eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Rozpoznawanie twarzy nie jest niezawodne

Rozpoznawanie twarzy nie jest niezawodne

2019-01-17 08:31

Rozpoznawanie twarzy nie jest niezawodne

Rozpoznawanie twarzy nie jest niezawodne © Artem - Fotolia.com

Rozpoznawanie twarzy to funkcjonalność, którą możemy spotkać w coraz to większej ilości smartfonów. Wydawać by się mogło, że jest to jedno z pewniejszych zabezpieczeń. Tymczasem okazuje się, że skaner twarzy można przechytrzyć i nie potrzeba do tego żadnych nadzwyczajnych umiejętności - wystarczy pokazać mu po prostu zdjęcie właściciela. Jaką blokadę telefonu wybrać, skoro biometryczne zabezpieczenia wyraźnie zawodzą?
Badanie funkcji rozpoznawania twarzy przeprowadziła holenderska organizacja Consumentenbond. Testom poddano 110 modeli telefonów. Jak ta metoda uwierzytelniania biometrycznego sprawdziła się w praktyce? Niestety. Okazało się, że wiele można jej zarzucić.

Do przechytrzenia skanera wystarczyło bowiem jeden, dobrej jakości portret właściciela telefonu (nawet selfie). Tym sposobem badaczom udało się odblokować aż 42 z testowanych modeli. Sprawdzian oblały m.in.:
  • Huawei P20,
  • Huawei P20 Pro,
  • Samsung Galaxy A8,
  • Sony Xperia XZ2,
  • Asus Zenfone 5,
  • HTC U11+.

Na zdecydowaną pochwałę zasłużył Apple z iPhone’ami z serii XR i XS - okazał się jedynym producentem, którego żaden telefon nie wpadł w zastawioną przez naukowców pułapkę. Skoro rozpoznawanie twarzy to metoda, która najwyraźniej bywa zawodna, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć telefon przed ingerencją niepowołanych osób?

Eksperci z firmy ESET przypominają, że nawet sześciocyfrowy kod PIN lub skomplikowany wzór nie dają stuprocentowej pewności przed przełamaniem zabezpieczeń - znane są bowiem przypadki odgadnięcia blokady na podstawie smug pozostawionych na ekranie smartfona. Skuteczność ochrony może jednak podnieść zachowywanie dyskrecji podczas odblokowywania urządzenia. W opinii specjalistów warto dodatkowo zabezpieczyć telefon aplikacją, która w razie kradzieży lub zgubienia pozwoli na aktywację dodatkowej blokady dostępu do telefonu i danych na nim zgromadzonych. Może ona umożliwić także zdalne skasowanie wszystkich danych zapisanych w pamięci urządzenia i na zainstalowanej w nim karcie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 3

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: