eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościMedia › Najbardziej dochodowe programy TV 2018 r.

Najbardziej dochodowe programy TV 2018 r.

2019-01-19 00:20

Najbardziej dochodowe programy TV 2018 r.

Najbardziej dochodowe programy TV 2018 © Microgen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Kuchenne Rewolucje, Milionerzy, Nasz nowy dom. To czołówka zestawienia najbardziej dochodowych programów TV. Z kolejnej już odsłony zestawienia MullenLowe MediaHub wynika, że dochody reklamowe generowane przez najsłynniejszą polską restauratorkę to przeszło 230 mln zł.
Przed nami 9. już edycja reklamowego zestawienia gwiazd autorstwa MullenLowe MediaHub. Czego dowodzi? Niewątpliwie tego, że stacje TV mogą mieć powody do zadowolenia - ich przychody z tytułu emisji reklam podskoczyły w minionym roku aż o 17%. Na pierwszym miejscu zestawienia niepodzielnie króluje Magda Gessler, która swoją pozycję najlepszej lokomotywy reklamowej umacnia już od wielu lat.

W minionym roku jej „Kuchenne rewolucje” przyniosły TVN-owi prawie 233 mln zł, a więc o przeszło 33 mln więcej niż rok wcześniej. Co więcej, w TOP 10 znalazł się jeszcze jeden program z udziałem najsłynniejszej polskiej restauratorki - „Masterchef”, który w 2018 r. zdołał zarobić 55 mln zł. Za popularnością obu programów stoi zarówno charyzma prowadzącej, jak i nieustające zainteresowanie kulinariami. Jednak część zasług w tym zakresie, należy przypisać stacji TVN.
- Prowadzony przez Magdę Gessler format „Kuchenne Rewolucje” jest maszynką do zarabiania pieniędzy. Treści monetyzowane są poprzez emisję powtórek (ok. godziny 7.00 i 15.00), co w konsekwencji prowadzi do generowania dużej liczby spotów, pod tym względem zajmuje on trzecie miejsce w zestawieniu – wyjaśnia reklamowy sukces „Kuchennych rewolucji” Michał Bakalarczyk, ekspert rynku TV w MullenLowe MediaHub.

Jednak wspomniane 233 mln zł to nie wszystkie reklamowe przychody tego formatu. W tej edycji badania eksperci zwrócili uwagę na powtórki popularnych formatów na innych platformach należących do dużych stacji. Okazało się, że generują one całkiem spore zyski. - Warto zauważyć, że większość popularnych formatów ma swoje drugie życie w stacjach tematycznych. Powtórkowe emisje powiększają zarobki stacji o 12%, czyli o blisko 100 mln zł – wyjaśnia Bakalarczyk.

Powtórki „Kuchennych rewolucji” pojawiają się także na takich kanałach jak: TVN Style, czy Food Network.

fot. mat. prasowe

TOP 10 programów TV

Na pierwszym miejscu niepodzielnie królują Kuchenne Rewolucje.


Pierwsza czwórka bez zmian


Kolejność pierwszej czwórki rankingu nie zaskakuje w stosunku do ubiegłorocznych wyników. Na drugim miejscu z przychodami blisko 192 mln. zł. plasuje się teleturniej „Milionerzy”, którego prowadzący Hubert Urbański był w ubiegłym roku „wielkim telewizyjnym powrotem”. Przychody z tego formatu wzrosły aż o 65 mln. zł. w stosunku do roku poprzedniego. Odświeżony format świetnie sobie radzi. Jest chętnie oglądany – jest na pierwszym miejscu pod względem GRP/spot (średniej widowni pojedynczej emisji), co pozwala stacji na windowanie ceny spotów emitowanych przy tym formacie. Pod tym względem zajmuje 5 miejsce w zestawieniu.

Trzecie i czwarte miejsce należą do propozycji telewizji Polsat: „Nasz nowy dom” z prowadzącą Katarzyną Dowbor i popularnego talent show Polsatu „Twoja twarz brzmi znajomo” z całą plejadą celebrytów - zarówno w jury jak i wśród uczestników. Pierwszy zarobił w 2018 r. 125 mln. zł (w 2017 - 110 mln. zł.), zaś drugi mniej niż rok wcześniej - 88 mln. zł. (w 2017 – 91 mln. zł.).

Nowością w zestawieniu jest jeden z pierwszych teleturniejów w Polsce, który po latach doczekał się wielkiego powrotu – „Koło fortuny” (TVP2). Program dziś prowadzony przez duet Rafał Brzozowski oraz Izabella Krzan uplasował się na 5 pozycji rankingu z wynikiem ponad 76 mln. zł. W 2017 r. odświeżony format wystartował dopiero we wrześniu, przez co nie trafił do pierwszej dziesiątki ubiegłorocznego zestawienia (zajął wówczas 27 miejsce). Stacja chce wycisnąć z programu jak najwięcej emitując powtórki nawet dwa razy w ciągu dnia.

Tradycyjnie w pierwszej dziesiątce najbardziej dochodowych programów znalazł się teleturniej muzyczny „Jaka to melodia” (TVP1), z którym od wielu lat związany był prowadzący Robert Janowski, w 2018 r. zastąpiony przez Norbiego. Program w 2018 r. zarobił dla stacji ponad 75 mln. zł.

fot. mat. prasowe

Liczba spotów

W 2018 roku liczba spotów pokaźnie wzrosła.


W rankingu nie zabrakło także Bronisława Cieślaka, bohatera serialu kryminalnego „Malanowski i partnerzy” (Polsat) oraz kolejnych propozycji stacji TVN „Mam talent”, „Masterchef” czy „Ameryka Express”.

Gorzej niż w 2017 roku wypadły nowości Polsatu, które zajmują miejsca na początku trzeciej dziesiątki zestawienia. Jedynie format „World of dance” z Edytą Herbuś, Michałem Malitowskim oraz Rafałem Kamińskim zajął 16 pozycję, wyprzedzając inny topowy program tej stacji „Dancing with the stars - taniec z gwiazdami”.

Rosną zyski stacji telewizyjnych


Analiza przeprowadzona przez dom mediowy MullenLowe MediaHub potwierdza, że rosną zyski z topowych formatów. Rok 2018 przyniósł wzrost przychodów reklamowych z tych programów aż o 17%

O blisko 12% (niemal 100 mln. zł.) rosną zarobki stacji uzyskane dzięki powtórkowym emisjom na antenach tematycznych (na głównych antenach zarobki w 2018 to ok. 714 mln zł, łącznie z powtórkami na innych kanałach prawie 812 mln zł).

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń reklamową wokół topowych formatów, nadawcy umiejętnie zwiększają liczbę emitowanych przy nich spotów reklamowych.

*GRP (ang. Gross Rating Point) jest to suma ratingów czyli wartości, które określają jaki % grupy celowej (populacji) zetknął się z pojedynczą emisją naszej reklamy.
** Analiza została przeprowadzona na bazie danych: Nielsen Audience Measurement, grupa Wszyscy 16-49


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

4 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: