eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm na świecie - prognozy 2019

Upadłości firm na świecie - prognozy 2019

2019-01-29 11:24

Upadłości firm na świecie - prognozy 2019

W 2019 roku wzrośnie liczba upadłości © JYPIX - Fotolia.com

W minionym roku liczba upadłości firm na świecie rosła, co zresztą było kontynuacją tendencji z poprzedniego roku, po uprzednich siedmiu z rzędu latach dość pokaźnych spadków. W efekcie analizowany przez Euler Hermes globalny wskaźnik niewypłacalności dla 43 państw generujących 83% globalnego PKB, podskoczył w 2018 r. o 10% r/r. Eksperci szacują, że wzrost liczby niewypłacalności dotyczył niemal połowy badanych 20 krajów. Niestety wszystko wskazuje też na to, że wzrostowa tendencja w upadłościach da o sobie znać również w nadchodzących miesiącach.

Przeczytaj także: Upadłości firm 2018

Jak wskazuje Euler Hermes, na ubiegłoroczny wzrost liczby upadłości wpłynęły przede wszystkim trzy czynniki:
  • słabsze wyniki makroekonomiczne niektórych krajów;
  • implementacja nowych rodzajów procedur upadłościowych, a także oczyszczanie rejestrów przedsiębiorstw w drodze oficjalnych procedur upadłościowych;
  • wyraźnie zaznaczająca się w Chinach, coraz większa skłonność do korzystania z procedur dotyczących niewypłacalności.

Wzrost upadłości w 2019 efektem zbyt niskiego tempa wzrostu gospodarczego


Analitycy Euler Hermes prognozują, że kolejne miesiące zaowocują wzrostem liczby upadłości na poziomie +6% r/r. Tym razem jednak ma być to odzwierciedleniem bardziej uniwersalnych przyczyn: lekkiego osłabienia światowej gospodarki z 3,2% i 3,2% w latach 2017-2018 do 3,0% w 2019 r. Eksperci przewidują, że realny wzrost PKB skurczy się zarówno w USA (z 2,9% w 2018 r. do 2,5% w 2019 r.), jak i w strefie euro (z 1,9% do 1,6%) i Azji (z 5,1% do 4,8%).

W rzeczywistości ten malejący popyt zwiększa wrażliwość na zagrożenia firm o wysokich kosztach stałych, a także tych z większymi zapasami lub z problemami w zakresie zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Jednocześnie koniec łatwo dostępnego finansowania zwiększa podatność na zagrożenie całych sektorów charakteryzujących się dużym zadłużeniem, a w skali globalnej rośnie wrażliwość na ryzyko u najbardziej zadłużonych firm.

Większość gospodarek dla ustabilizowania poziomu niewypłacalności przedsiębiorstw, powinna powrócić (zwłaszcza te rozwinięte) do właściwego dla siebie tempa wzrostu PKB, a nawet je przekroczyć (w tym m.in. powrót do +1,7% dla Europy Zachodniej).

Innymi słowy – eksperci Euler Hermes spodziewają się, że stopniowo tempo wzrostu gospodarczego okazywać się będzie niewystarczające dla rosnącej liczby przedsiębiorstw w coraz większej liczbie krajów w odniesieniu do ich kosztów produkcji, kosztów (re)finansowania i wyzwań strukturalnych.

fot. JYPIX - Fotolia.com

W 2019 roku wzrośnie liczba upadłości

Zdaniem analityków Euler Hermes, tendencja wzrostowa w zakresie liczby niewypłacalności utrzyma się także w 2019 r. (+6% r/r).


W tym kontekście Euler Hermes przewiduje, że w 2019 r. każde 2 z 3 krajów odnotuje wzrost liczby niewypłacalności przedsiębiorstw (w porównaniu z 2 z 5 w 2018 r.). Ponadto w połowie krajów liczba niewypłacalności firm w 2019 r. będzie wyższa niż średnia w latach 2003-2007, przed kryzysem finansowym z 2008 r.

Należy zaznaczyć, że z rosnącą liczba niewypłacalności zmierzyć się będą musiały właśnie te kraje, które w ostatnich latach wykazały się dynamicznym rozwojem działalności gospodarczej, ponieważ młode firmy są zbyt słabe, aby przetrwać w obecnych realiach. Wniosek: uważać na startupy!

Chiny pozbywają się swoich państwowych firm-zombie


Gwałtowny wzrost liczby niewypłacalności w Chinach nadal będzie podnosił regionalne (i globalne) wskaźniki niewypłacalności.

W 2018 r. liczba bankructw tamtejszych przedsiębiorstw nadal cechowała się ogromnym, bo dwucyfrowym wzrostem (szacowanym na +60%) zgodnie z dostępnymi nieoficjalnymi danymi, co potwierdza tym samym oficjalnie przekazany wzrost ich liczby za 2017 r. (+74%, osiągając poziom 6,257 przypadków niewypłacalności według Najwyższego Sądu Ludowego Chin).

Analitycy Euler Hermes spodziewają się w 2019 r. kolejnego dwucyfrowego wzrostu liczby niewypłacalności w Chinach – tym razem o 20% r/r. Po pierwsze z powodu trwającego łagodzenia i dostosowywania modelu wzrostu chińskiej gospodarki, a w szczególności w odniesieniu do: wzrostu akcji kredytowej, inicjatywy nowego Jedwabnego Szlaku oraz handlu międzynarodowego. Po drugie i najważniejsze, chińskie władze zdecydowały się zrobić porządek z częścią przedsiębiorstw państwowych przypominających (od strony finansowej) “zombie” (wg. niektórych badań może to być ponad 20 000 przypadków).

- Ogólnie rzecz biorąc, przedstawiona perspektywa niewypłacalności wymaga od zarządzających ryzykiem i liderów biznesu na całym świecie większej selektywności i działań zapobiegawczych, w tym doskonałej praktyki w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym (sprzedaży z odroczonym terminem płatności). Wskazujemy również na konieczność dokładnego monitorowania ryzyka politycznego i kwestii z nim związanych, które sprzyjać będą niestabilności w 2019 r., nawet jeśli w naszym podstawowym scenariuszu rozwoju sytuacji spodziewamy się pozytywnych wyników dla większości rynków – powiedział Ludovic Subran, szef globalnego działu badań makroekonomicznych w Allianz i główny ekonomista Euler Hermes.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: