eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy IV kw. 2018 r.

Monitor Rynku Pracy IV kw. 2018 r.

2019-01-16 11:50

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy III kw. 2018 r.


1/3 ankietowanych nie zamierza odkładać środków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych


W najnowszym badaniu Monitor Rynku Pracy sprawdziliśmy też opinie pracowników o wprowadzanych od tego roku stopniowo Pracowniczych Planach Kapitałowych. Z uczestnictwa w programie zatrudnieni mogą zrezygnować, składając wyraźną deklarację. Zgodnie z wynikami badania, 1/3 ankietowanych zamierza właśnie tak postąpić. Pozostanie w programie, czyli nie złoży deklaracji o rezygnacji, 64% respondentów. Najczęściej uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych deklarują technicy i robotnicy wykwalifikowani (68%), kierownicy średniego szczebla (67%), pracownicy biurowi i administracyjni (66%) oraz mistrzowie i brygadziści (66%).
– Pracownicze Plany Kapitałowe są nowym instrumentem, który de facto nie został jeszcze wdrożony w życie, stąd też prezentowanych opinii nie można utożsamiać z konkretnymi decyzjami. Z uwagi na rozłożony w czasie okres przystąpienia do PPK, można spodziewać się że pierwsze doświadczenia pracowników z dużych firm, zatrudniających ponad 250 osób, będą kształtowały wyobrażenia Polaków o tym czym są PPK. Jak pokazuje przebieg wielu dyskusji tocznych w mediach, niewątpliwie PPK nie pomagają dość silne skojarzenia z OFE, które reklamowano pokazując emerytów na egzotycznych wczasach. Trudność ze wszelkimi programami emerytalnymi polega na dużym odroczeniu i niepewności korzyści wynikających z udziału w programie przy konieczności ponoszenia kosztów już teraz – wyjaśnia Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.


Tych, którzy z udziału w programie zamierzają zrezygnować, do pozostania w nim przekonałyby przede wszystkim: gwarancja wypłaty zgromadzonych środków (14%), większe wynagrodzenia (10%) i możliwość wcześniejszej wypłaty odkładanych kwot (5%).

Osoby, które zamierzają pozostać w programie, mogą też samodzielnie zdecydować o podwyższeniu swojej indywidualnej składki. Taką opcję zakłada nawet 2/3 ankietowanych, którzy nie planują rezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Dla ponad połowy wszystkich ankietowanych, których obejmuje nowe rozwiązanie, Pracownicze Plany Kapitałowe oznaczają wyższą emeryturę w przyszłości. Przeciwnego zdania jest 47% ankietowanych. Proporcje wyglądają jednak inaczej wśród tych uczestników badania, którzy zamierzają pozostać w programie. Wśród nich wyższej emerytury w przyszłości spodziewa się 73% respondentów.
– Najsilniejszą stroną PPK jest to, że choć są dobrowolne, to wypisanie się z dodatkowego oszczędzania na emeryturę wymaga minimalnego wysiłku i inicjatywy. Gdyby to wejście, a nie wyjście z programu wiązało się z okazaniem zaangażowania, odsetek Polaków odkładających coś w ramach PPK byłby, moim zdaniem, 3-4-krotnie niższy. Przy niewysokich wynagrodzeniach, jakie otrzymuje większość polskich pracowników, jakakolwiek kwota odkładana na później oznacza ograniczenie bieżących możliwości konsumpcyjnych bez faktycznej gwarancji, że ta zapobiegliwość przełoży się na spokojniejszą starość. Połowa badanych nie wierzy w Plany Kapitałowe – i niestety ma ku temu podstawy. Po pierwsze, nasz kraj reformuje system emerytalny co kilka lat i przy takiej zmienności niczego nie można być pewnym. Po drugie, pamiętając o PRL-owskich polisach posagowych oraz widząc obojętność instytucji państwa na naciąganie drobnych ciułaczy na fundusze inwestycyjne tuż przed pęknięciem bańki spekulacyjnej, na polisolokaty, na ryzykowne instrumenty inwestycyjne, polscy pracownicy nie ufają, że polskiemu państwu faktycznie leży na sercu ich bezpieczeństwo ekonomiczne po zaprzestaniu pracy – podsumowuje Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Informacje o raporcie


Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym sondażem realizowanym w Polsce od 2010 roku. Obecnie realizowany jest w Polsce przez firmę badawczą TNS Polska. Prowadzony jest poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o prace, umów cywilnoprawnych lub samozatrudnionych, o ile posiadają stałą umową o świadczenie usług jednej firmie. Bieżąca edycja sondażu została zrealizowana w dniach 3-13 grudnia 2018 roku na grupie 1000 respondentów.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: