eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jaka była turystyka zagraniczna 2018?

Jaka była turystyka zagraniczna 2018?

2019-01-10 13:49

Jaka była turystyka zagraniczna 2018?

Jakie były wakacje 2018? © Tierney - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jaka była turystyka zagraniczna 2018? Dane zaprezentowane przez portal wakacje.pl dowodzą dalszego prymatu Grecji i spektakularnego wręcz powrotu Egiptu i Turcji. Wzrost zainteresowania objął niemal wszystkie kierunki, w tym również te najbardziej egzotyczne.
W minionym roku, podobnie zresztą jak w latach poprzednich, turystyka zagraniczna Polaków skupiła się na Grecji. W ujęciu rocznym zainteresowanie tym kierunkiem wzrosło o 51 proc. Nic to jednak w porównaniu z drugą w zestawieniu Turcją, w przypadku której wzrost sięgnął imponujących 141 proc. Na kolejnych pozycjach TOP 5 uplasowały się Hiszpania (+32 proc.), Egipt (+91 proc.) oraz Bułgaria (+46,3 proc.). Pośród dalszych miejsc na specjalne wyróżnienie zasługują Albania (132 proc.) oraz Cypr (+111 proc.).

Turystyka zagraniczna Polaków to coraz częściej również kierunki egzotyczne. W minionym roku ilość tego rodzaju rezerwacji podskoczyła o 32 proc. rdr. Warto zwrócić tu uwagę na zmianę lidera - na pierwszym miejscu pojawiła się Dominikana, spychając na drugie miejsce Zjednoczone Emiraty Arabskie. Znaczące wzrosty sprzedaży odnotowały też Kenia (+63 proc.) i Wyspy Zielonego Przylądka (+124 proc.). O 42 proc. wzrosła liczba podróżnych udających się do Chin. Do Państwa Środka wyjeżdżaliśmy głównie na wycieczki objazdowe. Miano egzotycznego odkrycia roku niewątpliwie przypada Madagaskarowi. Po śladowych statystykach sprzedaży w 2017, w ubiegłym roku malownicza wyspa na Oceanie Indyjskim stała się jednym z 12 najchętniej wybieranych kierunków w swojej kategorii, notując dynamikę wzrostu… 4233 procent.

fot. mat. prasowe

Udział najpopularniejszych kierunków w ogólnej sumie rezerwacji Wakacje.pl w 2018 r.

Na pierwszym miejscu uplasowała się Grecja.


Wybierając wypoczynek za granicą na portalu i w salonach Wakacje.pl, Polacy w 91 proc. przypadków wybierali oferty z zapewnionym przelotem w obie strony. W zestawieniu lotnisk, z których wyruszali na swoje wakacje, zdecydowanie przodują dwa porty – Chopina w Warszawie (38 proc.) i Katowice-Pyrzowice (31 proc.). Dalsze miejsca na liście zajmują Poznań (10 proc.), Gdańsk (9 proc.) i Wrocław (7,5 proc.).
Po dotarciu na miejsce swoje wakacje najczęściej spędzaliśmy w hotelach 4-gwiazdkowych (41 proc. wszystkich rezerwacji).
– Tego typu hotele to często optymalny wybór dla turysty szukającego wysokiego standardu usług, połączonego z atrakcyjną ceną. W przypadku najpopularniejszych kierunków, czyli Grecji, Turcji czy Hiszpanii, cztery gwiazdki oznaczają, że wybrany przez nas hotel jest „pewniakiem” – komentuje Klaudyna Fudala, rzecznik prasowy Wakacje.pl.

Nieco rzadziej decydujemy się na oferty z obiektami trzy- (22 proc.) i pięciogwiazdkowymi (19 proc.). Wśród opcji wyżywienia na wakacjach, po raz kolejny królowała opcja „Wszystko w cenie”, czyli All-Inclusive. Tę najbardziej komfortową formułę wybrało 73 procent klientów. Drugą najpopularniejszą opcją było HB, czyli śniadania i obiadokolacje w cenie (13,5 proc.). 4,5 proc. rezerwacji obejmowało jedynie śniadania.

fot. mat. prasowe

Udział najpopularniejszych kierunków w ogólnej liczbie rezerwacji Wakacje.pl (Egzotyka)

Wśród kierunków egzotycznych prym wiedzie Dominikana.


Ponad połowa wyjeżdżających na zagraniczne wakacje z biurami podróży mieściła się w przedziale wiekowym 25-45 lat, przy czym 28 proc. podróżnych to osoby w wieku 25-35, a minimalnie mniej - 27 proc. – w wieku 35-45. 57 proc. 58 proc. wszystkich rezerwacji dotyczyły par, zaś 31 proc. – rodzin z dziećmi. Single stanowili w 2018 roku 4 procent wakacjowiczów.

fot. mat. prasowe

Grupy wiekowe polskich turystów i ich udział w rezerwacjach 2018

Ponad połowa wyjeżdżających na zagraniczne wakacje z biurami podróży mieściła się w przedziale wiekowym 25-45 lat.


Średnia wartość rezerwacji w przekroju całego roku wyniosła 5440 złotych (przeciętnie 2224 złote za osobę). Najbardziej kosztownych rezerwacji dokonywali mieszkańcy województw mazowieckiego (śr. 5905 zł), warmińsko-mazurskiego (5846 zł) i pomorskiego (5837 zł). Najtaniej podróżowali turyści z województwa opolskiego (5201 zł). W kategorii Egzotyka przeciętna wysokość rezerwacji w skali kraju wyniosła 11666 złotych (5247 zł za os.), z kolei za wyjazdy narciarskie Polacy płacili średnio 4775 złotych (1735 zł za os.).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: