eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile kosztuje wyjazd na narty 2019?

Ile kosztuje wyjazd na narty 2019?

2019-01-29 12:32

Ile kosztuje wyjazd na narty 2019?

Narciarze © Mny-Jhee - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nadeszła zima, a więc okres niecierpliwie wyczekiwany przez całą rzeszą miłośników białego szaleństwa. Jak zaplanować wyjazd na narty? Wiele zależy tu oczywiście od zasobności portfela. Narciarze dysponujący skromniejszym budżetem mogą wybrać się w kierunku Czarnej Góry, Korbielowa oraz Zieleńca. Ci, którzy planują wydać więcej, mogą wybrać spośród oferty europejskich kurortów narciarskich.
Przed nami Narciarski Barometr Cen. Zestawienie opracowane przez serwis HomeToGo przygląda się ofercie ponad 70 kurortów narciarskich w Europie. Jego autorzy obliczyli przeciętne koszty pięciodniowego wyjazdu na narty (5 noclegów i skipass na 3 dni), uwzględniając przy tym łączną długość tras zjazdowych oferowanych przez poszczególne ośrodki narciarskie. Gdzie powinni udać się oszczędni, a gdzie ci, którzy dysponują większym budżetem?

Wyjazd na narty: w Czarnej Górze, Korbielowie i Zieleńcu najtaniej


Tegoroczna zima jest dla narciarzy wyjątkowo łaskawa - dobre warunki do szusowania panują właściwie na wszystkich polskich stokach. Co oszczędniejsi mogą zorganizować wypad w kierunku Czarnej Góry, Korbielowa lub Zieleńca. Szacunkowy koszt pięciu noclegów w tych ośrodkach nie powinien przekroczyć 400 zł na osobę, na skipass trzeba dodatkowo przeznaczyć około 255 zł. Trochę droższy wypoczynek oferują Krynica-Zdrój, Zakopane oraz Karpacz, gdzie za pięciodniowy wyjazd w karnetem zjazdowym na 3 dni to wydatek rzędu 730 zł. Najdroższym z polskich zimowych kurortów jest w tym roku Szczyrk. 5 dni białego szaleństwa jest tu droższe niż we francuskim Valberg, czeskich Donovalach czy niemieckim Bayrischzell i wynosi 1124 zł za osobę. Cenę natomiast może wynagrodzić aż 40 km bardzo dobrze przygotowanych tras zjazdowych.

Europejska średnia


Dysponując budżetem do 1500 zł kurorty narciarskie z całej Europy stają przed nami otworem. Kwota ta pozwoli zorganizować wyjazd na narty w 40 ośrodkach z całej Europy, takich jak słynna Folgaria, Chamonix-Mont-Blanc czy Sestiere. Aby zorganizować 5-dniowy wypad i skorzystać z 400 kilometrów bajecznych tras zjazdowych w Sestiere należy przeznaczyć średnio 1209 zł, czyli niewiele więcej niż w Szczyrku. Najdrożej będzie natomiast w szwajcarskim Zermatt i austriackim Ischgl, gdzie trzeba nastawić się na wydatek ponad 3000 zł, czyli koszt trzykrotnie wyższy w stosunku do narciarskiego wyjazdu do Winterberg w Niemczech czy Valberg we Francji.

fot. mat. prasowe

Narciarski Barometr Cen 2019

Najtaniej 5-dniowy narciarski wypad zorganizujesz w Czarnej Górze, Korbielowie oraz Zieleńcu.


Czy w Polsce rzeczywiście jest tak tanio?


Decydując się na wyjazd na narty, warto wziąć pod uwagę nie tylko koszt noclegu czy karnetów zjazdowych, ale też to, co spragnieni białego szaleństwa otrzymają w zamian. Jeśli uwielbiasz szusować, odkrywać nowe trasy i chcesz jak najbardziej skorzystać z przeznaczonej na wyjazd sumy, wybierając ośrodek narciarski weź pod uwagę łączną długość tras oraz to ile średnio zapłacisz na kilometr trasy.

Przyjmując ten punkt widzenia okazuje się, że trasy w Polsce, Czechach i na Słowacji są najdroższe. Po przeliczeniu na kilometr trasy w Świeradowie-Zdroju zapłacimy najwięcej, bo aż 295,79 zł za kilometr, podczas gdy w Val Thorens we Francji tylko 2,59 zł, gdzie do dyspozycji narciarzy jest aż 600 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Co więcej, warto zwrócić uwagę, że ośrodki z największą liczbą tras wcale nie muszą być najdroższe. 5-dniowy wyjazd do Walder Kaiser w Austrii to stosunkowo niewysoki koszt 1426 zł, do dyspozycji są 284 km tras zjazdowych, czyli w przeliczeniu koszt kilometra to tylko 5 zł.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: wyjazd na narty, narty, ferie zimowe

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: