eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Relokacja za pracą? Nie, dziękuję

Relokacja za pracą? Nie, dziękuję

2019-01-10 10:20

Relokacja za pracą? Nie, dziękuję

Emigracja zarobkowa © mirsad - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Emigracja zarobkowa stopniowo traci na popularności i interesuje nas głównie jako możliwość zwiedzania świata. Sprawy mają się podobnie również w przypadku relokacji w obrębie kraju. Z najnowszej odsłony raportu „Migracje Zarobkowe Polaków” autorstwa Work Service wynika, że wyjazd za pracą (tak krajowy, jak i zagraniczny) to koncepcja, którą odrzuca przeszło 90 proc. Polaków. Zachętą do zmiany miejsca pracy byłyby wyższe zarobki, ale musiałyby one przekraczać średnią krajową.
Dziewiąta edycja badania Work Service „Migracje Zarobkowe Polaków IX” potwierdza, relokację za pracą w obrębie Polski rozważa dziś zaledwie co dwudziesty z aktywnych i potencjalnych uczestników rodzimego rynku pracy (5,2 proc.). Zdecydowana większość (80 proc.) zdecydowanie odrzuca taką myśl, a 13,8 proc. „raczej” nie jest nią zainteresowana. Co interesujące, respondenci deklarujący zainteresowanie relokacją w kraju (5,2 proc.) i emigracją zarobkową (8,6 proc.) to w większości zupełnie inne osoby, a akceptacja obu kierunków wyjazdu za pracą jest niemal dwukrotnie rzadsza wśród tych, którzy w planach mają wyjazd zagraniczny.

I wprawdzie przeprowadzka w inne miejsce Polski nie jest faktycznie tym, do czego Polacy dążyliby dziś za wszelką cenę, to jednak jest coś, co mogłoby ich skłonić do podjęcia pracy w innej miejscowości. Są to wyższe zarobki. Aż dla 71 proc. ankietowanych zachętę do relokacji stanowiłoby wynagrodzenie przekraczające 4000 zł netto. Jest to o około 500 zł więcej niż aktualny poziom przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw. Warto również zwrócić uwagę, że decydując się na migrację wewnętrzną, większa odległość nie stanowi dla Polaków bariery. Ponad 55 proc. badanych wskazało, że byliby w stanie się przenieść za pracą na odległość przekraczającą 300 km od miejsca zamieszkania. Zapewne dużą rolę odgrywa w tym fakt, że w przypadku relokacji krajowej 6 na 10 Polaków chciałoby się przeprowadzić wraz z rodziną. Jest to niemal dwukrotnie wyższy odsetek niż w przypadku emigracji zagranicznej (30,3 proc.).

fot. mat. prasowe

Z jakich powodów nie rozważa Pan/i poszukiwania pracy w innym miejscu w kraju?

Coraz lepsze warunki zatrudnienia w Polsce przekładają się na niską mobilność zarobkową.– Paradoksalnie rekordowo niska stopa bezrobocia i silny popyt na pracowników na rodzimym rynku pracy przekładają się na niską mobilność Polaków wewnątrz kraju. Co drugi badany nie bierze pod uwagę poszukiwania nowego zatrudnienia w innej części kraju, ponieważ ma już atrakcyjną pracę w obecnym miejscu zamieszkania – mówi Tomasz Ślęzak, wiceprezes Work Service. – Z jednej strony to dobra wiadomość, bo pokazuje, że niska stopa bezrobocia w Polsce zwiększa zadowolenie z pracy, z drugiej jednak gorsza dla gospodarki. W wielu częściach kraju boleśnie odczuwalne są niedobory kadrowe. Bez napływu dodatkowych rąk do pracy pracodawcy mają i będą mieć trudności w podejmowaniu nowych zleceń czy nawet realizacji bieżących – dodaje Tomasz Ślęzak.

Warto również zauważyć, że w przypadku emigracji zarobkowej kluczową barierę dla respondentów stanowi rozłąka z rodziną (65 proc.), a w sytuacji relokacji w ramach kraju ten czynnik znajduje się dopiero na drugiej pozycji (41 proc.). Może to być związane, m.in. z tym, że decydując się na przeprowadzkę do innej części Polski, większość badanych zamierza zabrać ze sobą rodzinę. Jako mniej ważne przeszkody respondenci niemal po równo (9-12 proc.) wskazali koszty najmu lub zakupu nieruchomości, czas dojazdów, możliwości znalezienia atrakcyjnej pracy, a także formalności związane z przeprowadzką i przeniesieniem dzieci ze szkoły.

fot. mat. prasowe

Jakie wynagrodzenie stanowiłoby zachętę do zmiany miejsca zamieszkania?

Dla 7 na 10 ankietowanych zachętę do relokacji za pracą stanowiłoby wynagrodzenie przekraczające 4000 zł netto.


Metodologia badania:
Dane prezentowane w ramach raportu Migracje Zarobkowe Polaków zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Kantar Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane w okresie 19-23 września 2018 r. Badanie zrealizowano na próbie N=593 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Wykluczono z niej osoby będące poza rynkiem pracy: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury zmiennych rekrutacyjnych wg danych GUS. Dokładność wyników zależy o liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=593 to +/- 4,1%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: