma najlepsze przełożenie na sprzedaż?

Najlepsze przełożenie na sprzedaż ma systematyczne wzbogacanie oferty.


Wzrost i rozwój: co działa, a co nie?


Większość właścicieli (53 proc.) deklaruje, że działaniami marketingowymi zajmuje się samodzielnie. Jeszcze rok temu było to 69 proc., co wyraźnie wskazuje, że coraz więcej z nich powierza prowadzenie kampanii specjalistom. Można też przyjąć, że wielu przekonało się, które działania są owocne. Połowa wskazuje, że najważniejszy wpływ na sprzedaż ma sama esencja biznesu - konkurencyjna oferta i dobra obsługa. Jako skuteczne oceniane jest też stosowanie odpowiedniej polityki cenowej i kampanii reklamowych oraz obecność w mediach społecznościowych. Z kolei najwięcej sprzedawców (55 proc.) zapytanych o plany rozwoju w 2019 r. mówi, że chciałoby zająć się pozycjonowaniem strony sklepu, a co czwarty zamierza poprawić jego wygląd.
- Sklepy stawiają na sprawdzone rozwiązania, które przynoszą szybkie i wymierne efekty. Innowacje takie jak PWA dla stron mobilnych, nowe marketingowe trendy, np. współpraca z influencerami czy ambitne ścieżki rozwoju, jak ekspansja zagraniczna - cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem. Powstaje jednak coraz więcej podobnych do siebie e-biznesów, dlatego długofalowo warto poszukać czegoś, co wybija się w tłumie. 18 proc. sprzedawców stwierdziło, że wyróżnia ich wyrazista marka kojarząca się z jakością. Jestem pewien, że w kolejnych latach ta liczba będzie większa - podsumowuje Jacek Zientkiewicz.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: